مسجدی در گفتگو با ایسکانیوز:

دولت عراق ملزم به اجرای مصوبه «خروج نیروهای آمریکا» است/کارسخت واشنگتن جهت استمرار حضورش

چهارشنبه 18 تیر 1399 - 11:10
کد مطلب: 1074114
س

سفیر ایران در عراق گفت: دولت عراق از نظر حقوقی، سیاسی و قانونی ملزم به اجرای مصوبه پارلمان آن کشور در خصوص خروج نیروهای نظامی آمریکا است. 

ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق در گفتگو با خبرنگار ایسکانیوز در خصوص طرح خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق که مصوبه پارلمان آن کشور هست و تلاش واشنگتن جهت استمرار حضورش در عراق، اظهارداشت: مصوبه پارلمان عراق، دولت آن کشور را ملزم کرده که به حضور پایگاه های کشورهای خارجی در آن کشور خاتمه دهد.

وی گفت: آمریکایی‌ها دور اول مذاکرات راهبردی خود با عراق را شروع کردند و دور دوم آن هم در روزهای آینده برگزار خواهد شد.

سفیر ایران در عراق تصریح کرد: خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق مطالبه‌ای است که هم دولت عراق و هم مردم آن کشور خواهان آن هستند، بنابراین باید این کار انجام شود، به این دلیل که مصوبه قانونی پارلمان عراق است و دولت ملزم به انجام این کار است.

مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا توافق امنیتی میان عراق و آمریکا مانعی در مسیر تحقق خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق به حساب می‌آید یا خیر؟ افزود: آمریکایی‌ها این بحث را به عنوان جمع کردن پایگاه های خود به سمت فاز کلانی در قالب گفتگوهای راهبردی با طرف عراقی بردند که بتوانند آن را در دل این موضوع نگاه کنند، اما اینها مانع از این نخواهد شد که مصوبه پارلمان عراق اجرایی نشود.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها برای استمرار و ماندگاری خود در عراق تلاش خواهند کرد و این هم طبیعی است، اما به این دلیل که عراقی‌ها مصوبه قانونی در این خصوص دارند، به اعتقاد من کار آمریکایی ها بسیار سخت خواهد بود.

سفیر ایران در عراق با بیان اینکه مصوبه پارلمان عراق در خصوص خروج نیروهای نظامی آمریکا الزام‌آور است و دولت آن کشور هم ملزم به اجرای آن است، گفت: دولت عراق از نظر حقوقی، سیاسی و قانونی ملزم به اجرای مصوبه پارلمان آن کشور در خصوص خروج نیروهای آمریکا است.

مسجدی در پایان خاطرنشان کرد: دولت فعلی عراق و هیئت مذاکره کننده عراقی این با طرف آمریکایی مذاکرات خود را در خصوص خروج نیروهای نظامی آن کشور از عراق آغاز کردند و باید ببینیم در بحث هایی که با طرف آمریکایی دارند به چه نتیجه ای خواهند رسید.

353 / 353

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار