مهم‌ترین عناوین روزنامه‌های دانشگاهی کشور در ۸ مردادماه

چهارشنبه 8 مرداد 1399 - 09:30
کد مطلب: 1076160
روزنامه ها

کاهش روند مهاجرت دانشجویان ایرانی به روایت آمار، خسارت ۳ میلیارد دلاری دانشگاه‌های آمریکا به‌خاطر قانون دولت و آب پاکی وزارت بهداشت روی دست مخالفان برگزاری کنکور از جمله مهم‌ترین عناوین امروز روزنامه‌های دانشگاهی کشور هستند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، روزنامه‌‌های فرهیختگان و آفرینش از جمله روزنامه‌های دانشگاهی کشور هستند که اخبار و موضوعات حوزه آموزش عالی را منعکس می‌کنند.

مهم‌ترین عناوین امروز روزنامه فرهیختگان به شرح زیر است:

کاهش روند مهاجرت دانشجویان ایرانی به روایت آمار

براساس آمار‌های جهانی، تعداد دانشجویان بین‌المللی در جهان از رقم دو میلیون نفر در سال 2000 میلادی به رقم 5.3 میلیون نفر در سال 2019 میلادی رسیده است، این درحالی است که تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور، هم‌راستا با افزایش کل جمعیت دانشجویان کشور و نیز افزایش جمعیت دانشجویان بین‌المللی در جهان روند صعودی داشته و از تراز 19 هزار دانشجو در سال 2003 میلادی به تراز 53 هزار دانشجو در سال 2017 رسیده است. باوجود اینکه تعداد دانشجویان بین‌المللی ایرانی روندی فزاینده داشته است، اما تعداد آنها در سال‌های اخیر تقریبا ثابت شده و در تراز 52 هزار نفر ثابت باقی مانده است.
سهم دانشجویان ایرانی خارج از کشور به‌نسبت کل جمعیت دانشجویان کشور در طول 15 سال گذشته رقمی تقریبا ثابت مانده و نرخی حدود یک‌درصد را داشته است. ازسوی دیگر نرخ رشد جمعیت دانشجویان ایرانی خارج از کشور در قیاس با نرخ رشد جمعیت دانشجویان بین‌المللی در جهان کندتر بوده است. بدین ترتیب، سهم دانشجوفرستی ایران در کل بازار دانشجویان بین‌المللی جهان از 2012 روند کاهشی به خود گرفته و از سهم حدود 3/1 درصد به حدود 0.9 درصد در بازار جهانی رسیده است. نکته قابل‌توجه این است که در بازه زمانی سال‌های 2003 تا 2012 میلادی رتبه دانشجوفرستی ایران در جهان از رتبه بیست‌ونهم به رتبه دوازدهم رسیده است. با این‌حال رتبه ایران در بازه زمانی سال‌های 2012 تا 2017 روندی کاهشی داشته، به‌طوری‌که در سال 2017 میلادی رتبه دانشجوفرستی ایران در جهان به جایگاه بیستم تنزل پیدا کرده است.
طبق بررسی‌های انجام‌شده، جمعیت دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در ایران از تراز چهارهزار دانشجو در سال 2011 به تراز 21 هزار دانشجو در سال 2018 افزایش یافته است. همچنین نرخ بازگشت متخصصان و فارغ‌التحصیلان ایرانی به داخل کشور از سال 2015 تا 2020 روند صعودی و قابل‌توجهی داشته و جمعیت متخصصان بازگشته از تراز 100 نفر در سال 2015 میلادی به تراز 1500 نفر در سال 2020 رسیده است. مجموع جذب دانشجویان بین‌المللی در داخل کشور و همچنین نرخ بازگشت متخصصان ایرانی باعث ارتقای شاخص خالص چرخش نخبگان ایرانی از تراز منفی 0.46 در سال 2011 به منفی 0.31 در سال 2017 شده است.

داده‌های آماری نشان می‌دهد جمعیت دانشجویان ایرانی در کشور آمریکا در بازه زمانی سال‌های 2003 تا 2008 با یک شیب ملایم در حال افزایش بود و در میانه سال‌های 2009 تا 2016 با یک شیب صعودی قابل‌توجه رشد کرد.
در دوران دولت ترامپ رشد جمعیت دانشجویان ایرانی در آمریکا در مقایسه با سال‌های گذشته متوقف شد و لذا دانشجویان ایرانی در بازه 2017 تا 2019 در تراز 12 هزار نفر ثابت مانده است، چراکه از یک طرف تحریم‌های اقتصادی و نوسانات ارزی منجربه افزایش شهریه‌ها و هزینه‌های زندگی برای بسیاری از دانشجویان ایرانی شد و از طرف دیگر سیاست‌های مهاجرتی آمریکا (صدور ویزا) و ممنوعیت ورود اتباع کشورهای عمدتا مسلمان ازجمله ایران باعث ایجاد مشکل و عدم اطمینان در میان بسیاری از دانشجویان ایرانی شد. بدین‌ترتیب چالش‌های موجود بر سر ورود دانشجویان ایرانی به این کشور درنهایت باعث جایگزین شدن کشورهای دیگر مانند کانادا، آلمان، ایتالیا و ترکیه به مقصد اول دانشجویان ایرانی شده یا خواهد شد.
بررسی تعداد و سهم دانشجویان ایرانی در 10 دانشگاه برتر آمریکا، شامل دانشگاه ام‌آی‌تی، استنفورد، ‌هاروارد، کالیفرنیا، شیکاگو، ‌پرینستون، کورنل، پنسیلوانیا، ییل و کلمبیا که از میان 20 دانشگاه برتر جهان (بر اساس رتبه‌بندی 2020 QS) انتخاب شده‌اند، نشان می‌دهد از سال 2013 تا 2015 تعداد دانشجویان ایرانی در 10 دانشگاه برتر ایالات‌متحده آمریکا روندی تقریبا ثابت داشته و با اندکی رشد از رقم 201 دانشجو به رقم 232 دانشجو رسیده است. اما از سال 2015 تا سال 2018 همزمان با کاهش جمعیت دانشجویان ایرانی در آمریکا، تعداد ایرانیان مشغول‌به تحصیل در 10دانشگاه برتر آمریکا نیز کاهش اندکی یافته و از رقم 232 به 220 نفر رسیده است.

خسارت ۳ میلیارد دلاری دانشگاه‌های آمریکا به‌خاطر قانون دولت

ایالات متحده آمریکا را با اختلاف می‌توان اصلی‌ترین مقصد دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل عنوان کرد و در این میان، دانشجویان چینی، بیشترین شمار دانشجویان خارجی در آمریکا را به خود اختصاص داده‌اند. دانشجویان بین‌المللی حدود 3 درصد ثبت‌نامی‌های مقاطع کارشناسی‌ارشد و 13 درصد از ثبت‌نامی دانشجویان مقطع فارغ‌التحصیلی را تشکیل می‌دهند. در پی بحران کرونا، دانشگاه‌های آمریکا مدام ترس از دست دادن دانشجویان بین‌المللی خود را داشتند و مقیاس خسارت‌های ناشی از کاهش این حجم از دانشجو را محاسبه می‌کردند. بررسی‌های صورت گرفته در انجمن مدرسان بین‌المللی آمریکا برآورده کرده است که دانشگاه‌های این کشور در این بازه زمانی و بعد از لغو کلاس‌های دانشگاهی در ماه مارس، بیش از 600میلیون دلار به دانشجویان خارجی و کارمندان کمک مالی ارائه کرده است. طبق این برآوردها، دانشگاه‌های آمریکا در این مدت به دلیل کاهش ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی در ترم پاییز چیزی قریب به 3 میلیارد دلار خسارت مالی را متحمل شده‌اند که این رقم، بسیاری از دانشگاه‌ها را با بحران مالی و درآمدی روبه‌رو کرده است.

راشل بنکس، مدیر ارشد سیاست‌های عمومی و استراتژی قانون‌گذاری انجمن مدرسان بین‌المللی آمریکا می‌گوید: سیاست‌ها، برخی صحبت‌ها و اقدامات رئیس‌جمهور فعلی آمریکا و دولت ترامپ جزء بزرگ‌ترین عناصر سیاسی هستند که بر تعداد ثبت‌نامی‌های دانشجویان بین‌المللی تاثیر می‌گذارد. سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های آمریکا بدون هیچ توضیحی مبنی‌بر تغییر سیاست‌ها، همچنان تعطیل هستند. دولت ترامپ در دوران کرونا محدودیت‌هایی برای صدور ویزای جدید به‌ویژه برای فارغ‌التحصیلان و محققان چینی اعمال کرد و همه اینها در پایین آمدن شمار دانشجویان بین‌المللی به‌ویژه دانشجویان چینی بی‌تاثیر نبوده است. چندی پیش هم ترامپ دستور خروج دانشجویان بین‌المللی را درصورت تداوم کلاس‌های آنلاین دانشگاه‌ها داده بود که اعتراض‌های زیادی را به دنبال داشت و دانشجویان خارجی یا باید آمریکا را ترک کنند یا به دانشگاهی منتقل شوند که کلاس‌های حضوری در آن برگزار می‌شود. همه این محدودیت‌ها، دانشگاه‌ها و سیستم آموزش عالی آمریکا را با بحران مواجه کرده است.

مهم‌ترین عناوین امروز روزنامه آفرینش به شرح زیر است:

آب پاکی وزارت بهداشت روی دست مخالفان برگزاری کنکور

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر این که مخالفان برگزاری کنکور به جای تلاش برای تعویق، دنبال راهکارهایی برای برگزاری بهتر این آزمون باشند، گفت: با توجه به اینکه تصویر روشنی از ادامه روند شیوع کرونا در کشور وجود ندارد، بنابراین ما نمی‌توانیم هیچ کدام از آزمون های امسال را به تعویق بیندازیم.

حسین قنبری ضمن بیان این مطلب و در واکنش به مخالفت برخی برای برگزاری آزمون های سال جاری از جمله کنکور تاکید کرد: متاسفانه تلاش ها و اقداماتی که عده ای برای تعویق یا حذف کنکور و همچنین آزمون های دیگر انجام می دهند، به مراتب فشار و استرس زیادی را به خانواده‌ها و داوطلبان وارد می کند و تبعات این نوع فشارهای روانی برای داوطلبان آزمون های مختلف بخصوص آزمون سراسری بیشتر از تبعات نگرانی های ناشی از ابتلا به کرونا خواهد بود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مخالفان برگزاری کنکور به جای تلاش برای تعویق این آزمون دنبال راهکارهای منطقی برای تامین سلامت داوطلبان باشند تاکید کرد: برگزاری این آزمونها با اجرای پروتکل های سختگیرانه و دقیق بهداشتی، امکان ابتلا داوطلبان به ویروس کرونا را تقریباً کاهش می دهد. اما تبعات برگزار نشدن این آزمون فشارهای اجتماعی و روانی داوطلبان، خانواده‌ها و جامعه را افزایش خواهد داد، بنابراین باید بپذیریم آزمون‌ها نیز بخشی از زندگی در شرایط کرونایی کشور است هستند و نمی توان آنها را نادیده گرفت.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار