مهم‌ترین عناوین روزنامه‌های دانشگاهی کشور در 15 تیرماه

یکشنبه 15 تیر 1399 - 10:52
کد مطلب: 1073729
روزنامه ها

ارزش توافق‌های دانشگاه آزاد با صنایع؛ 10.000.000.000.000 تومان، 8 نکته درباره چگونگی برگزاری کنکور در تابستان کرونایی و برگزاری پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه از جمله مهم‌ترین عناوین روزنامه‌های دانشگاهی کشور هستند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، روزنامه‌‌های فرهیختگان و آفرینش از جمله روزنامه‌های دانشگاهی کشور هستند که اخبار و موضوعات حوزه آموزش عالی را منعکس می‌کنند.

مهم‌ترین عناوین امروز روزنامه فرهیختگان به شرح زیر است:

ارزش توافق‌های دانشگاه آزاد با صنایع؛ 10.000.000.000.000 تومان

لاله ملک‌نیا، مدیرکل کانون‌های دانشگاه، صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی است؛ او در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از حلقه مفقوده ارتباط صنعت و دانشگاه و همچنین اقداماتی که قرار است در این اداره‌کل برای ارتباط صنعت با دانشگاه صورت بگیرد سخن گفت. به گفته او کارگروهی به‌صورت مجازی تشکیل شده که مدیران ارتباط با صنعت و معاونان پژوهشی واحدها در این کارگروه حضور دارند و نیازهای صنعت و جامعه در این کارگروه به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند. ملک‌نیا می‌گوید علی‌رغم آنکه بستر لازم برای ارتباطات موثر در دانشگاه‌های دولتی وجود دارد اما آنها نتوانستند در زمینه ارتباط با صنعت خیلی موفق عمل کنند. این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی به‌دلیل پراکندگی واحدهای دانشگاهی و وجود تجهیزاتی که گاهی در کمتر دانشگاهی وجود دارد و ازسوی دیگر به‌دلیل حضور اعضای هیات‌علمی توانمند و دانشجویان تحصیلات تکمیلی توانسته نسبت به دانشگاه‌های دولتی موفق‌تر عمل کند. به گفته او در دانشگاه آزاد اسلامی از آذرماه سال گذشته تاکنون رقمی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان به‌صورت توافقنامه جاری شده که این موضوع نشان می‌دهد این دانشگاه در بحث ارتباط با صنعت بسیار موفق بوده است.

وی در این باره گفت: از آذرماه سال گذشته تاکنون رقمی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان به‌صورت توافقنامه جاری شده که این موضوع نشان می‌دهد دانشگاه آزاد اسلامی در بحث ارتباط با صنعت بسیار موفق عمل کرده است. طی 6ماه گذشته دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه ارتباط با صنعت موفقیت‌های زیادی داشته و همت بر این است که این شرایط در آینده ادامه پیدا کند. این توافقنامه‌ها با صنایع دفاعی کشور، صنایع خودرویی و نفت و پتروشیمی صورت گرفته است.

8 نکته درباره چگونگی برگزاری کنکور در تابستان کرونایی

باتوجه به شیوع بیماری کرونا تمامی داوطلبان آزمون دکتری تخصصی (نیمه‌متمرکز) سال ۹۹ باید از بدو ورود به حوزه امتحانی تا لحظه خروج از حوزه ماسک داشته باشند. داشتن ماسک برای تمامی داوطلبان و عوامل اجرایی الزامی است. البته درصورت همراه نبودن ماسک هم همکاری لازم با داوطلب صورت می‌گیرد. ضمن اینکه به‌دلیل شیوع بیماری کرونا، تعداد عوامل اجرایی برگزاری آزمون‌ها هم افزایش پیدا کرده و پروتکل‌های بهداشتی به همگی ابلاغ شده است. تمامی حوزه‌های امتحانی قبل از برگزاری آزمون ضدعفونی می‌شوند. تمامی عوامل اجرایی ماسک خواهند داشت. تمامی عوامل اجرایی که مسئول بازرسی بدنی و کنترل هویت داوطلب هستند، گان، دستکش و ماسک خواهند داشت و برگه‌های کارت هم ضدعفونی می‌شوند. فاصله بین صندلی‌های آزمون هم به 6/1متر بین هر داوطلب افزایش پیدا کرده است و سایر پروتکل‌های ابلاغی هم اجرایی می‌شود.

در مباحث سنجش، دو عامل در اندازه‌گیری توانایی فرد اهمیت زیادی دارد؛ یکی از این عوامل زمان و دیگری تعداد سوال است؛ این دو فاکتور با هم هستند و یکی از اصول مسلم سنجش و اندازه‌گیری هم محسوب می‌شوند. نمی‌توان همین‌طور مطرح کرد که سوالات کاهش و زمان افزایش یابد یا برعکس آن اتفاق بیفتد، چراکه همه این عوامل بررسی‌های فنی، علمی و تخصصی است. اگر تعداد سوالات درس یا زمان کنکور از یک حدی کمتر باشد، اندازه‌گیری توانایی فرد امکان‌پذیر نمی‌شود. مرجع تصمیم‌گیری درمورد افزایش یا کاهش تعداد سوالات و زمان کنکور، شورای سنجش و پذیرش است که تاکنون در این ارتباط مصوبه‌ای نداشته‌ایم.

اولین آزمونی که پیش‌رو داریم، آزمون دکتری است و برای آزمون دکتری فاصله بین صندلی‌ها 6/1 تا دو متر بین هر داوطلب از هر طرف است. درحال حاضر سازمان سنجش تمام موارد بهداشتی که باید حوزه‌های اجرایی رعایت کنند و همچنین تمام دستورالعمل‌ها را ابلاغ کرده است. علاوه‌بر اینها فاصله بین صندلی‌های داوطلبان بیشتر شده و تعداد حوزه‌های امتحانی آزمون دکتری به‌نسبت سال گذشته ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است. البته ۵۰ درصد نمره پذیرش در آزمون دکتری براساس مصاحبه است؛ در این زمینه معاونت آموزشی وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش کشور درصدد کاهش مدت زمان مصاحبه با مجازی کردن آن هستند تا داوطلبان پذیرفته‌شده اوایل آبان‌ماه سرکلاس بروند.

مهم‌ترین عناوین امروز روزنامه‌های آفرینش به شرح زیر است:

انتشار اصلاحیه دفترچه‌ ثبت‌نام آزمون متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری– قوه قضائیه

بر اساس این عنوان روزنامه آفرینش، سازمان سنجش آموزش کشور اصلاحیه دفترچه‌ راهنمای ثبت‌نام آزمون متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری- قوه قضائیه را اعلام کرد. اطلاعیه مرکز وکلا، سازمان سنجش آموزش کشور اصلاحیه دفترچه‌ راهنمای ثبت‌نام آزمون متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری – قوه قضائیه را اعلام کرد.

براساس اطلاعیه کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، پیرو انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام در 12 اسفند 98 و اصلاحیات مندرج در اطلاعیه 24 اردیبهشت بدین وسیله به اطلاع داوطلبان آزمون متقاضیان اخذپروانه کارشناسی رسمی دادگستری می‌رساند اصلاحیه جدید ذیل در دفترچه راهنمای مذکور صورت گرفته است: در رشته امتحانی امور وسایط نقلیه موتوری و زمینی (تصادفات) کد رشته 04، دو مبحث «مهندسی مکانیک» و «مهندسی ترافیک» به مباحث و سرفصل‏های امتحانی این رشته اضافه می شود. لذا مباحث و سرفصل‏های رشته امتحانی امور وسایل نقلیه موتوری و زمینی (تصادفات) کد رشته 04 شامل آیین ‏نامه راهنمایی و رانندگی ـ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ـ قانون بیمه ـ مجموعه دستورالعمل‏های پلیس راهور ناجا (شماره‏گذاری) ـ قانون مجازات اسلامی (مبحث تصادفات) ـ اجرائیات ـ مهندسی مکانیک ـ مهندسی ترافیک است.

پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه برگزار می‌شود

براساس این عنوان روزنامه آفرینش، پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه با حضور رؤسای دانشگاه‌های ایران و روسیه، برخی مقامات سیاسی و مسئولان علمی و فرهنگی دو کشور به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.

از سال 1394 تاکنون چهار اجلاس موفقیت‌آمیز مشترک با حضور رؤسا و هیأت‌های دانشگاهی ایران و روسیه به‌صورت دوره‌ای در دانشگاه تهران و دانشگاه دولتی مسکو برگزار شده است که انعقاد تفاهم‌نامه‌ای تحت عنوان تأسیس اتحادیه دانشگاه‌های ایران و روسیه، ایجاد دبیرخانه دائمی اتحادیه دانشگاه‌های ایران و روسیه مستقر در دو دانشگاه تهران و دانشگاه دولتی مسکو، استفاده از توانمندی‌های دو طرف جهت توسعه علم و فناوری و مشارکت در تأمین نیازها و یافتن راه حل برای چالش‌ها در دو کشورروسیه و ایران با استفاده از توسعه شبکه بین دانشگاهی و اتصال آن به حوزه‌های فناوری را می‌توان از جمله دستاوردهای این اجلاس‌ها برشمرد.

همچنین امضا و انتشار چهار بیانیه مشترک با تأکید بر توسعه و تعمیق روابط دانشگاهی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و اراده دو طرف بر ادامه برگزاری اجلاس‌های مشترک به‌صورت دوره‌ای در دو کشور، انعقاد ده‌ها سند همکاری میان دانشگاه‌های روسیه و دانشگاه‌های بزرگ ایران در زمینه انجام و برگزاری دوره‌های مشترک آموزشی، کارگاه‌های آموزشی، طرح‌های مشترک پژوهشی، تبادل دانشجو، تبادل استاد، چاپ کتاب مشترک، همکاری در حوزه‌هایی چون مهندسی هوا فضا، علوم ریاضی، علوم پزشکی و علوم‌زیستی، آزمایشگاهی، آموزش زبان فارسی و زبان روسی و مطالعات ایران‌شناسی و روسیه‌شناسی، علوم ریاضی و.... از دیگر موضوعات و موارد مطروحه و انجام شده در حاشیه چهار اجلاس پیشین رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه بوده است.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار