ورشکستگی دانشگاه‌های بریتانیا در پی شیوع کرونا؛

ضرر 513 هزار میلیارد تومانی دانشگاه‌های انگلستان در دوران کرونایی

سه‌شنبه 17 تیر 1399 - 09:02
کد مطلب: 1073874
دانشجو

پژوهش‌های محققان حاکی از آن است که دانشگاه‌های انگلستان در صورتی که از دولت کمک مالی دریافت نکنند، به دلیل بحران ناشی از کووید- 19 ورشکسته خواهند شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، ویروس کرونا حدود 6-5 ماه پیش در جهان شیوع پیدا کرد و به دنیال آن مدارس، دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و بسیاری از مشاغل بنا بر دستورالعمل‌های تعیین شده از سوی دولت‌ها، تعطیل شد. این تعطیلی فشار مالی بسیاری را برای برخی مشاغل و نهاد‌ها در پی داشت که از جمله این نهادها می‌توان به دانشگاه‌ها اشاره کرد.

پژوهش‌های محققان موسسه مطالعات مالی انگلستان (IFS) حاکی از آن است که دانشگاه‌های این کشور در صورتی که از دولت کمک مالی دریافت نکنند، به دلیل بحران ناشی از کووید- 19، ورشکسته خواهند شد.

ضرر 513 هزار میلیارد تومانی دانشگاه‌های انگلستان

بیش از 50درصد خسارت‌های دانشگاه‌های انگلستان ناشی از درآمد شهریه دانشجویان بین‌المللی است که در بدترین حالت به 4.3 میلیارد پوند می‌رسد. نتایج کاهش دانشجویان بین‌المللی ممکن است به کاهش حقوق بازنشستگی دانشگاهیان منجر شود

براساس پژوهش این موسسه، ضررهای درازمدت دانشگاه‌های انگلستان در بدترین حالت ممکن است به 19 میلیارد پوند (513 هزار میلیارد تومان) برسد.

با این حال محققان این موسسه این مبلغ را متغیر می‌دانند و بر این باورند دانشگاه‌ها می‌توانند ضررهای خود را به 3 میلیارد پوند (81 هزار میلیارد تومان) محدود کنند.

بیش از 50 درصد خسارت‌های دانشگاه‌های انگلستان ناشی از درآمد شهریه دانشجویان بین‌المللی است که در بدترین حالت به 4.3 میلیارد پوند می‌رسد. نتایج کاهش دانشجویان بین‌المللی ممکن است به کاهش حقوق بازنشستگی دانشگاهیان منجر شود.

محققان در این گزارش عنوان کردند بعید به‌نظر می‌رسد دانشگاه‌ها بتوانند ضررهای مالی خود را با صرفه‌جویی در هزینه‌ها پس انداز کنند، مگر آنکه تعداد قابل توجهی از کارمندان این مراکز اخراج شوند. محققان آی‌اف‌سی تخمین می‌زنند که پس‌انداز هزینه‌های ناشی از اخراج کارمندان فقط حدود 600 میلیون پوند از هزینه‌های دانشگاه‌ها را تامین خواهد کرد.

اخراج استادان ضررهای مالی را جبران می‌کند؟

دانشگاه‌ها با کاهش حقوق استادان یا اخراج موقت برخی کارمندان، احتمالاً می‌توانند پس‌انداز بیشتری داشته باشند؛ اما این امر ممکن است بر کیفیت تدریس مجازی تأثیرگذار باشد.

گزارش موسسه مطالعات مالی انگلستان حاکی از آن است که دانشگاه‌های سطح یک کشور مخصوصاً آن‌هایی که در زمینه پژوهش و تحقیقات فعالیت بیشتری دارند، با بیشترین کاهش درآمد و افزایش هزینه ‌مواجه خواهند شد؛ زیرا بیشتر دانشجویان این دانشگاه‌ها از کشورهای دیگر هستند، از طرفی تعهدات بازنشستگی این دانشگاه‌ها نسبت به استادان و کارکنان زیاد است و مسئولان موظف به تامین آن هستند.

با توجه به ذخایر گسترده مالی که بسیاری از دانشگاه‌های برتر انگلستان در اختیار دارند، به نظر می‌رسد آنها واقعاً تنها دانشگاه‌هایی نخواهند بود که مشکلات مالی بر آن‌ها تاثیر می‌گذارد. برخی دانشگاه‌های سطح پایین‌تر که وضعیت مالی ضعیفی دارند، در شرایط کنونی با بحران مالی مواجه شده و برای جلوگیری از ورشکستگی تقلا می‌کنند.

13 دانشگاه انگلستان که حدود 5 درصد دانشجویان آنان بین‌المللی هستند، با کمبود منابع مالی روبرو می‌شوند و بنابراین ممکن است در دراز مدت بدون کمک هزینه دولت یا تغییر ساختار مالی خود نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

اختصاص بودجه 140 میلیون پوندی به صورت هدفمند از طرف دولت با هدف حفظ دانشگاه‌ها می‌تواند به احیای فعالیت این نهاد کمک کند.

ضرورت تدوین بسته حمایتی از دانشگاه‌ها توسط دولت

آموزش عالی انگلستان به یک بسته حمایتی جامع برای محافظت از مشاغل و حفظ ظرفیت‌های دانشگاهی نیاز دارد که بتوان با کمک آن بقای دانشگاه‌ها را تضمین کرد

جو گرییدی دبیرکل اتحادیه دانشگاه‌های انگلستان با اشاره به گزارش موسسه مطالعات مالی انگلستان درباره ورشکستگی دانشگاه‌ها گفت: «گزارش این موسسه خبر بدی برای آموزش عالی انگلستان تلقی می‌شود، از دولت می‌خواهیم بودجه از دست رفته دانشگاه‌ها را تامین کند تا آنها بتوانند این بحران پشت سر بگذارند و آموزش‌های خود را دوباره از سربگیرند.»

وی ادامه داد:‌ «آموزش عالی انگلستان به یک بسته حمایتی جامع برای محافظت از مشاغل و حفظ ظرفیت‌های دانشگاهی نیاز دارد که بتوان با کمک آن بقای دانشگاه‌ها را تضمین کرد.»

دانشگاه‌ها به شهریه دانشجویان بین‌المللی متکی نباشند

جاش هیلمن مدیر آموزشی یکی از دانشگاه‌های انگلستان، بودجه پژوهش ورشکستگی آموزش عالی انگلستان را تأمین کرده است. وی درباره گزارش موسسه مطالعات مالی انگلستان گفت: «این گزارش علاوه بر نشان دادن خطر ورشکستگی برای برخی دانشگاه‌ها، بر ضرورت تمرکززدایی از شهریه دانشجویان بین‌المللی تاکید دارد تا دانشگاه‌ها در شرایط بحرانی متحمل فشارهای مالی کمتری شوند.»

وی ادامه داد: «دولت باید به دانشگاه‌ها یک وام یادگیری مادام العمر برای تامین شهریه‌هایی اختصاص دهد که به موجب آن دانشجویان برای ثبت‌نام در دوره‌های آموزش عالی دانشگاه‌های سطح پایین‌تر ترغیب شوند. این وام امکان پیشرفت در دانشگاه‌های ضعیف‌تر را ایجاد می‌کند، از طرفی افرادی که در اثر شیوع ویروس کووید-19 شغل خود را از دست داده‌اند، با تکیه بر این وام می‌توانند باری دیگر در دانشگاه‌ها مشغول به کار شوند.»

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار