مدیر‌مسئول نشریه «راه‌رو» دانشگاه امیرکبیر:

دانشگاه امیرکبیر بودجه نشریات فرهنگی را قطع کرده است

دوشنبه 16 تیر 1399 - 13:44
کد مطلب: 1073886
نشریات

مدیر‌مسئول نشریه «راه‌رو» دانشگاه امیرکبیر گفت: معاونت فرهنگی دانشگاه با بهانه اینکه نشریات الکترونیکی بوده و هزینه کاغذ ندارد، 50‌درصد کمک‌هزینه به نشریات دانشجویی را حذف کرده است.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، مدیرمسئولان نشریات دانشجویی سال‌هاست که با مشکل تامین بودجه مواجه هستند و متاسفانه برخی از معاونت‌های فرهنگی دانشجویی دانشگاه‌ها حمایت مالی لازم را از نشریات ندارند. انتشار الکترونیکی نشریات دانشگاهی بهانه‌ای شده تا اندک کمک هزینه مالی دانشگاه‌ها به نشریات نیز حذف شود.

سبحان فلاح در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز با بیان اینکه نشریات دانشجویی دانشگاه امیرکبیر از زمان شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه تنها به صورت الکترونیکی منتشر می‌شوند، گفت: نشریات دانشجویی مستقل در گروه‌های دانشجویی و نشریات وابسته به تشکل‌های دانشجویی نظیر بسیج دانشجویی در کانال‌ها و صفحات مربوطه منتشر می‌شوند.

وی درباره میزان استقبال دانشجویان از نشریات دانشجویی الکترونیکی عنوان کرد: در حال حاضر نشریات دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در شبکه‌های مجازی به صورت متوسط 1000 بازدید کننده دارد در حالی که انتشار مکتوب نشریات حدود 200 تا 400 نسخه در دانشگاه یا دفاتر تشکل‌های دانشجویی بوده است.

دانشجویان از نشریات الکترونیکی استقبال کرده‌اند

مدیر مسئول نشریه «راه‌رو» دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه بر خلاف تصور کارشناسان میزان استقبال دانشجویان از انتشار نشریات الکترونیکی مناسب بوده است، گفت: دانشجویان همانند سایر افراد جامعه مطالعه الکترونیکی را به مکتوب ترجیح می‌دهند و این باعث شده که میزان بازدید از نشریات دانشجویی نسبت به قبل از بیماری کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها بیشتر شود.

وی با انتقاد از مطالعه مطالب کوتاه و موردی دانشجویان در فضای مجازی بیان کرد: شاید بازدید دانشجویان از نشریات دانشگاهی در شبکه‌های مجازی بیشتر از تهیه نسخه‌های مکتوب شده باشد؛ اما متاسفانه عمق مطالعه دانشجویان از مطالب به شدت کاسته شده و آنها تنها به خواندن تیتر و خلاصه مطلب بسنده می‌کنند. این جفا در حق نویسنده و اصل مطلب است و همچنین باعث گمراهی دانشجویان نسبت به اصل موضوع یا حادثه می‌شود.

فلاح با بیان اینکه معاونت فرهنگی-دانشجویی دانشگاه امیرکبیر طبق شیوه‌نامه نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید 50 درصد از هزینه‌های جاری انتشار نشریات دانشجویی را پرداخت کند، گفت: متاسفانه دانشگاه امیرکبیر هیچ زمانی 50 درصد سهم خود را به مدیر مسئولان نشریات دانشجویی پرداخت نکرده و می‌گوید خودتان باید هزینه‌ها را تامین کنید.

دانشگاه امیرکبیر از نشریات دانشجویی حمایت نمی‌کند

این دانشجوی دانشگاه امیرکبیر با انتقاد از حمایت نکردن معاونت فرهنگی دانشگاه عنوان کرد: مسئولان دانشگاه بارها اعلام کردند هیچ اعتقادی به انتشار نشریات دانشجویی ندارند در نتیجه دلیلی برای حمایت یا پرداخت هزینه به نشریات دانشجویی دانشگاه امیرکیبر وجود ندارد.

وی ادامه داد: معاونت فرهنگی دانشگاه امیرکبیر از زمانی که نشریات به صورت الکترونیکی منتشر می‌شود به دلیل اینکه کاغذی مصرف نشده هیچ هزینه‌ای به دانشجویان فعال در این حوزه پرداخت نمی‌کند که این موضوع برخلاف قانون وزارت علوم و دانشگاه است.

فلاح با اشاره به اینکه انتشار الکترونیکی نشریات دانشجویی باز هم هزینه‌زا هستند، گفت: انتشار الکترونیکی نشریات تنها هزینه کاغذ را ندارد و به غیر از آن هزینه‌های صفحه بندی، تدوین و ویرایش همچنان وجود دارد.

مدیر مسئول نشریه «راه‌رو» دانشگاه امیرکبیر درباره زمان برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاهی بیان کرد: معاونت فرهنگی دانشگاه امیرکبیر هنوز زمان این انتخابات را مشخص نکرده؛ زیرا بر اساس شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم، هنوز انتخابات الکترونیکی در دو دانشگاه الزهرا(س) و کاشان به صورت آزمایشی برگزار نشده است تا با آزمون و خطا در سایر دانشگاه‌های کشور انجام شود.

انتهای پیام/

300 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار