درآمد چند صد میلیونی سازمان سنجش از کنکور

دوشنبه 16 تیر 1399 - 09:13
کد مطلب: 1073686
کنکور سراسری سال 97 در تهران

درآمدزایی دولت و نهادهای مختلف از آزمون‌ها یکی از دلایل حذف نشدن کنکور به شمار می‌رود، تصور کنید سازمان سنجش از یک میلیون داوطلب کنکور سراسری بخواهد تنها 100 هزار تومان دریافت کند، جمع نهایی آن به بیش از چند صد میلیون تومان خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، سال‌هاست که طرح حذف کنکور و جایگزینی پذیرش دانشجو توسط دانشگاه‌ها در جلسات مختلف مطرح می‌شود، با این حال افرادی که از برگزاری آزمون‌ها پول هنگفتی به جیب می‌زنند، با برگزاری بومی کنکور مخالفت می‌کنند.

محمدرضا نیک‌نژاد در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز با اشاره به طرح حذف کنکور اظهار کرد: در طرح‌های اولیه پیرامون حذف کنکور، قرار بود آزمون سراسری حذف و حدود 40 دانشگاه معتبر بنا بر نیاز و سیاست‌های خود آزمون ورودی برگزار کرده و دانشجویان را بر اساس آن پذیرش کنند.

وی با ذکر مثالی یادآور شد: در طرح حذف کنکور مقرر شده بود دانشگاه‌های سطح یک مانند شهید بهشتی، صنعتی شریف و غیره آزمون ورودی برگزار کرده و متناسب با پاسخ آن، ‌دانشجویان را پذیرش کنند.

این کارشناس آموزش و پرورش با اشاره به دلایل حذف نشدن کنکور گفت: کنکور برای برخی افراد هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ سیاسی دارای منافع مختلفی است. طرح اولیه حذف کنکور قرار بود بر اساس آزمون دانشگاه‌ها محقق شود که با توجه به مافیای کنکور و تعارض منافع مدت‌هاست در پیچ و خم اداری مانده است.

ضرورت نظارت بر پذیرش دانشجو در صورت برگزاری بومی کنکور

وی با اشاره به کنکور سال جاری و برگزاری آزمون به صورت بومی بیان کرد: وضعیت کنکور سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا کمی دشوار شده است، از طرفی به یکباره نمی‌توان آزمون سراسری را بر اساس منطقه‌ای برگزار کرد؛ زیرا زیرساخت‌ها و تدابیر لازم برای این امر در نظر گرفته نشده است، از جمله این موارد می‌توان به امنیت سوالات امتحانی اشاره کرد.

نیک‌نژاد افزود: همان‌طور که می‌دانید نمرات امتحان نهایی در کنکور مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، با این حال در برخی موارد می‌شنویم سوالات امتحان نهایی لو رفته است، اگر کنکور در سال جاری به صورت بومی برگزار شود، به دلیل فراهم نشدن زیرساخت‌های لازم، ممکن است مشکلاتی در زمینه امنیت سوالات و پذیرش دانش‌آموزان ایجاد شود.

وی تصریح کرد: در صورتی که تدابیر لازم از چندین سال قبل برای بومی شدن کنکور در نظر گرفته می‌شد، در شرایط کنونی می‌توانست به خوبی استفاده شود، در طرح اولیه کنکور نیز قرار بود پذیرش دانشجویان از طریق آزمون‌های دانشگاه‌ها صورت گیرد.

این کارشناس آموزش و پرورش گفت: زمانی که آزمون ورودی بر عهده دانشگاه‌ها گذاشته می‌شود،‌ امکان تضییع حقوق دانشجویان هنگام پذیرش وجود دارد، حتی ممکن است در برخی موارد عدالت آموزشی نیز زیر پا گذاشته شود.

وی با بیان اینکه برگزاری کنکور بر اساس شرایط بومی و به صورت منطقه‌ای قطعاً تبعاتی را به همراه خواهد داشت خاطرنشان کرد: باید پیش از اجرای این طرح تدابیری در نظر گرفته شود، همچنین نظارت بر طراحی سوالات و نحوه برگزاری آزمون نیز باید به شدت افزایش پیدا کند.

درآمد چند صد میلیونی سازمان سنجش از آزمون سراسری

نیک‌نژاد تصریح کرد: آیا می‌خواهیم کنکور را تا 100 سال دیگر نیز ادامه دهیم؟ در حال حاضر برگزاری آزمون معنا ندارد. سازمان سنجش آموزش کشور برای برگزاری آزمون‌ها پول هنگفتی را دریافت می‌کند. تصور کنید سازمان سنجش از یک میلیون داوطلب کنکور سراسری بخواهد تنها 100 هزار تومان دریافت کند، جمع نهایی آن به بیش از چند صد میلیون تومان خواهد رسید. اتفاقاً از جمله دلایلی که کنکور تاکنون حذف نشده است، می‌توان به درآمدزایی دولت و نهادهای مختلف از این آزمون‌ها اشاره کرد.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش باید به سمت تمرکززدایی حرکت کند گفت: بی‌توجهی به تمرکز زدایی مدارس مشکلاتی را ایجاد کرده است، ‌به عنوان مثال استفاده از شاد برای تمامی مدارس کشور بدون در نظر گرفتن شرایط منطقه‌ای اجباری شده است،‌ قطعاً بسیاری از دانش‌آموزان در زمینه استفاده از اپلیکیشن شاد از اول مهرماه با مشکل مواجه خواهند شد.

این کارشناس آموزشی بر ضرورت تمرکز زدایی از کنکور تاکید کرد و با ذکر مثالی یادآور شد: حدود 30 سال پیش با یک دانشجوی خارجی برخورد داشتم که خود را برای تحصیل در دانشگاه فرانکفورت آماده می‌کرد، زمانی که از او درباره نحوه برگزاری کنکور پرسیدم گفت «آزمونی تحت عنوان کنکور ندارند و هر دانشگاه بنا بر شرایط منطقه‌ای و نیاز خود، دانشجویان را پذیرش می‌کند. در چنین شرایطی استرس دانش‌آموزان نیز کاهش پیدا می‌کند.»

وی خاطرنشان کرد: زخم برگزاری کنکور در زمان شیوع کرونا سر باز می‌کند، از طرفی واقعاً امکان رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی هنگام برگزاری آزمون سراسری وجود ندارد.

انتهای پیام/

31 / 31

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار