آیا آمریکا وارد جنگ با ایران می‌شود؟

سه‌شنبه 17 تیر 1399 - 09:46
کد مطلب: 1073675
ایران و آمریکا

آمریکا در بحران اقتصادی بی سابقه قرار داشته و از آنجا که نمی تواند میان افکار عمومی خود اجماع ایجاد کند، توان ایجاد نزاع نظامی با ایران را ندارد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، «مذاکره با آمریکا تمام مشکلات را حل کرده و اوضاع کشور را بهبود می‌بخشد» برخی با این تصور به دنبال رابطه با این کشور هستند؛ اما پایبند نبودن آمریکا به توافق برجام و تجربه‌های گذشته نشان داده است که این کشور به هیچ یک از تعهدات خود پایبند نیست و مذاکره با آن‌ها پس از کسب این تجربه‌ها حماقت است.

«سید محمد مرندی» رئیس گروه مطالعات آمریکای شمالی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و کارشناس ارشد مسائل آمریکا در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز درباره مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی گفت: تنها متضرر مذاکره ایران است و ایالات متحده آمریکا نهایت سود را از آن می برد؛ زیرا ما توافقی داشتیم که در آن امتیازات قابل توجهی دادیم ولی آمریکا آن را زیرپا گذاشته است.

وی درباره مشکل اصلی مذاکره با آمریکا گفت: در صورت آغاز مذاکره مجدد در واقع این پیام را به آن‌ها مخابره کرده‌ایم که نیازی به پایبندی شما به توافقات نیست. در نتیجه این اتفاق در توافقات بعدی نیز خواهد افتاد.

مرندی با بیان اینکه این اتفاق ما را در موضع ضعف قرار می‌دهد، افزود: مذاکره در این شرایط و پس از نقض تعهدات قبلی از سوی آمریکا، این کشور را به زیر پا گذاشتن توافقات و افزایش فشارها برای گرفتن امتیازات بیشتر تشویق می‌کند. به همین دلیل انجام چنین مذاکره‌ای حماقت محض است و کسی که باور به این مسئله دارد یا باید به عقلش شک کرد یا این فرد به نحوی در حال فعالیت برای طرف مقابل است.

آمریکا چه سودی از مذاکره می‌برد؟

رئیس گروه مطالعات آمریکای شمالی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران درباره منفعت آمریکا از این مذاکرات گفت: نفع آن برای آمریکا روشن است؛ زیرا این کشور و به ویژه «ترامپ» به دنیا این پیام را ارسال می‌کند که قلدری و عهدشکنی نتیجه می‌دهد. همچنین این مسئله جایگاه آمریکا و ترامپ را در داخل و خارج از خاک این کشور تقویت خواهد کرد.

وی با اشاره به تلاش ترامپ برای کسب رأی از این مسئله گفت: با آنکه نفع مذاکره برای آمریکا بدون توجه به انتخابات پیش رو پابرجاست؛ اما با توجه به انتخابات این کشور پا گذاشتن در چنین مسیری حماقتی افزون بر حماقت‌های پیش از این است.

کارشناس ارشد مسائل آمریکا درباره نتایج مذاکره گفت: درصورتی که آمریکایی‌ها موفق به مذاکره با ایران شوند، با علم به نتیجه دادن فشارها، در آینده نیز از همین راه استفاده کرده و فشارها را افزایش می‌دهند.

ایران باید به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی چه واکنشی نشان دهد؟

مرندی با اشتباه خواندن خروج از NPT برای واکنش به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اظهار کرد: در صورت بروز این اتفاق ایران باید از برجام خارج شود اما از آنجا که ما بنای ساخت سلاح‌های غیرمتعارف را نداریم و این موضوع تنها بهانه به دست دشمنان می‌دهد خروج از NPT نادرست است و می‌توان با داشتن همکاری حداقلی با آژانس انرژی اتمی در چارچوب NPT دست طرف مقابل برای هر گونه اقدامی را بست.

وی درباره امکان ایجاد درگیری با ایران از سوی ایالات متحده برای منحرف کردن افکار عمومی خود از بحران داخلی گفت: شروع جنگ یا نزاع نظامی با ایران امری بعید است؛ زیرا وجود شکاف‌های عمیق داخلی و درگیری آمریکا در یک بحران اقتصادی بی‌سابقه که بسیار فراتر از نمونه‌های گذشته است و به عقیده متخصصان این کشور در آغاز آن قرار دارد، توان آمریکا را کاهش می‌دهد.

آیا آمریکا وارد جنگ با ایران می‌شود؟

رئیس گروه مطالعات آمریکای شمالی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران ادامه داد: در گذشته هر گونه تجاوز و حمله نظامی آمریکا به کشورهای دیگر با حمایت مردم ایالات متحده همراه بود و مردم در ابتدای حمله پشت رئیس جمهور خود قرار گرفته و از او حمایت می‌کردند، برای مثال در جنگ با عراق همه در ابتدا موافق درگیری نظامی بودند و بعدها شرایط تغییر کرد؛ اما در حال حاضر به دلیل وجود شکاف‌های بسیار عمیق و نفرت بسیار زیاد بین طرفین درگیری، ترامپ قادر به ایجاد اجماع در میان افکار عمومی کشور نیست و هرگونه اقدام نظامی باعث حمله شدید منتقدان و مخالفان به وی در آستانه انتخابات می‌شود.

مرندی با بیان اینکه ترامپ راهکاری برای خروج از این بحران ندارد، افزود: رئیس جمهور آمریکا خود را با بن بست مواجه کرده و محاسبات او و آمریکا درباره ایران اشتباه از آب در آمده است. تصور آن‌ها این بود که ایران دو سال پیش به زانو در می‌آید و شروط پیش رو را می‌پذیرد اما امروز شرایط داخل آمریکا به مراتب بدتر از شرایط ایران است.

کارشناس ارشد مسائل آمریکا در پایان با اشاره به شرایط سخت داخل ایران گفت: با این وجود شرایط داخل آمریکا به شکل ناگهانی به سمت بحران‌های جدی می‌رود و ادامه این وضعیت در چند ماه آینده با توجه به شرایط بحرانی متحدان آمریکا در منطقه مانند عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر و ترکیه باعث کاهش توان آمریکا برای اعمال فشار به ایران خواهد شد.

انتهای پیام/

320 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار