ایسکانیوز گزارش می‌دهد؛

تحقق ظرفیت بالقوه تولید برق از پسماند در گرو اهتمام شهردارى/ استفاده از فناوری نوین شاه‌کلید توسعه صنعت برق

سه‌شنبه 24 تیر 1399 - 09:56
کد مطلب: 1074342
برق از پسماند

برآوردها حاکی از آن است که بین 800 تا 1000 مگاوات ظرفیت تولید برق از محل پسماند تهران داریم که عدد نسبتا قابل توجهی است و این ظرفیت وجود دارد؛ ولی در حال حاضر حدود 11 مگاوات برق از پسماند تولید می‌شود که نیازمند اهتمام شهرداری است.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز، امروزه زباله های شهری علاوه بر آلودگی هوا و خاک، به سبب تولید گاز متان باعث افزایش گازهای گلخانه ای و پدیده گرم شدن زمین می شوند. یکی از راه‌های ممکن، حل مشکلات زیست محیطی و اقتصادی حاصل از زباله‌های شهری و بهبود مدیریت استفاده از پسماندها و زباله های شهری برای تولید انرژی و کامپوست است که هدف این گزارش نیز دستیابی به آن است.

همچنین محدودیت منابع انرژی و مشکلات ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی، رشد بی رویه جمعیت شهر‌ها و افزایش آن‌ها از یک طرف و مصرف گرایی رو به افزایش نوین از سویی دیگر سبب شده که حجم زیادی از زباله‌های آلی تولیدی سلامت جامعه بشری را به خطر اندازد.

امروزه تفکیک، بازیافت و استفاده از زباله با عنوان طلای سیاه یکی از مهمترین شاخص‌های توسعه پایدار برای کشور‌ها محسوب می‌شود و تولید برق از زباله در کشور‌های توسعه یافته به دقت، با سرعت و قانونمند مورد تحقیق، بررسی و اجرا قرار گرفته است.

در همین راستا دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب مطالعات پژوهشی موردی و مروری تحلیلی را به منظور جمع آوری بخشی از اطلاعات، از روش میدانی در قالب توزیع بیش از 100 پرسشنامه در جامعه آماری انجام داده است.

نتایج بررسی فنی و اقتصادی از احداث یک نیروگاه 600 کیلو واتی تولید برق با استفاده از 73 تن زباله بیانگر این است که با توجه به وضعیت جمعیتی و فرهنگی از لحاظ مدیریت شهری پسماند امکان تفکیک زباله وجود دارد. همچنین با انجام سرمایه گذاری اولیه، احداث این نیروگاه توجیه اقتصادی دارد.

در همین راستا پیام باقری نایب رئیس سندیکای صنعت برق در گفت‌وگو با خبرنگار ایسکانیوز، با اشاره به اینکه امروز در بسیاری از کلانشهرهای دنیا موضوع مدیریت پسماند به یکی از مشکلات اصلی تبدیل شده است، اظهار کرد: مدیریت پسماند یکی از مباحث کلیدی در کلانشهرهای کشور از جمله تهران است. می‌توان گفت روزانه قریب 10 هزار تن تولید پسماند در کلانشهر تهران داریم که عدد نسبتا قابل توجهی است.

وی با بیان اینکه روش‌های متعددی برای مدیریت پسماند وجود دارد، گفت: تفکیک زباله از مبدا و بازیابی بازیافت و برگرداندن آنها به چرخه اصلی یکی از اولویت‌های است که باید در دستور کار قرار گیرد، بنابراین یکی از روش‌ها که به نوعی مهم است بحث استفاده کردن بخشی از پسماندها که قابلیت سوزندان دارد و از محل سوزندان آنها برق تولید شود. توجه داشته باشیم که مسئولیت این کار برعهده شهرداری است؛ زیرا که هم ساختار اساسی را دارد و هم به نوعی مسئولیت اصلی برعهده این ارگان است. نکته مهم اینکه دستگاهی مثل وزارت نیرو می‌توانند به عنوان دستگاه حامی و پشتیبان در این زمینه از امکانات و ابزار خودشان استفاده کنند تا این امر محقق شود.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق ادامه داد: براساس آخرین آمار در حال حاضر حدود 6 نیروگاه زباله سوز در کشور داریم که بالغ بر11 مگاوات برق از این محل این نیروگاه‌ها تولید می‌شود. تولید برق از پسماند برق نسبت به برق تجدیدپذیر گران است و عامل اصلی گران بودن برق بخاطر تکنولوژی، ساختار ماشین آلات و تقاضاهایی است که وجود دارد، بنابراین تولید برق از پسماند هزینه بالایی دارد و اینجاست که شهرداری‌ها باید نقش اصلی را بازی کنند و دستگاه متولی نیز به پیشرفت این حوزه در توسعه برق از محل پسماند کمک کند. بنابراین شهر داری باید منابع و یارانه لازم را در اختیار تولیدکنندگان این بخش قرار دهد.

باقرى افزود: امروزه وزارت نیرو تا حدود زیادى هزینه را متقبل شده تا سرمایه گذاران را براى ورود به این حوزه تشویق کند بطوری که نرخ خرید برق از پسماند 900 تومان به ازاى هر کیلووات ساعت در نظر گرفته شده اما باید منابع بیشترى به این حوزه اختصاص یابد تا انگیزه براى سرمایه گذارى این بخش بیشتر شود که مسئولیت مستقیم آن با شهردارى به‌عنوان دستگاه متولى مدیریت پسماند است.

وی تصریح کرد: شاید جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذار ایجاد نکند؛ اما یکی از دلایلی که به نوعی سرمایه گذار اشتیاق کمتری برای ورود به این بخش پیدا می‌کند، این است که باید نرخ خرید را افزایش داد و این امر مهم مستلزم این است که یارانه بیشتری اختصاص داده شود و شهرداری به عنوان دستگاه متولی یارانه را پرداخت کند.

باقری اظهار کرد: طبق برآورد انجام شده برای خرید برق در حال حاضر به ازای هر کیلو وات 900 تومان پرداخت می‌شود اگر این رقم به عدد هزار و 500 تومان برسد توجیه اقتصادى لازم براى سرمایه گذارى بوجود خواهد آمد که باید این اختلاف را شهرداری بعنوان دستگاه متولى مدیریت پسماند پرداخت کند.

وی تأکید کرد: برآوردها حاکی از آن است که بین 800 تا 1000 مگاوات ظرفیت تولید برق از محل پسماند داریم که عدد نسبتا قابل توجهی است و این ظرفیت وجود دارد؛ ولی در حال حاضر حدود 11 مگاوات برق از پسماند تولید می‌شود. اگر می‌خواهیم سرمایه‌گذاران بیشتری وارد این حوزه شوند باید شهرداری ضمن تخصیص یارانه بیشتر، نرخ خرید را نیز افزایش دهد. همچنین ورود تکنولوژی و فناوری نوین در این زمینه می‌تواند کمک قابل توجهی به توسعه این صنعت کند.

می‌توان گفت؛ آگاهی و شناخت از کاربرد فناوری‌های نوین و بستر سازی در خصوص تفکیک پسماند و زباله، ایجاد فضای تولید فکر، ایده و به صحنه درآوردن محققان و نخبگان حوزه های مرتبط و تعامل موثر بین مراکز علمی و پژوهشی و دستگاه‌های قانونی و اجرایی کشور و ایجاد و شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند به تولید برق از پسماند کمک کند و این امر مهم زمانی محقق می‌شود که دستگاه‌های متولی وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار