زیرساخت‌های لازم برای حفظ حجاب دانشجویان در دانشگاه‌ها فراهم نیست

پنج‌شنبه 26 تیر 1399 - 09:00
کد مطلب: 1074620
حجاب

مدیر گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام گفت: متاسفانه در دانشگاه‌های کشور فضای وجود ندارد تا دانشجویان دختر با امنیت و خیال راحت استراحت کنند تا باز با حجاب کامل به محیط‌های مختلط بازگردند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، عفاف و حجاب این روزها که سالروز اتفاق تاریخی مسجد گوهرشاد و تصمیم تاریخی رضاخان مبنی بر کسف حجاب است بحثش داغ شده و دوباره نظرات مختلف درباره آن در فضای مجازی با هشتگ‌های مختلف پیش کشیده شده است.

البته انچه اهمیت دارد این است که باید پذیرفت در این سال‌ها کار فرهنگی درباره این موضوع عملا صورت نگرفته فقط حرف و سخن بوده که برنامه‌ها و اسنتاد پرطمطراق مسئولان را دربرمی‌گرفته است. مسئولان و کارشناسان این حوزه نظرات کارامد و مفیدی دارند که متاسفانه بیشتر آنها یا وقعی نهاده نمی‌شود یا فقط در حد شنیدن با انها برخورد می‌شود.

معصومه ذبیجی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز با اشاره به وضعیت حجاب و عفاف در جامعه و دانشگاه‌ها بیان کرد: متاسفانه دانشجویان و جوانان از لحاظ اعتقادی در حوزه حفظ حجاب دارای ضعف هستند که بخش اعظم آن به کم‌کاری مسئولان و سیاست‌گذاران فرهنگی کشور مربوط می‌شود.

وی با بیان اینکه حجاب و عفاف مصونیت برای دختران و زنان ایجاد می‌کند، گفت: در حال حاضر دختران به خوبی متوجه شدند که آسیب‌هایی که در جامعه وجود دارد در سایه حجاب خنثی شده و به آنها آسیب کمتری وارد می‌کند.

مدیر گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه رعایت حجاب و عفاف باید بر اساس باور باشد و نه از روی مصلحت اندیشی گفت: دانشجویان زمانی که متوجه بشوند استادان خانم براساس اعتقادات دینی حجاب را رعایت می‌کنند بیشتر و بهتر جذب حجاب و عفاف می‌شوند.

اقدامات متولیان فرهنگی برای ارتقا حجاب کافی نیست

وی استادان را الگوی دانشجویان دانست و گفت: دانشجویان به ویژه در مقطع کارشناسی که سن‌ کمتری دارند، از استادان الگوبرداری رفتاری، اعتقادی و کلامی می‌کنند. اگر استادان به گزینش صحیح وارد محیط دانشگاه شوند و صلاحیت لازم را داشته باشند قطعا می‌توانند الگوهای موفقی برای دانشجویان باشند.

ذبیحی با بیان اینکه اقدامات که متولیان فرهنگی در جامعه و دانشگاه برای ارتقای حجاب و عفاف انجام می‌دهند کافی نیست، گفت: حفظ حجاب و عفاف در کشور باید تبدیل به یک فرهنگ شود که این فرهنگ ابعاد مختلفی دارد. پوشش مناسب بر اساس موازین اسلامی بخشی از این عفاف است. مسئولان تنها با تکیه بر حفظ پوشش دختران نمی‌توانند عفاف را ارتقا دهند.

این استاد دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: مسئولان دولتی یا سایر قوا زمانیکه خود درگیر فساد و دروغ گویی به مردم هستند، نمی‌توانند اعتماد مردم را جلب کنند در نتیجه مردم به ویژه دختران در اثر بی‌اعتمادی حرف آنها را نیز قبول نمی‌کنند. مردم در اثر دلزدگی و بی‌اعتمادی بسیاری از قوانین کشور را مورد پذیرش قرار نمی‌دهند به عنوان مثال حجاب را امری اجباری می‌دانند و با اکراه رعایت می‌کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مردم در اثر فشارهای اقتصادی حتی توانایی اداره زندگی خود به صورت آبرومند را ندارد در چنین شرایطی اگر به آنها بگوییم که به اجبار باید حجاب را رعایت کنند مشخص است که نتیجه سوء دارد. در چنین شرایطی راهکارهای فرهنگی نتیجه بهتری از اقدامات قهری دارد.

زیرساخت‌های لازم برای امنیت دانشجویان دختر در دانشگاه‌ها فراهم نیست

ذبیحی با بیان اینکه برخوردهای نادرست با دختران که حجاب مناسبی ندارند بیشتر آنها را از حجاب و دین دور می‌کند، گفت: باید برای دختران و دانشجویان باور به حجاب و عفاف را ایجاد کرد که در زندگی اجتماعی این حجاب چقدر می‌تواند به آنها سود برساند.

عضو بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: متاسفانه در دانشگاه‌های کشور فضای وجود ندارد تا دانشجویان دختر با امنیت و خیال راحت استراحت کنند. چرا نباید مکانی باشد تا دانشجویان دختر زمانی که طولانی مدت از روسری و مقنعه استفاده می‌کنند در آن مکان با خیال آسوده حجاب خود را بردارند و قدری استراحت کنند؟ قطعا نمازخانه مکان مناسبی برای استراحت دانشجویان نیست.

وی با تاکید بر اینکه فضایی برای آرامش دانشجویان و استادان خانم باید مهیا شود، گفت: مسئولان اگر تنها به حفظ حجاب در دانشگاه تاکید کنند اما زیرساخت‌های لازم برای تفکیک دانشجویان دختر و پسر به وقت استراحت را مهیا نکنند در عمل این توصیه‌ها یا دستور العمل‌ها بی‌فایده است.

انتهای پیام/

300 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار