رئیس سازمان بهزیستی کشورخبرداد؛

کمک 281 میلیارد تومانی مردم در طرح همدلی مؤمنانه

شنبه 21 تیر 1399 - 13:17
کد مطلب: 1074379
وحید قبادی دانا

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در طرح همدلی مومنانه در دوران شیوع کرونا، 281 میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی از سوی مردم به مددجویان پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز، وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور امروز به مناسبت چهلمین سال تأسیس سازمان بهزیستی در نشست خبری مجازی با خبرنگاران گفت: در سال 59 این سازمان توسط شهید فیاض بخش بنیانگذاری شد. طبق قانون این سازمان وظیفه آن ارائه خدمات به زنان، کودکان، افراد دارای معلولیت و نیازهای خاص و سالمندان است.

وی ادامه داد: 21 هزار نفر پرسنل در کل کشور فعالیت می‌کنند و شعار امسال هفته بهزیستی، بهزیستی در گام دوم ، شفافیت، تحول خدمت و سلامت اجتماعی در بستر خانواده است.

رئیس سازمان بهزیستی افزود: یکی از محورهای ما موضوع شفافیت اسیت و سامانه شفافیت راه اندازی شده است و ستاد شفافیت آغاز به کار کرده است.یکی از این فعالیت‌ها قرار گرفتن سامانه املاک بهزیستی است.سامانه مشارکت‌های مردمی که فعالیت‌های مختلف در آنهاست و قراردادها و تفاهم نامه ها در روی سامانه شفافیت قرار گرفته است.

قبادی دانا با بیان اینکه تمامی مددجویان تمام پرداخت‌های خود دسترسی دارند و همچنین عملکرد مالی ما در سال 98 برای اولین بار شفاف روی سامانه شفافیت قرار گرفت و اعتباراتی از تبصره 14 قانون برنامه و بودجه 2760 میلیارد تومان از هدفمندی یارانه که 99 درصد آن در سال 98 پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه 16 مورد مختلف پرداختی به صورت الکترونیکی پرداخت می شود. در سال 458 میلیارد تومان به صورت الکترونیکی مستمری مددجویان از محل اعتبارات سازمان پرداخت می شود.بعد از تصویب قانون حمایت از افراد دارای معلولیت کمک هزینه برای معلولان شدید و خیلی شدید دهک یک ، دو و سه و هر سه ماه مبلغی مقرر می شود که برای 191 هزار خانوار پرداخت می شود.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: برای کمک هزینه خانواده دارای 3 قلو به بالا و نیز دوقلو که در دهک 1، 2 و 3 درآمدی هستند پرداخت می‌شود که 9266 خانوار هستند و 47 میلیارد تومان در سال پرداخت می‌شود.

قبادی دانا افزود: برای حق پرستار معلولیت ضایعه نخاعی که 26 هزار و 185 نفر و 174 میلیارد تومان در سال پرداخت شد که سرانه 554 هزار تومان در هرماه است و 2.5 برابر افزایش داشته است.حق پرستاری و مددکاری افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید 36 میلیارد تومان است. برای نگهداری کودکان و نوجوان برای 17 هزار خانوار که کودکان سرپرست غیر موثر را نگهداری می‌کنند که 132 میلیارد تومان اختصاص و پرداخت شده است.

وی با اشاره به بودجه 71 میلیارد تومانی برای مراکز نگهداری شیرخوارگان ، گفت: برای کودکان تا 13 سال ماهانه 650 هزار تومان و 925 هزار تومان ماهانه پرداخت می‌شود و بر روی حساب بانکی خیریه‌ای که نگهداری می‌کند شارژ می‌شود.برای کمک به نگهداری سالمندان و بیماران روانی 485 میلیارد تومان در نظر گرفته شده و پرداخت شد.

رئیس سازمان بهزیستی بیان داشت: برای کمک هزینه مراقبت در منزل 50 میلیارد تومان در نظر گرفته شد که برای مراکز درجه یک به ازای هر فرد 627 هزار تومان در هر ماه و در مراکز درجه 2، 562 هزار تومان برای 1314 مرکز انجام شده است.

قبادی دانا با اشاره به اینکه 160 هزار تا 200 هزار تومان بسته بهداشتی برای افراد ضایعه نخاعی برای 27876 خانوار در نظر گرفته شد، گفت: حدود 15 هزار مهدکودک تحت پوشش بهزیستی قرار دارد.هزینه تحصیل دانشجویان تحت پوشش که در مراکز عالی غیر دولتی تحصیل می‌کنند پرداخت می‌شود و اکنون نیز برای دانشجویان تحت پوششی که در مراکز عالی دولتی تحصیل می‌کنند کمک هزینه در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: در کل 4850 میلیارد تومان از بودجه سازمان بهزیستی بصورت الکترونیکی و متمرکز براساس کدملی اشخاص حقیقی و حقوقی پرداخت شده است و تقریبا 82 درصد کل بودجه به صورت شفاف و کاملا الکترونیکی برای جامعه هدف در حال پرداخت است.

رئیس سازمان بهزیستی یادآور شد: در طرح کمک‌های مومنانه در دوران شیوع کرونا 281 میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی از سوی مردم پرداخت شد و در 16 ماه گذشته نیز 2330 فقره جهیزیه برای زوج های جوان تهیه شده است.

قبادی دانا گفت: از سال 74 تاکنون 41 میلیون کودک غربالگری چشم شدند که حدود 400 هزار کودک از تنبلی چشم پیشگیری شدند.همچنین از سال 84، 11 میلیون نوزاد غربالگری شنوایی شدند و از ناشوایی و کم شنوایی 31 هزار نوزاد جلوگیری شد.

وی گفت: از سال 90 تاکنون سرپرستی بیش از 10 هزار کودک به خانواده‌های متقاضی فرزند خواندگی سپرده شده است و تلاش می‌کنیم پروسه فرزند خواندگی تسهیل شود و سامانه ملی این موضوع در حال فعالیت است و کسانی که متقاضی هستند در این سامانه ثبت نام کنند و کسانی که در یک استان دیگر هستند می توانند از فرزندان در نقاط دیگر انتخاب کنند.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: از سال 81، 5 میلیون و 500 هزار نفر از آموزش‌های پیش از ازدواج بهره مند شدند و از سال 84 به بعد نیز 126 هزار و 202 واحد مسکونی با مشارکت دستگاه‌های دیگر به مددجویان داده شده است.

قبادی دانا با اشاره به واگذاری 25 هزار واحد مسکونی در 18 ماه اخیر، گفت: بسیج سازندگی برای 5 هزار مددجو واحد مسکونی می‌سازد که 2 هزار واحد آغاز ساخت شده است.

فارس

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار