4 مصوبه دولت درباره محیط زیست شهری

چهارشنبه 22 مهر 1394 - 11:21
کد مطلب: 501760
ابتکار

رئیس سازمان محیط زیست گفت: طرح تولید انرژی از زباله که از برنامه‌های مورد حمایت دولت است با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به زودی اجرایی می‌شود.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در مراسم بهره‌برداری از کارخانه کمپوست شرق مازندران در بهشهر گفت: با توجه به ضرورت‌های محیط زیستی که در کشور وجود دارد شاهد توجه ریاست جمهور و رسیدگی به مسائل مختلف محیط زیست در عالی‌ترین سطح هستیم و تحولی نوین را در همه بخش‌ها شاهد خواهیم بود که با رویکرد و نگاه علمی و تدبیر سازوکارهای موثر قانونی و اجرایی مباحث محیط زیست پیگیری می‌شود.

او تاکید کرد: افتتاح کارخانه کمپوست بهشهر با ظرفیت 250 تن اتفاق بسیار مهمی در جهت حفاظت از محیط زیست است و مخصوصا که 3 شهرستان و پنج شهر شرق مازندران زباله‌های خود را روانه این کارخانه خواهند کرد و معضل پسماندهای این منطقه حل می‌شود.

ابتکار گفت: این گامی بسیار مهم از نظر بهداشتی، اقتصادی و خصوصا گردشگری است که قطعا زیبایی‌های استان مازندران بدون زباله و آلودگی برای مردم همین منطقه و گردشگران جاذبه بیشتری خواهد داشت.

او افزود: این فعالیت‌ها علاوه بر اینکه معضل اجتماعی و زیست محیطی را حل می‌کند یقینا در جهت اشتغال‌زایی و ایجاد مشاغلی که از آنها با عنوان مشاغل سبز یا رشد سبز یاد می‌شود گامی رو به جلو است.

این مسئول با اشاره به اینکه در ابتدای سال جاری چهار مصوبه بسیار مهم در ارتباط با آسیب‌شناسی مسائل محیط زیست شهری داشتیم که یکی از آنها مربوط به مدیریت پسماندها بود، اظهار کرد: در این مصوبه دولت علاوه بر اینکه تسهیلات ویژه‌ای برای برنامه‌های مدیریت پسماند شهرها پیش‌بینی شده، موضوع مدیریت پسماند، سیاست‌ها و نحوه اجرایی شدن آیین‌نامه قانون مدیریت پسماند به خوبی تبیین شده و ابهاماتی که در عمل و اجرا وجود داشته است در جهت حمایت از شهرداری‌ها و تقویت نقش آنها ارائه شد و مورد تأیید دولت قرار گرفت.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه قطعا در استان‌های شمالی براساس برنامه سوم توسعه، مسئله مدیریت پسماند موضوع جدی است و در برنامه چهارم و پنجم توسعه به عنوان هدف‌گذاری اصلی و حل و فصل معضلات پسماند استان‌های شمالی مدنظر قرار گرفت، یادآور شد: متأسفانه دچار تأخیر و عقب ماندگی‌های زیادی در زمینه پسماند استان‌های شمالی بودیم که آسیب‌های جدی به منابع خاک، منابع آب، جنگل‌ها و محیط‌های طبیعی و آسیب به سلامت شهرها و روستاها و مناظر زیبای طبیعت وارد کرد.

رئیس سازمان محیط زیست با اعلام اینکه آسیب‌های بسیاری به ظرفیت‌های زیبای گردشگری، میراث طبیعی و فرهنگی مازندران که مورد علاقه همه مردم ایران است رسیده و نمی‌توانند به درستی از این ظرفیت‌ها بهره‌برداری کنند، بیان کرد: مگر اینکه معضلاتی مانند مدیریت پسماند، فاضلاب‌ها و همه مسائلی که لطمه‌ای به محیط زیست و توسعه پایدار استان مازندران وارد می‌کند را باید مدیریت کنیم که خوشبختانه توجه دولت یازدهم به این رویکرد موجب اجرای برنامه‌ها و پروژه‌هایی با همکاری سازمان محیط زیست و شهرداری‌ها و بعضا با مشارکت بخش‌های خصوصی شده است.

ابتکار با بیان اینکه علاوه بر مدیریت پسماند شهرها باید به مدیریت پسماند در روستاها نیز توجه کرد، افزود: متأسفانه زباله‌ها چهره بسیاری از روستاها را آلوده کرده و موجب شده که بسیاری از جنگل‌ها، رودخانه‌ها، نواحی زیبا و بکر استان آلوده و نازیبا شود.

معاون رئیس‌جمهور همکاری بخش خصوصی و فعالان عرصه‌های مختلف صنعتی در موضوع بازیافت و مسئله مدیریت پسماند، تولید انرژی از پسماند و مدیریت انواع پسماندها را خواستار شد و افزود: در مدیریت انواع پسماندها به صراحت در آن تعیین تکلیف شده است که علاوه بر پسماند شهری باید تکلیف پسماندهای ویژه مانند پسماندهای بیمارستانی، کشاورزی و نخاله‌های ساختمانی روشن شود.

او ادامه داد: پسماندهای مدیریت نشده می‌تواند در مازندران معضلی در حوزه محیط زیست بوجود آورد و همه این مسائل باید براساس برنامه‌های تعیین شده در کارگروه مدیریت پسماند استان مدیریت و اداره شود.

به گفته ابتکار، امروزه پسماندها و پساب‌های رها شده یکی از دلایل ایجاد گازهای گلخانه‌ای تلقی می‌شوند و در معادلات جهانی اهمیت بسیاری دارند و برای مدیریت صحیح آنها امتیازی محسوب می‌شود‌.

او تاکید کرد: در حالی که سواحل زیبایی در مازندران وجود دارد و آلودگی‌ها مشکلات بسیاری به وجود می‌آورد که ضرورت اجرای مدیریت پساب فاضلاب را نشان می‌دهد.

20102

19 / 20
کد خبر: 501760 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار