انتقاد وزیر بهداشت از تبلیغ کالاهای آسیب‌ رسان سلامت

جمعه 8 اسفند 1393 - 12:44
کد مطلب: 230766

ایسکانیوز: وزیر بهداشت در خصوص تولید و تبلیغ برخی تنقلات و کالاهای آسیب رسان سلامت با تاکید بر اینکه نمی‌توان تولید را متوقف کرد، در عین حال بر لزوم افزایش آگاهی مردم تاکید کرد و گفت: باید با وضع عوارض مصرف چنین کالاهایی را کنترل کرد.

دکتر سیدحسن هاشمی در خصوص تبلیغات گسترده برخی تنقلات آسیب‌رسان به سلامت در رسانه‌ها و در سطح شهرها اظهار داشت: به هر حال ما هم شاهد این نوع تبلیغات در سطح شهرها هستیم و این درحالیست که این کالاها پروانه بهداشتی دارند و به میزان بسیار زیاد هم تولید می‌شوند. بر اساس قانون نمی‌توان جلوی تولید این نوع کالاها را گرفت.

وی افزود: برخی تنقلات شور مانند چیپس و پفک یا حتی سوهان و گز هم در برخی موارد در صورتی که توسط کودکان دارای اضافه وزن و افراد مبتلا به پرفشاری خون و قند بالا مورد استفاده قرار گیرند، صدمات جبران ناپذیری را به دنبال دارند.

وزیر بهداشت یادآور شد: در خصوص کنترل مصرف این قبیل تنقلات و دیگر کالاهای آسیب رسان به سلامت به نظر می‌رسد باید با برنامه‌ریزی و وضع عوارض دست به اقداماتی زد که در نهایت کاهش مصرف را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون موفق به متقاعد کردن دولت‌ها و مجالس در وضع عوارض بر این کالاها نشده‌ایم، به تجربه موفق سایر کشورها در کنترل مصرف این نوع کالاها از طریق وضع عوارض اشاره کرد و گفت: در 70 کشور مطالعه‌ای صورت گرفته است که توانسته‌اند با وضع عوارض مصرف کالاهای آسیب رسان سلامت میان افراد جامعه و گروه‌های مختلف کاهش را دهند.

وزیر بهداشت با یادآوری اینکه این مسئله با وضع عوارض بر خرده فروشی سیگار نیز محقق می‌شود، تاکید کرد: از این طریق ما می‌توانیم 11 هزار میلیارد به درآمدهای کشور اضافه کنیم.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی خواهان توجه جدی مجلس و دولت به وضع عوارض بر کالاهای آسیب رسان شد و تاکید کرد: در شرایطی که نمی‌توان جلوی تولید را گرفت، می‌توان با وضع عوارض مصرف را کنترل کرد.

افزایش شمار تخت‌های بیمارستانی ویژه نوزادان
وزیر بهداشت با اشاره به رشد رشته چشم پزشکی در کشور، از اقدامات در دست انجام برای اضافه کردن 1000 تخت NICU به مجموعه تخت‌های بیمارستانی خبر داد و افزود: خوشبختانه به دلیل پیشرفت‌های درمانی، امروزه نوزادان که با وزن 550 تا 600 گرم و در دوره 24 تا 25 هفتگی نارس متولد شده‌اند نیز زنده می‌مانند، اما متاسفانه این زنده ماندن با معلولیت همراه است. یکی از معلولیت‌ها عوارضی است که منجر به نابینایی نوزاد می‌شود.

دکتر سیدحسن هاشمی در اولین همایش کشوری رتینوپاتی در کودکان نارس با اشاره به زنده ماندن نوزادان معلول به علت پیشرفت علم پزشکی در 20 ساله اخیر، افزود: همین تعداد زیاد زنده ماندگان نوزاد نارس، تعداد زیاد معلویت را به همراه دارد. علت آر‌او‌پی نرسیدن مقدار کافی اکسیژن به نوزاد است و درصورت مراجعه به موقع به پزشک امکان درمان وجود دارد، اما گذر زمان موجب عدم امکان درمان می‌شود.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: مجموعه بیمارستان فارابی، مرکز نگهداری نوزادان و دانشگاه علوم پزشکی به صورت مستمر 20 سال است که روی معلولیت آر‌او‌پی کار می‌کنند، اما این کافی نیست. اقداماتی مانند اضافه کردن یکهزار تخت NICU در دست انجام است. بنده امروز اینجا اعلام آمادگی می‌کنم که اگر زیر ساخت‌های اولیه اعم از نیروی انسانی لازم در هر استان که به صورت بومی گزینش شده و دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی بیماری‌های نارس چشمی را گذرانده باشند، محیا شود، اعتبار لازم برای این کار تامین می‌کنیم.

هاشمی گفت: با توجه به اینکه درمان، جراحی و نگهداری از نوزادان نارس بسیار دشوار است کسانی که در حوزه کار می‌کنند باید از افرادی که عاشق این کار هستند انتخاب شوند. این چنین افراد در جامعه پزشکی زیادند اما گمنام مانده‌اند. در صورت حضور این افراد مدیریت کار را به آنها می‌سپاریم و امکانات را برای کار فراهم می‌کنیم.

وی درخصوص وضعیت چشم پزشکی حال حاضر ایران نیز گفت: چشم پزشکی یکی از رشته‌های پزشکی‌ است که در 20 سال گذشته پیشرفت چشم‌گیری کرده، به عنوان مثال تعداد مقالات در مقایسه با 20 سال گذشته بیش از 100 برابر رشد داشته است. البته در نقاط محروم در هفته فقط یک یا دو روز چشم پزشک حضور دارد؛ اما باز هم کیفیت خدمات ارایه شده قابل مقایسه با سایر کشورها است. با توجه به حضور فعال بخش خصوصی، باز هم مراکز دانشگاهی در این رشته پیشتاز هستند و هم از لحاظ نیروی انسانی و از لحاظ امکانات پیشرفت زیادی داشته ایم.
1 / 1
کد خبر: 230766 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار