ایسکانیوز گزارش می‌دهد؛

ائتلاف فراگیر"عراقیون" گامی در جهت تقویت حاکمیت سیاسی عراق/گروه های سیاسی از ائتلاف حمایت کنند

پنج‌شنبه 19 تیر 1399 - 12:23
کد مطلب: 1074231
عراق

به نظر می آید تشکیل ائتلاف فراگیر پارلمانی "عراقیون" با رویکردی معتدل، بتواند گامی جدی در راستای تقویت حاکمیت سیاسی عراق و بازگرداندن اعتماد مردمی به آن باشد و جهت تحقق این مهم، نیازمند حمایت حداکثری دیگر گروه های سیاسی عراقی است.

ایسکانیوز؛گروه بین الملل_محمد مهدی ملکی: به تازگی و در صدمین سالگرد انقلاب ۱۹۲۰ عراق، سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی خبر از تشکیل ائتلاف پارلمانی بزرگ و فراگیری به نام "ائتلاف عراقیون" داد.

چندی پیش، فضای سیاسی عراق پس از ماه ها اعتراضات گسترده مردمی در شهرهای مختلف آن کشور که نسبت به کمبود ها، مشکلات عدیده معیشتی و اقتصادی ک وجود فساد در میان برخی مسئولین و دستگاه‌های دولتی که منجر به تبعیض های گسترده میان مردم و آنها شده بود، به سمت و سوی بی ثباتی و ناامنی کشیده شد.

با تلاش های بسیار و به کار بستن کلیه امکانات و تجهیزات و البته وعده‌ های مسئولین نسبت به حل مشکلات مردم و تأمین مطالبات آنها، مردم معترض به پشتوانه حمایت مرجعیت عالی شیعیان عراق که همواره در بزنگاه های حساس و تاریخی آن کشور جهت حل و فصل مسائل و عبور سلامت عراق از مراحل حساس، ورود پیدا می‌کنند، به مسئولین فرصت دادند تا در راستای تحقق مطالبات آنها اقدامات لازم را انجام دهند.

در میان همه این قیل و قال ها، اعتراضات گسترده مردمی و کشاکش های جریانات و گروه های سیاسی در موضوع انتخاب نخست وزیر جدید پس از استعفای "عادل عبدالمهدی" که در نهایت پس از معرفی ناموفق دو نخست وزیر پیشنهادی، با گزینه سوم معرفی شده از سوی رئیس جمهور که آقای "مصطفی کاظمی" باشد موافقت و رئیس سابق دستگاه امنیتی عراق مسئول تشکیل دولت شد تا به این ترتیب آرامشی نسبی در فضای سیاسی عراق حکمفرما شود.

پس از تکمیل شدن دولت کاظمی و عبور از مرحله رأی اعتماد توسط پارلمان آن کشور، اولویت‌های اساسی دولت در قالب تامین مطالبات مردم، حل مشکلات اقتصادی و بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تامین امنیت کشور با توجه به تهدید اعضای باقی مانده تروریست‌های داعش، مورد توجه شخص نخست وزیر و وزرای کابینه قرار گرفت و تا به امروز هم با همه توان در این راستا گام بر می دارند که البته در این مسیر همراهی گروه ها و جریانات سیاسی و همینطور دستگاه‌های مختلف دولتی و حکومتی را هم برخوردارند.

یکی از موضوعاتی که این روزها در فضای سیاسی عراق مطرح شده و در محافل سیاسی و رسانه‌ای بسیاری در خصوص آن بحث و تحلیل ارائه می‌شود، تشکیل "ائتلاف عراقیون" توسط سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی است که به عنوان سومین ائتلاف پارلمانی عراق فعالیت خود را آغاز کرده است.

این ائتلاف با هدف تقویت حکومت و اجرای صحیح قوانین در کشور، حمایت از نیروهای مسلح اعم از پلیس، ارتش، حشدالشعبی، سازمان ضد تروریسم و پیشمرگه ها و کمک به روند اصلاحات جدی و قاطعانه در مبارزه با فساد در کشور، با برخورداری از ۴۱ کرسی نمایندگان پارلمان تشکیل شده تا در کنار دو ائتلاف دیگر فتح (هادی العامری) و سائرون (صدر) به فعالیت بپردازد.

به اعتقاد برخی کارشناسان، تشکیل این ائتلاف از سوی سید عمار حکیم می تواند در تقویت نهاد دموکراسی کشور عراق، پیشبرد اهداف عالی آن و ایجاد روح تازه ای در فضای سیاسی عراق که در رِخوَت و رکودی قابل تامل قرار گرفته، موثر و مفید باشد.

شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین المللی حساس و پیچیده فعلی ایجاب می‌کند که برخی جریانات قوی، معتدل و فراگیر سیاسی در قالب یک ائتلاف و فارغ از بازی‌های سیاسی، زد و بندهای رایج، سهمیه بندی های قومی و مذهبی و دیگر مواردی که در کشور عراق و فضای سیاسی آن کشور حاکم و رایج بوده، تشکیل شود تا به کمک حکومت آمده و موجبات تقویت هر چه بهتره ساختار مدیریت و قدرت در آن کشور را فراهم آورده و اعتبار و اعتماد به آن را نزد مردم افزایش دهد.

در این ارتباط سید عمار حکیم در دیدار اخیر خود با "برهم صالح" رئیس جمهور عراق با اشاره به تشکیل ائتلاف عراقیون اینطور گفته که «این ائتلاف دغدغه میهن، صیانت از حکومت و مستحکم سازی آن را دارد و درب ائتلاف عراقیون به روی همه باورمندان به حکومت باز است.

همچنین در دیدار دیگری که سید عمار حکیم با "جنین پلاسخارت: به عنوان نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق داشت گفت عراقیون ائتلافی عراقی است که برای حمایت از حکومت و باز گرداندن اعتماد به نظام سیاسی تلاش می‌کند و درهای آن به روی همه کسانی که به این اهداف ایمان دارند، باز است.

بنابراین می‌توان از شواهد موجود و روند تحولات اخیر این طور نتیجه گرفت که تشکیل این ائتلاف با رویکرد اعتدالی و به دور از فضای سیاسی سنتی حاکم بر عراق که نشات گرفته از تنوع قومیت ها، مذاهب و برخی سهمیه بندی ها بوده، می‌تواند نویدبخش یک گام و تحرک سیاسی جدی از سوی خواص و نخبگان آن کشور به حساب آید.

امیدواریم دیگر گروه ها، جریانات و شخصیت‌های تاثیرگذار عراقی که با رویکرد "ائتلاف عراقیون" مبنی بر تقویت حکومت و اجرای مناسب و کامل قوانین در کشور همسو هستند، بدون غرض ورزی های سیاسی به کمک این ائتلاف بزرگ و فراگیر پارلمانی آمده تا بتوانند همگی با تلاشی مضاعف در راستای تأمین مطالبات مردم، رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی آنها، مبارزه با تروریسم در خاک آن کشور، تامین امنیت عراق و البته ایجاد ثبات و صلح پایدار در کشور گام بردارند.

انتهای پیام/

348 / 348

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار