مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد:

25 مجله علمی جدید در حوزه علوم انسانی و هنر راه اندازی می‌شود

شنبه 21 تیر 1399 - 09:00
کد مطلب: 1074311
مجله علمی

مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: 25 مجله جدید در حوزه علوم انسانی و هنر با سه رویکرد بومی سازی، روزآمدی و حکمی سازی زیر نظر حجت الاسلام خسروپناه راه اندازی می‌شود.

علیرضا عراقیه مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره همکاری‌های پژوهشی با بخش‌های برون دانشگاهی اظهارکرد: خوشبختانه در این حوزه فعالیت‌های خوبی را انجام داده‌ایم؛ به عنوان مثال در حوزه توانمندسازی مدیران گروه‌های علومی قرآنی و حدیث، از کتاب‌های نگارش شده توسط دانشگاه‌های دیگر استفاده کردیم؛ همچنین در شهریورماه سال گذشته، نمایشگاهی در دانشگاه آزاد قم برگزار شد که در آن کتب دانشگاه‌های دیگر در زمینه علوم قرآن و حدیث ارائه شد.

وی افزود: مرکز مطالعات، تعالی و برنامه علوم انسانی و هنر از همکاری‌های علمی و پژوهشی میان دانشگاه آزاد اسلامی و سایر بخش‌های برون دانشگاهی استقبال می‌کند و فعالیت‌های خوبی را هم در این زمینه انجام داده است. رونمایی از کتب علوم قرآن و حدیث دانشگاه‌های دیگر در نمایشگاه سال گذشته، از جمله این فعالیت‌ها بوده است.

عراقیه با اشاره به رفع کمبود استادان و اعضای هیئت علمی حوزه علوم انسانی ادامه داد: ما در ابتدای امر، دوره‌های آموزشی متعددی را برای تقویت استادان و اعضای هیئت علمی موجود در دانشگاه برگزار کرده‌ایم؛ این دوره‌های آموزشی در مرداد و شهریورماه در گروه‌های مختلف علوم انسانی برگزار می‌شود به طوری که برگزاری این دوره‌ها، موجب تقویت و توانمندسازی استادان علوم انسانی در سال تحصیلی جدید و سال‌های آینده خواهد شد.

مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: مرکز مطالعات، برنامه ریزی و تعالی به طور مستمر در حوزه استادان علوم انسانی نیازسنجی می‌کند و یا این که برنامه‌های درسی را باتوجه به این نیازسنجی تدوین خواهد کرد. اگر متوجه شویم که استادان به برنامه درسی نیاز دارند، این نیاز به مرکز مطالعات و تدوین برنامه درسی ارجاع خواهد شد و در این مرکز باتوجه نیاز استاد، برنامه درسی را تدوین خواهد کرد.

وی درباره مجلات علمی و پژوهشی علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: درحال حاضر 190 مجله علمی در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت دارند که علاوه بر آن، 25 مجله جدید در حوزه علوم انسانی و هنر با سه رویکرد بومی سازی، روزآمدی و حکمی سازی زیر نظر حجت الاسلام خسروپناه راه اندازی می‌شود. کمیسیون تعیین اعتبار نشریات علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد با راه‌اندازی این 25 مجله موافقت کرده است و در فرآیند رسیدگی در شورای عالی نشریات دانشگاه آزاد قرار دارند.

عراقیه تصریح کرد: این مجلات براساس نیازسنجی و آمایش سرزمینی واحدهای دانشگاهی تدوین شده است؛ درحال حاضر ما به نشریات علمی در 20 رشته دانشگاهی نیازمندیم که این 20 رشته در اختیار کمیسیون تعیین اعتبار نشریات علوم انسانی و هنر قرار گرفته است و واحدهای دانشگاهی که ظرفیت علمی لازم را داشته باشند، مامور به راه‌اندازی مجلات علمی خواهند شد.

مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی دانشگاه آزاد با اشاره به چگونگی رتبه بندی مجلات علمی خاطرنشان کرد: براساس سه مولفه حکمی سازی، روزآمدی و بومی سازی، جدول و شاخصی برای مجلات در نظر گرفته شده است که براساس آن، واحدهای دانشگاهی پیشنهاد راه‌اندازی مجله را خواهند داد که در هیئت‌های اندیشه ورز بررسی می‌شود. این مجلات پس از تایید هیئت‌های اندیشه ورز، به مرکز مطالعات و تعالی می‌رود و در آخر کمیسیون تعیین اعتبار نشریات علوم انسانی و هنر با راه‌اندازی آن موافقت خواهد کرد.

انتهای پیام/

108 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار