گزارش ایسکانیوز از برگزاری کنکور دکتری؛

سازمان سنجش مردود شد/ مسئولان چگونه می‌خواهند یک میلیون داوطلب کنکور را مدیریت کنند؟

شنبه 11 مرداد 1399 - 13:46
کد مطلب: 1076386
سازمان سنجش

با وجود حواشی در زمینه تخلفات و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در آزمون دکتری،‌ مسئولان چگونه می‌خواهند آزمون‌های یک میلیون نفری را مدیریت کنند؟

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، کنکور دکتری با تمامی درخواست‌هایی که در زمینه به تعویق افتادن آن مطرح شده بود، برگزار شد. بسیاری از داوطلبان با انتشار تصاویر و مطالبی در شبکه‌های مجازی ادعا کردند که پروتکل‌های بهداشتی در حوزه‌های آزمون جدی گرفته نشده است.

خروج سوالات آزمون دکتری از حوزه امتحانی و همراه داشتن موبایل در جلسه آزمون از جمله مواردی است که در شبکه‌های اجتماعی از سوی داوطلبان مطرح شده است،‌ از طرفی گویا برخی داوطلبان به صورت مشارکتی به سوالات آزمون دکتری پاسخ می‌دادند.

مسئولان محترم! حداقل عکس‌ها را تکذیب کنید!

سید مجید حسینی استادیار دانشگاه تهران نسبت به تخلفاتی که در آزمون دکتری رخ داده واکنش نشان داد و در صفحه توئیتر خود نوشت: «مسولان محترم برگزاری کنکور دکتری! کرونا و رعایت پروتکل‌ها یک طرف، می‌شود توضیحی در مورد این عکس‌ها که از وجود موبایل و اپل واچ و عدم بازرسی بدنی حکایت دارد، توضیحی بدهید؟ آنچه از ته مانده کنکور برای عدالت مانده است را می خواهید از بین ببرید؟ حداقل بیایید این عکس‌ها را تکذیب کنید!»

وی در ادامه با انتشار یک توئیت از فشارهای بی امان سازمان سنجش به نمایندگان مجلس برای رد طرح دو فوریتی تعویق کنکور به سود مافیای کنکور خبر داد و با هشتک «#تفحص_از_سنجش» از مجلس خواست این موضوع را بررسی و تحقیق و تفحص از سازمان سنجش را در زمینه قطع نفع مافیا آغاز کند.

به روباه گفتند شاهدت کیست، گفت دُمم!

سید نیما ذبیحی دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به گزارش سازمان سنجش آموزش کشور در زمینه برگزاری کنکور در صفحه توئیتر خود واکنش نشان داد و نوشت: «خدایی: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در طول برگزاری این آزمون برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی خلاقیت‌های زیادی به کار بردند که نسبت به آنها احساس دِین می‌کنم. به روباه گفتند شاهدت کیست، گفت دُمم! این هم حکایت سازمان سنجش است و گزارشش از وضعیت کنکور دکتری!»

وی در توئیتی دیگر نوشت: «مطابق آنچه که مورد انتظار بود و شاید فراتر از آن، شاهدِ روباه دُمش شد و سانسور و لاپوشانی را به اوج خود رساند، حالا باید دید وزیر محترم بهداشت، نمایندگان مجلس و قوه قضاییه دُم خروس را باور می‌کنند یا قسم‌های سنجش را؟! »

جای خالی مواد ضد عفونی در دانشگاه امیرکبیر

گویا در دانشگاه امیرکبیر پروتکل‌های بهداشتی که سازمان سنجش آموزش کشور قولش را داده بود جدی گرفته نشد. محمدرضا زمردیان روزنامه نگار و فعال فرهنگی و اجتماعى در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «اخبار ساعت۲۱ از رعایت پروتکل‌ها در آزمون دکتری خبر داد، یک سر به حوزه دانشگاه امیرکبیر می‌زدید، نه از تست دمای بدن خبری بود، نه مواد ضدعفونی. دریک کلاس کوچک بالای ۳۵ نفر با فاصله کمتر از۱/۵ متر حضور داشتند، از سرمایش و تهویه هم خبری نبود، جوری که به دفترچه دوم نرسیدم و از شدت گرما و تعرق آزمون را رها کردم.

تا زمانی‌که امکان ایجاد شرایط مناسب برگزاری کنکور فراهم نشده، کنکور ارشد و کارشناسی را تعویق بیندازید. کنکور دکتری نشان داد حداقل‌ترین شرایط هم فراهم نیست.»

در صورت رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی؛ تعویق آزمون به صلاح است

موارد فوق تنها چند نمونه از واکنش‌هایی است که در زمینه آزمون دکتری مطرح شده، کافی است هشتک‌هایی هم‌چون سلامت دانشجو، تعویق تمام کنکورها، سازمان سنجش مردود شد، کنکور دکتری پروتکلها رعایت نشد و تفحص از سنجش را در شبکه‌های اجتماعی جستجو کنید، با سیلی از پیام‌هایی مواجه می‌شوید که خواهان به تعویق افتادن آزمون‌های سراسری و ارشد هستند.

زهره سادات لاجوردی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم نیز در زمینه رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی در آزمون‌ها در صحفه توئیتر خود نوشت: «در شرایط فعلی میزان خطر و ریسک ناشی از برگزاری کنکور بسیار بالاست. تماس‌ها و پیامک‌های انبوه داوطلبان کنکور حاکی از نگرانی آنهاست. به‌نظر می‌رسد تصمیم نهایی باید بر عهده ستاد ملی کرونا باشد. در صورتی که پروتکل‌های بهداشتی دقیقا رعایت نشود تعویق آن به صلاح است.»

مسئولان چگونه می‌خواهند آزمون‌های یک میلیونی را مدیریت کنند؟

چندی پیش احمد نادری ‏‏‏‏‏نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس پس از جلسه با سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ازابلاغ پروتکل‌ دقیقی برای کنکور دکتری خبر داد و گفت: «وزیر بهداشت رسما اعلام کردند اگر ذره‌ای تخطی شود، قطعا کنکور ارشد برگزار نخواهد شد. برای کنکور سراسری بررسی‌ بیشتر نیاز است و برگزاری آنرا باشرایط فعلی به‌صلاح نمی‌دانند.»

اما پس از برگزاری آزمون دکتری از جدی نگرفتن پروتکل‌های بهداشتی خبر داد و از مسئولان خواست در زمینه چگونگی برگزاری سایر آزمو‌ن‌ها پاسخگو باشند. وی در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «همانطور که دوشب پیش اعلام کردم، نسبت به رعایت کامل پروتکل‌ها در کنکور دکتری#تردید داشتیم و تضمین خواستیم که جدی گرفته نشد. وضعیت امروز این نگرانی را تایید کرد. آیا وقت آن نیست تا مسئولان برگزاری، به مردم توضیح دهند آزمونهای ۷۰۰هزار و بالای یک میلیونی را‌ چگونه می‌خواهند مدیریت کنند؟»

تذکر به حوزه‌ها؛ پاسخ مسئولان سازمان سنجش!

پاسخ‌های مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور در زمینه تخلفات صورت گرفته در آزمون دکتری شنیدنی است، وزیر علوم تحقیقات و فناوری صبح امروز در جلسه هیئت دولت از رضایت ۸۰ درصدی شرکت کنندگان دکتری از برگزاری آزمون خبر داد و گفت: در شرایط فعلی آمادگی خوبی وجود دارد، همکاری با وزارت بهداشت می‌تواند ما را برای برگزاری مراحل بعدی آزمون‌ها کمک کند.

بالاخره هر ساله تعداد انگشت شماری داوطلب در آزمون‌ها پیدا می‌شوند که موبایل، ساعت هوشمند و هندزفری همراه داشته باشند! این موضوع به عنوان گزارش‌های تخلف و تقلب چه از سوی داوطلبان و چه از سوی حوزه‌های برگزاری آزمون به سازمان سنجش ارسال و در هیئت رسیدگی به تخلفات آزمون‌ها مطرح می‌شود و در نهایت بسته به نوع تخلف مجازات برای آن تعیین می‌شود.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور شائبه‌هایی که در زمینه همراه داشتن موبایل مطرح شده را بی اساس خواند و اعلام کرد: «عکس از داوطلبی که در حال تغذیه بیسکویت بوده و گفته شده که موبایل بوده، اقدامی خلاف واقع است و انتشار این عکس به تشویش اذهان عمومی و بردن آبروی آن فرد منجر شده، از همین رو سازمان سنجش از منتشر کنندگان این عکس شکایت می کند.»

گویا عکس‌هایی که از حوزه‌های مختلف در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی ایام کرونا و ازدحام جمعیت منتشر شده هم چندان قابل استناد نیست، به قول مسئولان سازمان سنجش ممکن است عکس‌ها برای آزمون دکتری نباشد و باید در ابتدا تایید شود که برای آزمون دکتری بوده است یا خیر، در صورت اثبات این مسئله با حوزه هایی که کوتاهی کردند، برخورد شده و به آنها تذکر داده می‌شود!

نمایندگان مجلس تنها امید داوطلبان کنکور ارشد و سراسری هستند، حال باید منتظر ماند تا مشخص شود نتیجه طرح 2 فوریتی تعویق کنکور در مجلس شورای اسلامی به کجا می‌رسد؟ آیا آزمون‌ها به زمان دیگری موکول می‌شوند یا دست‌های پشت پرده تمامی تلاش خود را برای برگزاری آزمون‌ها خواهند کرد.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار