امرو‌نهی‌های نابجا باعث دل‌زدگی دختران از حجاب می‌شود

سه‌شنبه 24 تیر 1399 - 09:53
کد مطلب: 1074553
حجاب

رفتارهای سلبی و نادرست شاید در کوتاه‌مدت باعث رعایت حجاب و عفاف در فرد شود؛ اما چون شناخت و باور ایجاد نمی‌کند مقطعی بوده و تاثیرات طولانی مدت نخواهد داشت.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، وضعیت حجاب و عفاف در جامعه و دانشگاه از جمله موضوعات چالش‌برانگیزی است که در سال‌های اخیر مورد بحث کارشناسان فرهگی بوده است. برخی افراد وضعیت نامناسب فرهنگی و عفاف را ناشی از برخوردهای قهری در جامعه یا دانشگاه می‌دانند و برخی دیگر اعتقاد دارند که در این حوزه باید معرفت افزایی انجام شود.

طاهره زرنگار در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز درباره عفاف و حجاب گفت: در لزوم وجود و اجرای حجاب و عفاف بحثی وجود ندارد زیرا از واجبات دینی است؛ اما بر سر چگونگی اجرای قوانین مرتبط با آن نکاتی وجود دارد.

وی با بیان اینکه امر‌و‌نهی‌های نابجا باعث دل‌زدگی دختران از حجاب می‌شود، گفت: متاسفانه در حال حاضر خانواده‌ها و در ابعاد گسترده‌تر جامعه به جای معرفت افزایی دختران یا دانشجویان به وادی امر و نهی وارد شده و تاثیرات منفی و دافعی در این حوزه ایجاد می‌کنند.

معرفت افزایی در حوزه حجاب و عفاف انجام نشده است

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه حجاب و عفاف انجام داده‌اند؛ اما کافی و درست نبوده است، گفت: مسئولان دانشگاهی و متولیان فرهنگی در کشور غافل هستند که دختران و بانوان اول باید موضوع حجاب را درک کرده تا بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. باور به حجاب امری درونی و ذهنی است و نمی‌توان باور را القا کرد.

وی ادامه داد: در گام نخست باید بر معرفت افزایی و شناخت دختران از مقوله حجاب و عفاف کار شود که متاسفانه این موضوع نزد نهادهای فرهنگی کشور و مسئولان دانشگاهی مفقود مانده است.

به گفته زرنگار؛ «لا اکراه فی الدین» به معنای این نیست که امر و نهی در دین نباید باشد؛ یعنی قبل از امر کردن باید شناخت کافی از اصول دین به فرد داده شود. اصول دینی تقلیدی نیست بلکه اعتقادی است در نتیجه لزوم رعایت عفاف نیز اعتقادی بوده و با جبر سازگاری ندارد.

رفتارهای قهری باعث ارتقای حجاب و عفاف نمی‌شود

عضو بسیج اساتید کشور ادامه داد: رفتارهای سلبی و نادرست شاید در کوتاه مدت باعث رعایت حجاب و عفاف در فرد شود اما چون شناخت و باور ایجاد نمی‌کند مقطعی بوده و تاثیرات طولانی مدت نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه ایجاد شناخت و معرفت در افراد می‌تواند از طریق معرفی الگوی موفق دینی و اجتماعی باشد، گفت: نسل جوان کشور به شدت نیازمند الگوبرداری از شخصیت‌های معصوم دینی هستند. برخی از افراد شاید شبهه داشته باشند که حضرت زهرا(س) یا حضرت زینب(س) برای 1400 سال پیش بوده و با وقایع و افکار امروزی، عصر اینترنت و شبکه‌های مجازی مطابقت ندارد. در جواب باید الگوهای واقعی و عینی را به نسل جوان معرفی کرد که در حال حاضر تعداد زنان موفق که با رعایت مسائل دینی به موفقیت رسیدند کم نیست.

زرنگار با انتقاد از عملکرد و کم‌کاری دانشگاه‌ها در معرفی الگوهای موفق به دانشجویان یادآور شد: پژوهشگران و مبلغان مذهبی که اغلب دانشگاهی هستند و با زبان دین آشنایی دارند باید در حوزه‌های ایجاد شناخت و معرفی الگو تلاش بیشتری انجام دهند.

عفاف باید جایگزین کلمه حجاب شود

استاد دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بهتر است از واژه عفاف به جای حجاب استفاده شود، گفت: حجاب به معنای عفت و پاکدامنی است و این عفت ریشه فطری داشته و در نهاد تمامی افراد اعم از خانم و آقا وجود دارد. افراد بر اساس فطرت و سرشت خود به سمت خوبی‌ها می‌روند و از بدی‌ها گریزان هستند.

وی با تاکید بر برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی عنوان کرد: در حال حاضر نشست‌هایی مانند کرسی‌های آزاد اندیشی یا نظریه‌پردازی که طرفین موافق و مخالف نظرات و ایده‌های خود را بیان می‌کنند برای رفع شبهات ذهنی اهمیت دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند با اشاره به راه‌اندازی اندیشکده «زن و خانواده» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال بیان کرد: استادان بسیجی در تمامی علوم به خصوص علوم دینی در این اندیشکده قصد دارند معضلات مرتبط با حجاب و عفاف را بررسی کنند و راهکار ارائه دهند.

وی با بیان اینکه استادان با دانشجویان رابطه چهره به چهره دارند، خاطرنشان کرد: استادان خانم اگر با محبت و صمیمت با دانشجویان دختر رفتار کنند قطعا ضریب نفوذ بالایی در آنها ایجاد خواهند کرد و در نتیجه می‌توانند باورهای دینی خود در حوزه حجاب را به دانشجویان القا کنند.

انتهای پیام/

300 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار