در سایه کاهش صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان؛

برخی دستگاه‌ها حاضر نیستند واردات را به نفع تولید داخلی کاهش دهند/ نمی‌توانیم همه نیازهای داخلی را برطرف کنیم!

سه‌شنبه 17 تیر 1399 - 14:57
کد مطلب: 1074037
3

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: برخی دستگاه‌ها را نمی‌توان راضی کرد که واردات را به نفع تولید داخلی کاهش دهند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز٬ مهدی کشمیری در نشست «تشریح اقدامات٬ برنامه‌ها و دستاوردهای فناورانه وزارت علوم در شرایط کرونا» که به صورت ویدئوکنفرانسی و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد با تشریح فعالیت‌ شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری در زمان شیوع کرونا اظهار کرد: پارک‌های علم و فناوری از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا طبق وظیفه‌ای که برای خود قائل بودند اقدامات وسیعی در خدمت‌رسانی به مردم از طریق تامین تجهیزات پزشکی و تجهیزات موردنیاز برای مقابله با کرونا انجام دادند.

وی با بیان اینکه برخی شرکت‌ها به‌رغم تفاوت در ماهیت‌ محصولاتشان با محصولات پزشکی به سمت تولید لوازم بهداشتی و سلامت شتافتند افزود: ویژگی‌های انعطاف‌پذیری و چابکی به این شرکت‌ها اجازه می‌دهد به راحتی محصولات مختلفی را تولید کنند و تولید محصولات غیرمرتبط با فعالیتشان را در دستور کار قرار دهند.

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ربزی امور فناوری وزارت علوم با اشاره به اینکه دستاورد پارک‌های علم وفناوری حاصل تلاش شبانه‌روزی در تعطیلات عید نوروز بود؛ عنوان کرد: درحال حاضر ۴۳ پارک علم و فناوری دارای مجوز در سرتاسر استان‌های کشور مشغول به فعالیت هستند.

کشمیری در تشریح آمار کمّی پارک‌های علم و فناوری گفت: حدود ۳۵ پارک وابسته به وزارت عتف هستند که ازین تعداد ۲۸ پارک منطقه‌ای و هفت پارک نیز دانشگاهی هستند. سه پارک وابسته به جهاد دانشگاهی٬ یک پارک وابسته به معاونت علمی وفناوری٬ یک پارک وابسته به وزارت ارتباطات، یک پارک وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران٬ یک پارک متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی و پارک دیگر مربوط به مجموعه خصوصی است.

به دنبال تاسیس پارک جدید نیستیم

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم با اشاره به سیاست‌های این وزارتخانه در توسعه پارک‌های علم و فناوری اظهار کرد: جوانگرایی یکی از سیاست‌های مهمی است که به طور جدی برآن تاکید داشتیم به صورتی که متوسط سنی بیش از ۱۵ رئیس پارک علم و فناوری ۱۷ سال کاهش پیدا کرده و می‌توان گفت نسل جدید مدیریتی را در پارک‌های علم و فناوری شاهد هستیم.

کشمیری با بیان‌اینکه به دنبال توسعه کمی پارک‌های علم و فناوری نیستیم عنوان کرد: تمام سعی و تلاش بر این است که از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم و اگر شرکتی درخواست عضویت در پارک‌ها داشت از شرایط موجود استفاده کند و اگر هم قرار است پارک جدید افتتاح شود نهادهای اقتصادی صنعتی که در عرصه ملی فعالیت می‌کنند برایشان این امکان فراهم است.

وی با بیان اینکه سه پارک جدید از سمت وزارت‌خانه‌‌های نیرو٬ نفت و جهاد کشاورزی برای مجوز اقدام کرده‌اند گفت: درحال حاضر حدود ۹ هزار شرکت و واحد فناور در پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور مستقر هستند که ۶۰ هزار نفر نیز در این پارک‌ها شاغل هستند.

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم با اعلام آمار و ارقام فروش سالانه شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری یادآور شد: سالانه بیش از ۱۲ هزار میلیارد فروش این شرکت‌هاست همچنان که اعداد خوبی در صادرات محصولاتشان داشته‌اند.

کشمیری روند رشد کمّی شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری را بیش از 2 برابر در پنج سال گذشته توصیف کرد و افزود: روند رشد نیروی انسانی هم سیرصعودی مناسبی داشته و این شاخص نشان می‌دهد که شرکت‌ها کارکرد خوبی در حوزه اشتغال داشتند.

وی ادامه داد: ۸۵ درصد شاغلان در این شرکت‌ها مدارک دانشگاهی بالای کارشناسی و حدود ۴۰ درصد بالای کارشناسی ارشد دارند که این نشان می‌دهد اشتغال با ارزش افزوده بالا در پارک‌ها وجود دارد.

صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان کاهش یافته است!

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم با اشاره به میزان صادرات این شرکت‌ها گفت: از سال ۹۷ به بعد متاسفانه به دلیل تحریم و شرایط دیگر صادرات شرکت‌ها کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه تقریبا ۴۵۰ شرکت در تمام پارک‌های علم و فناوری در حوزه کرونا و نیازمندی‌های مقابله با آن فعالیت داشتند گفت: در اوج شیوع این بیماری و نیاز کشور روزانه بیش از یک میلیون ماسک و یک و نیم میلیون لیتر مواد ضدعفونی‌کننده تولید شد. بعضی استان‌ها تمام نیازشان در این زمینه توسط شرکت‌های مستقر در پارک تامین شده و حتی استان‌های همجوار را هم پشتیبانی می‌کردند.

نمی‌توانیم همه نیازهای داخلی را برطرف کنیم!

کشمیری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسکانیوز مبنی بر سهم تولیدات شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری از بازارهای منطقه‌ای گفت: حوزه دانش‌بنیان در نقطه شروع قرار دارد و نمی‌توان انتظار داشت همه نیازهای کشور و خارج از کشور را پاسخ دهد. علاوه بر اینکه حضور در بازارهای بیرون از کشور با وجود رقابت در عرصه بین‌المللی و شرایط تحریم بسیار سخت است.

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم با مقایسه برنامه‌ریزی ایران در حوزه دانش‌بنیان با کشورهای دیگر گفت: به عنوان مثال کشوری مثل مالزی برنامه‌ای 25 ساله را طراحی و آغاز کرده است. این واقعیت وحود دارد که فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در چارچوب و متاثر از فضای کلان اقتصادی کشور است.

مجوزها به آسانی صادر نمی‌شود!

وی با گلایه از برخی نهادهای متولی صدور مجوز شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور گفت: متاسفانه در همه برهه‌ها هماهنگی و همراهی‌های لازم با شرکت‌های دانش‌بنیان وجود ندارد. در دوران کرونا روند تسهیل‌گرانه وزارت صمت و وزارت بهداشت در برخورد با این شرکت‌ها مشهود بود؛ اما ما هم گلایه‌هایی برای صدور مجوز داریم.

کشمیری به صراحت از روند واردات برخی کالاها با وجود تولید داخلی گلایه کرد و افزود: برخی دستگاه‌ها را نمی‌توان راضی کرد که واردات را به نفع تولید داخلی کاهش دهند.

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم بابیان اینکه کرونا ثابت کرد که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند پاسخگوی نیاز داخلی کشور باشند در پاسخ به این پرسش که چرا برخی شرکت‌ها هنوز حاضر به استقرار در پارک‌های علم و فناوری نیستند، اضافه کرد: نیازی نیست همه شرکت‌ها در پارک مستقر شوند. توسعه‌یافتگی یا عدم توسعه‌یافتگی پارک علم و فناوری در تمایل شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در این پارک‌ها نیز موثر است.

وی ادامه داد: حتی برخی از پارک‌ها با درخواست‌های زیادی از سوی شرکت‌ها مواجه‌هستند؛ اما زیرساخت و امکانات لازم را برای پذیرش بیش ازین ندارند. البته پارک‌هایی که جوان‌تر هستند و دوران اولیه خود را سپری می‌کنند طبیعی است که نتوانند در جذب شرکت‌ها موفق عمل‌کنند؛ اما به هرحال امکانات محدود است و برخی پارک‌ها نیز ظرفیت محدودی نیز دارند.

کشمیری با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت‌های دانش‌بنیان بیرون از پارک‌های علم و فناوری گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان چه داخل پارک مستقر باشند چه بیرون از آن تسهیلات خوبی برای آنها در نظر گرفته شده است.

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم در پاسخ به این سوال که حوزه پژوهشی در دوران کرونا چه خواهد شد و چرا به آن توجهی نمی‌شود عنوان کرد: دانشگاه‌های کشور با هجوم یکباره کرونا وارد شوک بزرگی شده‌اند که مدیریت آن کار بسیار سنگینی است. انتظار است که اولویت با مسائل آموزشی باشد.

وی با بیان اینکه حرکت یکباره به سمت آموزش مجازی از سوی آموزش عالی کشور قابل تقدیر بود اظهار کرد: بسیاری از دانشگاه‌های کشور اساسا زیرساخت نداشتند اما در بازه زمانی کوتاه از 100 درصد آموزش حضوری به سمت 100 درصد آموزش مجازی حرکت کردند.

کشمیری افزود: بخش زیادی از فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی به حضور در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مرتبط است که باید به تبع دانشجویان در خوابگاه‌ها اسکان داده می‌شدند اما متاسفانه این موارد با پروتکل‌های بهداشتی موجود در تناقض بود به همین دلیل هم زیرساخت‌های حمایتی از پژوهش‌گران در دسترس نبود.

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم در پایان در واکنش به اجرای قانونی مبنی بر مالیات‌ بر قرادادهای پژوهشی عنوان کرد: موضوع مالیات بر قراردادهای پژوهشی از کانا‌های مختلف دنبال می‌شود و وزارت عتف هم پیشنهاد خود را ارائه کرده است و با توجه به اینکه حوزه پژوهشی کشور جوان است و نیاز به مراقبت و سرمایه‌گذاری دارد از نبود مایات در قرارداها دفاع می کنیم اما باید پذیرفت که شرایط اقتصادی کشور بازنگری در فضای مالیاتی را می‌طلبد و ممکن است تغییرات جدید مشمول حوزه پژوهشی نیز بشود.

انتهای پیام/

320 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار