بر اساس کشف دانشمندان؛

تاثیر اسید چرب بر سلول سرطانی چیست؟

یکشنبه 22 تیر 1399 - 11:15
کد مطلب: 1074396
rt

مطالعات نشان می‌دهد که اسید چرب می‌تواند سلول‌های سرطانی انسان را از بین ببرد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، محققان ثابت کرده اند که یک اسید چرب به نام dihomogamma-linolenic یا DGLA می‌تواند سلول‌های سرطانی انسان را از بین ببرد.

این مطالعه که در تاریخ 10 ژوئیه در Developmental Cell منتشر شد، نشان داد که DGLA می تواند در مدل حیوانی و در سلول‌های سرطانی انسان، فروپتوسیس را القا کند. فروپتوسیس نوعی مرگ و میر سلولی وابسته به آهن است که در سالهای اخیر کشف شد و به عنوان کانونی برای تحقیقات بیماری تبدیل شده است؛ زیرا از نزدیک با بسیاری از فرایندهای بیماری ارتباط دارد.

جنیفر واتس، استادیار دانشگاه ایالتی واشنگتن و نویسنده مسئول این مقاله گفت: این کشف پیامدهای بسیاری از جمله گامی به سمت درمان احتمالی برای سرطان دارد.

اگر بتوانید DGLA را دقیقاً به یک سلول سرطانی تحویل دهید، فروپتوسیس اتفاق می‌افتد و منجر به مرگ سلول تومور می‌شود؛ همچنین، دانستن اینکه این چربی باعث ایجاد فروپتوسیس می‌شود نیز ممکن است بر نحوه فکر کردن در مورد شرایطی از قبیل بیماری کلیوی و تولید عصبی در جایی که می‌خواهیم از این نوع مرگ سلولی جلوگیری کنیم، تأثیر بگذارد.

DGLA یک اسید چرب اشباع نشده است که به مقدار کمی در بدن انسان وجود دارد، هرچند به ندرت در رژیم غذایی انسان موجود است. در مقایسه با اسیدهای چرب دیگر، مانند آنهایی که در روغن ماهی وجود دارد، DGLA نسبتاً مورد مطالعه قرار گرفته است.

مارکوس پرز از اساتید دانشگاه واشنگتن گفت: «بسیاری از مکانیسم هایی که در کرم‌های لوله‌ای دیدیم از جمله وجود آهن فعال ردوکس و عدم توانایی در ترمیم چربی های اکسیده شده با ویژگی های فروپتوسیس در سیستم های پستانداران سازگار است.»

واتس و پرز با اسکات دیکسون از دانشگاه استنفورد برای بررسی تطابق این نتایج با سلول‌های انسانی همکاری می کند.

محققان با در نظر گرفتن آنچه که از کرم‌های لوله‌ای آموخته بودند، نشان دادند که DGLA می تواند در سلول‌های سرطانی انسان القا شود. آنها همچنین تعامل کلاس اسیدهای چرب دیگری بنام اترلیپید را یافتند که دارای اثر محافظتی در برابر DGLA است. وقتی اترلیپید را بیرون آوردند، سلول‌ها با حضور DGLA سریعتر از بین می روند.

انتهای پیام/

178 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار