مراکز تحقیقاتی در خدمت جهش تولید/7

محدودیت‌های مالی دولت منجر به توقف پروژه‌های برون‌دانشگاهی شده است/ عضویت مرکز تحقیقاتی «مهندسی سطح پیشرفته» در شبکه آزمایشگاهی کشور

چهارشنبه 18 تیر 1399 - 12:15
کد مطلب: 1074120
علم آزمایشگاهی

رئیس مرکز تحقیقات سطح پیشرفته و نانومواد دانشگاه آزاد اسلامی گفت: چندین قرارداد برون‌دانشگاهی در موضوعات تخصصی با دستگاه‌های دولتی منعقد شده که با توجه به محدودیت‌های مالی و بودجه‌ای دولت این پروژه‌ها به‌صورت معلق درآمده است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، مراکز تحقیقاتی به‌عنوان بازوی پژوهش‌های کاربردی و صنعتی در بطن دانشگاه‌ها به‌منظور ایجاد بستری برای گزینش، شکوفایی و ماندگاری فرهیختگان علمی به منظور تحقق اهداف کلان دانشگاهی ایجاد شده‌اند.

تمرکز پژوهش درحوزه‌هاى پیشتاز علمى، ارتقا و تقویت کیفیت تحقیقات دوره‌های تحصیلات تکمیلی با همکاری واحدهای پژوهشی دانشگاه، جهت‌دهی پژوهش در راستای تامین نیازهای ملی و منطقه‌ای، تدوین و واگذاری دانش فنی و تجاری‌سازی نتایج تحقیقات دانشگاهی، تمدید و گسترش روابط تحقیقاتی موجود، ترویج روابط جدید با مراکز علمی پیشرفته داخلی و خارجی، شرکای صنعتی، تجاری و شرکت‌های بزرگ از دیگر اهداف مراکز تحقیقاتی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به‌شمار می‌رود.

دانشگاه آزاد اسلامی با بهره‌مندی از 190 مرکز تحقیقاتی در گروه‌های پزشکی، فنی و مهندسی، علوم پایه و علوم پیشرفته در واحدهای دانشگاهی سراسر کشور از ظرفیت تحقیقاتی عظیمی برخوردار است. ظرفیت‌هایی که می‌تواند در واگذاری و انتقال دانش فنی و تخصصی به مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری ایفای نقش کند و سهم اقتصاد دانش‌بنیان را در سبد درآمدهای دانشگاهی افزایش دهد.

فرید جمالی رئیس مرکز تحقیقات سطح پیشرفته و نانومواد دانشگاه آزاد اسلامی درباره آخرین دستاوردهای تحقیقاتی این مرکز اظهار کرد: این مرکز تحقیقاتی در راستای فعالیت‌های خود، اهداف را به چند دسته تقسیم کرده است. موضوعات و اولویت‌های تحقیقاتی کشور در حوزه تخصصی مرکز تحقیقات برعهده دانشجویان تحصیلات تکمیلی گذاشته و پیگیری می‌شود.

وی افزود: موضوعاتی مانند سنسورهای نوری، سنسورهای گازی و سلول‌های خورشیدی به‌صورت جدی در این مرکز پیگیری می‌شود. برون‌دادهای قابل اتکایی در حوزه خواص فتوکاتالیستی نیز انجام شده که در تصفیه پساب‌ها بسیار کارآمد است. موضوعاتی همچون پوشش و حفاظت از خوردگی نیز در حوزه سطوح پیشرفته پیگیری شده است.

رئیس مرکز تحقیقات سطح پیشرفته و نانومواد دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: چندین قرارداد در موضوعات و حوزه‌های فوق‌الذکر با دستگاه‌های دولتی منعقد شده که باتوجه به محدودیت‌های مالی و بودجه‌ای دولت این پروژه‌ها به‌صورت معلق درآمده است. اگرچه قراردادهای متعددی منعقد شده ولی فعالیت‌ها به تعلیق درآمده و اثربخشی وجود نداشته است.

جمالی از خودکفایی، طراحی و ساخت تجهیزات «تحقیق و توسعه» مرکز تحقیقاتی توسط پژوهشگران مرکز خبر داد و گفت: دستگاه‌هایی که در راستای توسعه ابعاد تحقیقاتی این مرکز می‌توانست نقش عمده‌ای ایفا کند توسط پژوهشگران دانشگاه طراحی و ساخته شده و از خروج اعتبار مالی دانشگاه و خرید این تجهیزات از شرکت‌های خصوصی جلوگیری به‌عمل آمده است. البته این تجهیزات به‌عنوان یک دستاورد قابلیت عرضه و بازاریابی نیز دارند.

وی ادامه داد: باتوجه به پیشرفته بودن دستگاه‌های ساخته شده و نبود امکان انتقال آنها به نمایشگاه‌های مطرح تهران، کمتر مجموعه‌ای از دستاوردهای مرکز تحقیقات سطح پیشرفته و نانومواد دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز مطلع هستند و عملاً پژوهشگران بومی فرصت‌های بازاریابی و معرفی محصول را از دست داده‌اند. نتایج به‌دست آمده از تجهیزات بومی‌سازی شده بسیار نزدیک و قابل اعتماد بوده و به همین دلیل موفقیت‌های بسیاری در انتشار برون‌دادهای علمی به‌دست آمده است.

رئیس مرکز تحقیقات سطح پیشرفته و نانومواد دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی پیشرفته مطلوبی در سالیان گذشته از سوی این مرکز تحقیقاتی ارائه شده که این برنامه در چندین ماه گذشته باتوجه به شرایط شیوع کرونا لغو شده ولی از ماه آینده دوره‌های تحت وب و وبینارهای تخصصی در این مرکز تحقیقاتی راه‌اندازی خواهد شد. برون‌دادهای علمی در این مرکز با رویکرد چاپ و انتشار کتب درسی و تخصصی درحال پیگیری است.

جمالی درباره حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز گفت: یکی از عواملی که کمک می‌کند تحقیقات کارآمد و کیفی در دانشگاه‌ها تولید شود، در دسترس بودن دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی با دقت و ضریب تکرار بالا برای دانشجویان است. دانشجویان برای تکمیل تحقیقات تجربی خود می‌توانند از گرنت‌های پژوهشی تا 9 میلیون تومان و تجهیزات آزمایشگاهی مرکز تحقیقاتی بهره‌مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: با استانداردسازی و تکمیل تجهیزات آزمایشگاهی مرکز تحقیقات سطح پیشرفته و نانومواد دانشگاه آزاد اسلامی، اکنون این مرکز عضو شبکه آزمایشگاهی کشور بوده و به‌صورت آزمایشی در حال ارائه خدمات آزمایشگاهی به دانشجویان و محققان است که در آینده‌ای نزدیک منجر به درآمدزایی غیرشهریه‌ای برای دانشگاه خواهد شد.

انتهای پیام/

358 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار