تهییه کننده سینما در گفت‌و‌گو با ایسکانیوز مطرح کرد:

فیلم‌های اجتماعی مخاطب ندارد/ اسم این ابتذال نیست!

یکشنبه 22 تیر 1399 - 13:25
کد مطلب: 1073803
عامریان

سیدابراهیم عامریان با رد نکردن وجود ابتذال در بخشی از سینما و آثار سینمایی گفت: اما نمی‌توان نام ابتذال را برای این موضوع به کار برد. عواملی که منجر به خندیدن مخاطب در سینما می‌شود در جامعه نیز موجود است چنین چیزهایی را در زندگی می‌بینیم. اما همین اتفاقات وقتی در قالب فیلم می‌آید وصله هایی را به آن می‌چسبانند.

سید ابراهیم عامریان تهیه کننده سینما در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه فرهنگی ایسکانیوز درباره توجه نکردن اهالی سینما به موضوع پلیسی و جنایی گفت: مردم ایران دوست دارند چنین ژانری را در قالب سریال ببینند اما این نوع کار در هالیوود بیشتر پسندیده می‌شود. اما مردم در ایران برای دو ساعتی که به سینما می‌روند بیشتر ترجیح می‌دهند فیلم کمدی یا اجتماعی خاص ببینند. ژانر پلیسی و جنایی با توجه به تجربه‌ای که دارم در سینما جواب نمی‌دهد و مردم در خانه بیشتر دوست دارند چنین فیلم‌ها وسریال‌هایی ببینند.

وی درباره اینکه چرا مردم به ژانر پلیسی و جنایی توجهی ندارد گفت: چنین امری به دو مقوله علاقه مخاطبان و مسائل تجاری ربط دارد که این دو نیز مستقیم به هم مربوط هستند زیرا وقتی مخاطب نپسندد بحث تجاری به میان می‌آید.

به گفته عامریان وقتی مخاطب از ژانر پلیسی و جنایی در سینما استقبال نمی‌کند هیچ دلیل برای ساختن چنین فیلم‌هایی وجود ندارد.

تهیه کننده سینما دلیل توجه به ژانر کمدی در سینمای ایران را توجه مخاطب دانست و گفت: وقتی مخاطب به چنین موضوعی علاقه نشان می‌دهد و همان را نیز درخواست می‌کند طبیعی است که چنین فیلم‌هایی نیز ساخته می‌شود.

*علاقه مخاطبان به ژانر کمدی

وی با اشاره به اینکه سال قبل 100 فیلم سینمایی ساخته شده بود، گفت: فیلم‌های پرفروش در اکثر مواقع کمدی بودند یعنی این ژانر بیشتر توجه مخاطب را به خود جلب کرده بود. چنین اتفاقی نشان از خواست و توجه مخاطب دارد و همیشه در انتهای جدول نیز فیلم‌های اجتماعی قرار دارند که هیچ کدام فروش نداشته و در نتیجه به خوبی دیده نشده‌اند. از این رو مخاطب رقبتی برای دیدنشان نداشته است؛ این یعنی ژانر اجتماعی مخاطب ندارد.

عامریان درباره اینکه آیا می‌توان ذائقه مخاطب را از فیلم‌های کمدی به سمت ژانر اجتمای برگرداند، گفت: کیفیت‌ ساخت فیلم‌ها را برای چنین چیزی باید خیلی بالا آورد، خوب است که درد جامعه گفته شود اما موضوعات تکراری شده است یعنی ژانر اجتماعی تکراری شده و همه دنبال یک قصه می‌روند.

این تهیه کننده سینما ادامه داد: مردم خودشان در جامعه مواقع تلخ را به خوبی می‌بینند همین‌ها تبدیل به فیلم می‌شود، چنین اتفاقی به چه درد مخاطب می‌خورد؟ بعید می‌دانم قصه‌هایی که همگی به یک سمت می‌روند مخاطب را جذب کنند، باید کارهای بهتری تولید شود. فیلم‌های اجتماعی که با شرایط امروز ساخته می‌شوند شکست می‌خورند. سال قبل دو یا سه فیلم اجتماعی داشتیم که جواب گرفت بقیه شکست خوردند.

*اتفاقات کمدی در بستر جامعه رخ می‌دهد

وی با رد نکردن وجود ابتذال در بخشی از سینما و آثار سینمایی گفت: اما نمی‌توان نام ابتذال را برای این موضوع به کار برد. عواملی که منجر به خندیدن مخاطب در سینما می‌شود در جامعه نیز موجود است چنین چیزهایی را در زندگی می‌بینیم. اما همین اتفاقات وقتی در قالب فیلم می‌آید وصله هایی را به آن می‌چسبانند.

عامری در ادامه تصریح کرد: چیزهایی که در فیلم است در جامعه نیز اتفاق می‌افتد و اتفاقات فیلم‌های کمدی برگرفته شده از وقایع روز جامعه است.

تهیه کننده سینما در پایان با اشاره به اتفاقاتی که در فیلم‌های کمدی می‌افتد، گفت: این حوادث از خارج کشور آورده نمی‌شود برای خودمان است و دیالوگ بر همین اساس نوشته شده و برخی می‌گویند ابتذال بوده اما اصلش برای جامعه داخل ایران است.

انتهای پیام/

171 / 347

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار