مراکز تحقیقاتی در خدمت جهش تولید/8

چالش‌های اقتصادی و معیشتی 65 روستای اطراف حوزه آبریز دریاچه ارومیه احصا شده است/ لزوم کاهش هزینه‌های بالاسری در مراکز تحقیقاتی

یکشنبه 22 تیر 1399 - 13:50
کد مطلب: 1074429
دریاچه ارومیه

رئیس مرکز تحقیقات مدیریت توسعه پایدار حوزه دریاچه ارومیه دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اخذ بالاسری 20 درصدی از طرح‌های برون دانشگاهی مراکز تحقیقاتی رغبت محققان و استادان را برای همکاری و مشارکت کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، مراکز تحقیقاتی به‌عنوان بازوی پژوهش‌های کاربردی و صنعتی در بطن دانشگاه‌ها به‌منظور ایجاد بستری برای گزینش، شکوفایی و ماندگاری فرهیختگان علمی به منظور تحقق اهداف کلان دانشگاهی ایجاد شده‌اند.

تمرکز پژوهش درحوزه‌هاى پیشتاز علمى، ارتقا و تقویت کیفیت تحقیقات دوره‌های تحصیلات تکمیلی با همکاری واحدهای پژوهشی دانشگاه، جهت‌دهی پژوهش در راستای تامین نیازهای ملی و منطقه‌ای، تدوین و واگذاری دانش فنی و تجاری‌سازی نتایج تحقیقات دانشگاهی، تمدید و گسترش روابط تحقیقاتی موجود، ترویج روابط جدید با مراکز علمی پیشرفته داخلی و خارجی، شرکای صنعتی، تجاری و شرکت‌های بزرگ از دیگر اهداف مراکز تحقیقاتی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به‌شمار می‌رود.

دانشگاه آزاد اسلامی با بهره‌مندی از 190 مرکز تحقیقاتی در گروه‌های پزشکی، فنی و مهندسی، علوم پایه و علوم پیشرفته در واحدهای دانشگاهی سراسر کشور از ظرفیت تحقیقاتی عظیمی برخوردار است. ظرفیت‌هایی که می‌تواند در واگذاری و انتقال دانش فنی و تخصصی به مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری ایفای نقش کند و سهم اقتصاد دانش‌بنیان را در سبد درآمدهای دانشگاهی افزایش بدهد.

ابراهیم رمضانی رئیس مرکز تحقیقات مدیریت توسعه پایدار حوزه دریاچه ارومیه دانشگاه آزاد اسلامی درباره آخرین دستاوردهای تحقیقاتی این مرکز اظهار کرد: یکی از کارگردهای اصلی مراکز تحقیقاتی ایجاد ارتباط و تقویت پل‌های همکاری با دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های مرتبط با حوزه آبریز دریاچه ارومیه است.

وی افزود: محدوده عمل و مطالعات این مرکز تحقیقاتی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه بوده و در همین راستا اکنون سه سال است که با نیازسنجی حوزه سعی کرده‌ایم تا مطالعاتی در جهت توسعه پایدار منطقه ارائه دهیم. براساس تصمیم سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی این مرکز تحقیقاتی به‌عنوان احصاکننده و مأمور پیگیری چالش‌های حوزه آبریز دریاچه ارومیه انتخاب شده است.

رئیس مرکز تحقیقات مدیریت توسعه پایدار حوزه دریاچه ارومیه دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: تاکنون نزدیک به 39 چالش پیرامون حوزه آبریز دریاچه ارومیه احصا شده که عمده تلاش مرکز نیز در راستای تکمیل این مأموریت تا پایان سال خواهد بود. در همکاری که با استانداری آذربایجان‌شرقی شکل گرفته طرح برون دانشگاهی و تفصیلی شناسایی چالش‌های اقتصادی و معیشتی 21 شهرستان و 65 روستای اطراف حوزه آبریز تدوین و برنامه‌های پیشنهادی آن درحال بررسی است.

رمضانی با اشاره به همکاری مرکز تحقیقاتی با شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان‌شرقی در قالب طرح‌های برون دانشگاهی گفت: در راستای شناسایی میزان سموم آب‌های زیرزمینی استان پژوهش‌های برون دانشگاهی مطلوبی در مرکز تحقیقاتی شکل گرفته که نتایج مطلوبی را نیز شامل می‌شود. طرح راهبردی ریزگردهای نمکی حوزه دریاچه ارومیه که به‌واسطه طوفان‌های فصلی به سمت مناطق شهری و روستایی حرکت می‌کنند در دست مطالعه است.

وی ادامه داد: این مرکز تحقیقاتی به‌عنوان ناظر دانشگاه تبریز در طرح توسعه پایدار روستاهای حوزه دریاچه ارومیه نیز انتخاب شده است. تغییراتی نیز در ساختار تشکیلاتی مرکز تحقیقاتی مدیریت توسعه پایدار دریاچه ارومیه رخ داده و براساس آن اکنون سه کارگروه تخصصی ذیل این مرکز تحقیقاتی درحال فعالیت هستند که براساس آیین‌نامه راه‌اندازی واحدهای پژوهشی صورت گرفته است.

رئیس مرکز تحقیقات مدیریت توسعه پایدار حوزه دریاچه ارومیه دانشگاه آزاد اسلامی درباره چالش‌های مراکز تحقیقاتی عنوان کرد: هزینه‌های بالاسری دانشگاه از انجام طرح‌های برون دانشگاهی مراکز تحقیقاتی یکی از چالش‌های این مرکز به‌شمار می‌رود. اکنون دانشگاه به اندازه 20 درصد کل طرح به‌عنوان بالاسری دریافت می‌کند و محققان و پژوهشگران انتظار دارند تا این مقدار تا حدی تعدیل شود. پیش از این در سازمان مرکزی دانشگاه مقرر شده بود تا سقف قراردادهای 100 میلیون 10 درصد و بیشتر از آن نیز 5 درصد هزینه بالاسری دانشگاه درنظر گرفته شود.

رمضانی کاهش هزینه‌های بالاسری را در مشارکت محققان در برنامه‌های مراکز تحقیقاتی مطلوب دانست و گفت: علیرغم وجود قوانینی مبنی بر عدم اخذ مالیات از مراکز تحقیقاتی دانشگاهی، اداره مالیاتی بدون توجه به قوانین مبلغی را با توجه حجم قرارداد از اصل قرارداد کسر می‌کند که رسیدگی هرچه سریع‌تر مسئولان به این موضوع را می‌طلبد. رفتار سلیقه‌ای بیمه‌ها در طرح‌های برون دانشگاهی نیز ازجمله مشکلاتی است که با ورود سازمان مرکزی حل‌وفصل می‌شود.

وی تصریح کرد: رفتارهای تبعیض‌آمیز و دوگانه بعضی از دستگاه‌های دولتی با مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد نسبت به مراکز دولتی نیز آزاردهنده و غیرقابل قبول است و مسئولان ارشد باید در این خصوص ورود کنند. نقص در سیاست‌گذاری نیز از این دست مشکلات است. بعضی از دستگاه‌ها مانند سازمان محیط زیست طرح‌های مطالعاتی خود را به شرکت‌ها واگذار می‌کند درحالی که ظرفیت‌های بسیار بالایی در مراکز تحقیقاتی وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات مدیریت توسعه پایدار حوزه دریاچه ارومیه دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: نیروهای پژوهشگر و اعضای هیئت علمی بسیار توانمندی در مراکز تحقیقاتی دانشگاه‌ها وجود دارد که نادیده گرفتن ظرفیت این مراکز امری نابخشودنی است که ناشی از بخش‌نامه‌های وزارت‌خانه‌ها د رمقاطع مختلف است. مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد در سامانه «ستاد» عضویتی ندارند و این موضوع در جهت حضور مراکز تحقیقاتی در مناقصات دولتی مانع بزرگی محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

358 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار