61 نفر 15000000000000 میلیارد تومان به بانک ها بدهکارند

یکشنبه 12 مرداد 1393 - 11:43
کد مطلب: 39872

تهران-ایسکانیوز: «بانک‌های ملی، پارسیان و تجارت بیشترین معوقات را بانکی را دارند و بدهکاران بانکیِ بالایِ 100 میلیارد تومان، 61 نفر هستند که با 15 هزار میلیارد تومان بدهی، شامل 19 درصد کل بدهکاران تسهیلات غیر جاری می شوند.»

این خبر را مدیر گروه بازارهای مالی مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرده است. او با اشاره به انتشار گزارش جدید این مرکز درباره معوقات بانک‌ها توضیح می دهد: بر این اساس از مجموع 87 هزار میلیارد تومان معوقات تسهیلات غیر جاری بانک‌ ها، بانک ملی با 13 هزار میلیارد تومان، پارسیان و تجارت نیز هر کدام با 11 هزار میلیارد تومان دارای بیشترین معوقات نظام بانکی کشور هستند.

سلیمانی که در یک گفت و گوی تلویزیونی سخن می گفت، افزود: 110 نفر نیز بین 50 تا 100 میلیارد تومان بدهی دارند که در مجموع با 7500 میلیارد تومان 9 درصد بدهکاران را تشکیل می دهند.

مدیر گروه بازارهای مالی مرکز پژوهش‌های مجلس تفاوت نرخ سود بانکی با میزان تورم، ضعف در نظارت پیشینی بانک‌ها،وجود مشکلات در صدور اجرایی ثبت و مراحل رویه‌های قضایی، تلاش بدهکاران برای ثبت اموال خود به نام دیگران،نبود اعتبارسنجی برای مشتریان و تهدید به اعلام ورشکستگی ازجانب برخی بدهکاران را از مهم‌ترین راه‌های وجود حجم انبوه معوقات بانکی بر اساس گزارش‌های به دست آمده برشمرد.

سلیمانی افزود: در بسیاری از کشورها معوقات بانکی کمتر از 2درصد کل تسهیلات اعطا شده را شامل می شود اما در کشور ما این رقم به 15 درصد می‌رسد که این نشان از وضع بغرنج این مسئله در نظام بانکی دارد.

وی درباره نتایج به دست آمده از گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نیز گفت: مر کز به عنوان بازوی پژوهشی مجلس گزارش یاد شده را در اختیار نمایندگان قرار خواهد داد تا بتواند به آنان در اصلاح نظام بانکی به ویژه در نحوه پرداخت تسهیلات و بازپرداخت آن کمک کند.
1 / 1
کد خبر: 39872 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار