ایسکانیوز گزارش می‌دهد؛

دورخیز کاظمی در عملیاتی کردن مهم‌ترین وعده انتخاباتی خود/ فرصت تاریخی دولت بغداد 

یکشنبه 12 مرداد 1399 - 10:01
کد مطلب: 1076513
ی

اعلام زمانبندی انتخابات زودهنگام عراق از سوی کاظمی در ژوئن ۲۰۲۱، نشان دهنده دورخیز وی جهت تحقق یکی از مهمترین وعده‌های انتخاباتی خود است. 

ایسکانیوز؛ گروه بین الملل: همواره عمل به وعده های انتخاباتی یکی از نشانه های عملکرد مناسب، منطقی و بر اساس برنامه، فرد انتخاب شده ای است که اینک اداره یک کشور را عهده‌دار است و البته که این امر حتماً دال بر برخورداری از قدرت و توان بالای اجرایی آن فرد در پیشبرد امور نیز به حساب می‌آید.

در عراق هم امروز این امر در حال تحقق است مصطفی کاظمی نخست وزیر این کشور در دوران انتخاباتی وعده داده بود که انتخابات زودهنگام این کشور را برگزار خواهد کرد اما برخی چنین انتظاری را از دولت کاظمی به دور از واقعیت می‌دیدند و نسبت به آن بدبین بوده و هستند فارغ از کسانی که در این مسیر تعمدی مانع تراشی کرده و همچنان نیز این امر را ادامه می‌دهند.

هرچند شرایط داخلی، منطقه ای و بین المللی در حال حاضر را برای عراق خاص و پیچیده است و رقم زدن هر اتفاقی آن هم در کشور با تنوع بسیار زیاد قومی و مذهبی و طیف متضاد و گسترده انتظارات، توقعات و مطالبات تواند بسیار سخت باشد و حتما نیازمند هماهنگی های سطح بالا و همکاری های گسترده میان دستگاه‌های و مختلف گروه های سیاسی است.

برگزاری انتخابات زودهنگام شرایطی دارد که پیش از تحقق آن نیازمند اجرایی شدن آن هاست که از جمله آن شروط می‌توان به تکمیل قانون انتخابات، آماده سازی کمیساریای انتخابات، کنترل سلاح و پول در دست دولت و بسیج کلیه نیروهای مردمی و گروه‌های سیاسی، اشاره کرد.

در همین رابطه «برهم صالح» رئیس جمهور عراق در اظهارات اخیر خود اینطور گفت که اجرای انتخابات به بازگشت اعتماد ملت عراق به روند سیاسی کشور، مطالبه‌ای است که کسی از آن کوتاه نخواهد آمد.

آنطور که مصطفی کاظمی در آخرین اظهاراتش مطرح کرد، زمان برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق ۶ ژوئن ۲۰۲۱ خواهد بود، یعنی دقیقا یک ماه قبل از برگزاری انتخاباتِ اصلی که قرار است در آن کشور برگزار شود.

همین اظهارات وی پایه و اساس صحبت‌های این روزهای محافل سیاسی و رسانه‌ای در عراق شده و تحلیلگران منطقه‌ای و بین‌المللی بسیاری نسبت به این موضوع اظهار نظر پرداخته اند و این سوال را مطرح می‌کنند که آیا دولت کاظمی توان لازم جهت اجرایی کردن یکی از مهمترین وعده های انتخاباتی خود را دارد یا خیر.

کاظمی در دیدار با نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور عراق در این خصوص تصریح کرد که دولت عراق خواهان برگزاری انتخاباتی آزاد، سالم و منطبق بر استانداردهای بین المللی در راستای پاسخ به مطالبات مردم و گذر از همه اشتباهات انجام شده در انتخابات گذشته است.

کاظمی در دیدار با «جنین پلاسخارت» در اهمیت و نقش سازنده سازمان ملل در حمایت از کمیساریای مستقل انتخابات در عراق در زمینه های فنی و آموزشی تاکید کرد.

هر چند در مسیر تحقق وعده برگزاری انتخابات زودهنگام در تاریخ گفته شده، دولت کاظمی با موانع از جمله درآمد پایین ناشی از کاهش قیمت نفت، شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور، انباشت مشکلات اقتصادی و اجتماعی عراق در یک سال اخیر، نارضایتی مردم از عملکرد مسئولین، عدم همراهی و حتی مانع تراشی های تعمدی برخی گروه ها و شخصیت های سیاسی روبه رو است، اما آنها خوب می دانند که تنها راه دستیابی به آنچه که برای آن زمانبندی اعلام کرده‌اند تلاش و کار فراوان، همراه با ایجاد فضای همدلی و همکاری میان مردم و گروه‌های مختلف سیاسی در کشور است.

در پایان آنکه دولت کاظمی می‌تواند از فرصت به وجود آمده در این خصوص جهت اثبات و توانمندی خود بهره برداری کند و البته که باید این موضوع را هم به خوبی بداند که چشم های زیادی همچنان در داخل و خارج از عراق تحرکات آنها را رصد می‌کنند که این می تواند در صورت تحقق وعده های دولت کاظمی برای وی و دولت متبوعش، فرصتی تاریخی به حساب آید.

353 / 353

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار