معاون مدیر کل جذب و پذیرش واحد‌های فناور پارک فناوری پردیس خبر داد؛

واگذاری 30 قطعه از اراضی پارک فناوری پردیس

یکشنبه 22 تیر 1399 - 12:45
کد مطلب: 1074377
پارک فناوری پردیس

معاون مدیر کل جذب و پذیرش واحد‌های فناور پارک فناوری پردیس، شرایط واگذاری را به صورت اقساطی مناسب و  بلندمدت و بدون هیچ سودهی و با تخفیف تعریف شده عنوان کرد و گفت: این واگذاری‌ها در شرایط حمایتی است که در جهت حمایت از دانش‌بنیان‌ها، شرکت‌های فناور و شرکت‌های دانش محور و نوآفرین انجام می‌شود.

سید منصور مطلق معاون مدیر کل جذب و پذیرش واحد‌های فناور پارک فناوری پردیس، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز، با اشاره به اینکه پذیرش شرکت‌ها در پارک فناوری پردیس از سال 84 شروع شده است، اظهار کرد: در این پارک شرکت‌هایی که در حوزه‌های مختلف فناوری پیشرفته کار تحقیق و توسعه یا کار تولید محصولات با فناوری پیشرفته را انجام می‌دهند، پذیرش و مستقر می‌شوند.

وی با بیان اینکه سه مدل عضویت در پارک فناوری پردیس داریم، گفت: یک مدل برای شرکت‌های نوپاست که شرکت‌شان تازه به ثبت رسیده و در عرصه فناوری پیشرفته و محصولات های‌تک فعالیت می‌کنند که این شرکت‌ها در مرکز رشد فناوری نخبگان پارک مستقر می‌شوند. شرکت‌های نوع اول و دوم نیز شرکت‌های رشد یافته و به بلوغ رسیده است که می‌خواهند فضا و دفتری را اجاره کنند. دسته سوم شرکت‌هایی هستند که متمایز از پارک‌های فناوری است؛ پذیرش آنها در بخش اراضی تملیکی است تا فعالیت تحقیقاتی و تولیدی را انجام دهند.

مطلق، کل اراضی کنونی واگذار شده و فعال پارک فناوری پردیس را تا به امروز 100 هکتار عنوان کرد و گفت: از این میزان حدود 38 هکتار واگذار شده و یا در شرف انجام است. این اراضی در 4 فاز واگذاری خواهد که در حال حاضر 20 هکتار پردیس نوآوری واگذار شده است و واگذاری 18 هکتار در فاز دوم در سال‌های گذشته شروع شده است. همچنین حدود 30 هکتار در قالب فاز سوم در حال واگذاری است که در این فاز چیزی حدود 30 قطعه را طی فراخوانی که از 15 تیرماه اعلام شده که می‌خواهیم در قالب این فراخوان به شرکت‌ها واگذار کنیم.

معاون مدیر کل جذب و پذیرش واحد‌های فناور پارک فناوری پردیس، شرایط واگذاری را به صورت اقساطی مناسب و بلندمدت و بدون هیچ سودهی و با تخفیف تعریف شده عنوان کرد و افزود: عملا این واگذاری‌ها در شرایط حمایتی است که در جهت حمایت از دانش‌بنیان‌ها، شرکت‌های فناور و شرکت‌های دانش محور و نوآفرین انجام می شود.

وی، در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در این واگذاری‌ها چه تعداد شرکت‌ها مستقر هستند، اظهار کرد: تا به امروز 300 شرکت عضو در پارک فناوری پردیس مستقر هستند. علاوه براین شعباتی را در تهران داریم که به عنوان کارخانه نوآوری شناخته شده‌اند. کارخانه نواوری با رسالت و هدف استقرار شتاب‌دهنده تعریف شده‌ است و بعد از رشد و نمو در صورت تمایل پذیرشان در پارک انجام می‌شود.

وی ادامه داد: خانواده مجموعه پارک فناوری پردیس به عنوان جغرافیای 100 هکتاری امروز نزدیک به 300 عضو و 2هزار و 50 عضو مجموعه رسیده است. همچنین در نظر داریم که 30 عضو جدید را به ظرفیتمان اضافه کنیم.

معاون مدیر کل جذب و پذیرش واحد‌های فناور پارک فناوری پردیس، به شرایط واگذاری اشاره کرد و افزود: کلیه واحدهای تولیدی با محصولات دارای فناوری پیشرفته که ارزش افزوده محصولاتشان بالا و تولیدشان مبتنی بر نیروی متخصص باشد و تولید انبوه حجیم نداشته باشند، واحدهای تحقیق و توسعه (R&D) صنایع (که تولیدات آن‌ها در مناطقی بیرون از پارک صورت می‌گیرد) و شتاب‌‌دهنده‌‌ها، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و فب‌لب‌ها با ارائه خدمات فناوری از واحدهای فناور و دانش‌بنیان واجد شرایط برای عضویت و استقرار در پارک فناوری پردیس هستند.هولدینگ‌های بزرگ صنعتی و سرمایه‌گذاری نیز می‌توانند کمپ‌های تخصصی خود را براساس ضوابط پارک، در ناحیه نوآوری پردیس مستقر کنند. همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان بدون نیاز به فرآیند اولیه پذیرش واحدهای فناور در پارک و صرفا براساس احراز صلاحیت مالی و سرمایهگذاری پذیرش خواهند شد.

وی تصریح کرد: صرفا تعداد 30 قطعه از کل قطعات موجود در پردیس کارآفرینی از مساحت قریب به 500 تا 2500 مترمربع در این طرح قابل واگذاری است. در صورت احراز نیاز شرکت‌ها و تامین زمین، امکان واگذاری قطعات به صورت تجمیعی و حداکثر تا سقف 5000 مترمربع نیز وجود خواهد داشت.

نظر به واگذاری تعداد محدود 30 قطعه، انتخاب شرکت‌های واجد شرایط به صورت رقابتی و از میان کلیه متقاضیان در محدوده زمانی با رعایت اولویت‌های اعلام شده انجام میشود.

وی افزود: هدف گذاری ما بیشتر در حوزه‌های تجهیزات پزشکی پیشرفته، فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک، کنترل و ابزار دقیق، شتاب­دهنده‌های نوآوری و خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی با فناوری است. شرایط واگذاری به صورت نقد و اقساط بوده است. اگر دانش‌بنیانی بخواهد خریدی را انجام باید تا 35 درصد ره به صورت نقدی و مابقی را طی بازده زمانی 18 ماهه به صورت اقساط بدون سود پرداخت کند. همچنین در حین انعقاد قرارداد از 5درصد تخفیف در کل مبلغ برخوردار خواهد شد. مدل دوم مدل واگذاری‌ها به صورت یکساله، 9ماهه، 6 ماهه و سه ماهه است که در این مدل‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های غیر دانش‌بنیان و فناور می‌توانند عقد قرارداد کنند.

وی تأکید کرد: شرکت‌هایی که در سراسر کشور کارهای تک را انجام می‌دهند در پارک فناوری پردیس پذیرش می‌شوند. تا پایان سال فعلا واگذاری 30 قطعه و 30 شرکت را در دستور کار داریم و این فعالیت تا پایان سال ادامه دارد.

مطلق خاطرنشان کرد: این ناحیه تلاش می‌کند با جذب استعدادها و متخصصان داخل و خارج از کشور و بهره‌گیری از توانمندی‌های شرکت‌های فناور و نوآور، بستری را برای یکپارچگی بین سه رکن منطقه نوآوری، منطقه صنعتی و منطقه مسکونی در شرق استان تهران ایجاد کند.

گفتنی است عضویت و استقرار در ناحیه نوآوری پردیس مزایای بسیار در حوزه‌های عمومی، رفاهی و تجارت به همراه دارد که در راستای شکوفایی اقتصاد دانش‌بنیان به متقاضیان ارائه می‌شود. متقاضیان پذیرش در پردیس کارآفرینی پارک، باید از تاریخ 15 تیر ماه الی31 مردادماه با مراجعه به درگاه اینترنتی خدمات الکترونیکی پارک فناوری پردیس به نشانی http://eservices.techpark.ir تقاضای خود را ثبت کرده و برای ارسال و تکمیل مدارک مورد نیاز نیز اقدام کنند. در ادامه، ارزیابی فنی و مالی متقاضیان استقرار در پارک انجام خواهد شد. در مرحله آخر، نیز فرآیند انعقاد قرارداد واگذاری اراضی به شرکت‌های تایید شده، تا پایان مرداد 99 انجام خواهد شد.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار