دولت به‌دنبال مرگ استعدادهای دانش آموزان است

شنبه 21 تیر 1399 - 12:37
کد مطلب: 1074334
خصوصی سازی آموزش

خصوصی سازی آموزش و پرورش باعث مرگ استعدادهای دانش آموزان به خصوص در مناطق محروم می‌شود، زیرا در این شرایط هر خانواده‌ای که ثروتمند است از امکانات و آموزش بهتر بهره می‌برد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، در چند سال اخیر برقراری عدالت آموزشی در کشور مورد توجه افکار عمومی و مردم قرار گرفته است. برقراری عدالت آموزشی در کشور جزو حقوق اولیه مردم بوده، برای همین نیز رسانه‌ها و جامعه در این حوزه حساسیت خاصی دارند. خصوصی‌سازی 10 درصدی آموزش و پرورش که دولت قصد اجرایی شدن آن را دارد، با برقرار عدالت آموزشی در تضاد است.

علی اکبر جوان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز درباره خصوصی‌سازی در آموزش و پرورش بیان کرد: متاسفانه مدت زمانی است که زمزمه‌هایی مبنی بر خصوصی سازی ۱۰ درصد از نظام آموزش و پرورش کشور به گوش می‌رسد.

ناعدالتی در حوزه تعلیم و تربیت باعث نابودی استعداد دانش آموزان می‌شود

وی با بیان آنکه خصوصی‌سازی باعث ایجاد شکاف اجتماعی در جامعه می‌شود، گفت: وجود افرادی در جامعه که تمکن مالی دارند بسیار طبیعی است زیرا راضی هستند تا هزینه‌های بیشتری بپردازند؛ اما فرزندانشان در مدارسی با کیفیت آموزشی بهتر تحصیل کنند. وجود این نا عدالتی‌ها در حوزه آموزش و پرورش باعث از بین رفتن استعدادهای برخی از دانش آموزان به خصوص در مناطق محروم کشور است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید بهشتی با اشاره به طرح خرید خدمات آموزشی عنوان کرد: این طرح سر آغاز علمیاتی کردن خصوصی‌سازی در آموزش و پرورش است. دانشجو معلمان به خصوص بسیج دانشجویی بارها به طرح خرید خدمات آموزشی اعتراض داشتند.

وی با بیان اینکه دولت‌های یازدهم و دوازدهم روحانی نگاه اقتصادی و درآمدزایی به نظام آموزش و پرورش کشور دارند، گفت: خصوصی‌‌سازی 10 درصدی آموزش و پرورش سال‌هاست که به صورت چراغ خاموش از سوی مسئولان دولتی و وزارت آموزش و پرورش مطرح می‌شود.

دولت با خصوصی‌سازی آموزش و پرورش به دنبال جبران کسری بودجه است

به گفته جوان؛ دولت با خصوصی‌سازی نادرست بخشی از آموزش و پرورش سعی دارد تا کسری بودجه خود را تامین کند اما نمی‌داند که با خصوصی سازی تحصیل چه آسیب‌ها و لطمه‌هایی بر جامعه و نسل‌های آینده وارد خواهد کرد.

این دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: خصوصی سازی بر طبق اصل 44 قانون اساسی در کشور به درستی انجام نمی‌گیرد و شاید اگر خصوصی سازی درست پیاده‌سازی شود نمونه موفقی باشد. خصوصی سازی در کشور حتی اگر موفقیت آمیز باشد بازهم نباید در آموزش و پرورش و حوزه تعلیم و تربیت باشد.

وی با تاکید بر اینکه خصوصی سازی آموزش و پرورش باعث مرگ استعدادهای دانش آموزان به خصوص در مناطق محروم می‌شود، گفت: خصوصی سازی مساوی است با اینکه هر خانواده‌ای که ثروتمند است از امکانات و آموزش بهتر بهره می‌برد و خانواده‌های کم برخودار یا بی بضاعت از جزو تعلیم و تربیت بی نصیب هستند.

سند تحول آموزش و پرورش راهکار برون رفت از بی عدالتی آموزشی

جوان با اشاره به سند تحول در آموزش و پرورش عنوان کرد: این سند یکی از راهبردهای جدی برقراری عدالت آموزشی است که این عدالت با خصوصی سازی آموزش و پرورش هم‌خوانی ندارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش یکی مهم‌ترین نهادهای اثر گذار در آینده کشور برای پرورش نسلی انقلابی تحصیل کرده است. اگر این نظام با خصوصی‌سازی درگیر بازهای سیاسی و بی‌عدالتی‌ها شود قطعا نمی‌توانند رسالت ذاتی خود یعنی تعلیم و تربیت را به درستی انجام دهد.

انتهای پیام/

300 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار