علت پوسیدگی دندان‌های شیری کودکان

یکشنبه 6 دی 1394 - 11:24
کد مطلب: 567733
پوسیدگی دندان کودکان

یک متخصص دندانپزشکی کودکان، باکتری‌ها را یکی از عوامل ایجاد کننده پوسیدگی دندان‌های شیری در کودکان دانست و گفت: این باکتری‌ها عمدتا از دهان مادر به کودک منتقل می‌شوند.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر حمیدرضا پوراسلامی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در همایش آموزشی کودک و دندان سالم، افزود: انتقال باکتری‌ها از دهان مادر به کودک که به آن انتقال به صورت عمودی گفته می‌شود از راه‌های بسیاری صورت می‌گیرد.

او با بیان اینکه اگر مادر در دوران بارداری دندان پوسیده‌ای دارد، مطئمن باشد که دندان‌های کودک او نیز پوسیده می‌شوند، گفت: گاهی اوقات مادر انگشت خود را در دهان کودک می‌گذارد و مکیدن انگشت مادر توسط کودک باعث ورود باکتری‌ها به دهان می‌شود. یا در هنگام شیر دادن مادر به کودک، بعضی از مادران انگشت کودک را در دهان خود می‌گذارند و کودک نیز انگشتش را در دهانش می‌گذارد که این هم باعث انتقال باکتری‌های دهان مادر به کودک می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از دیگر راه‌های انتقال باکتری‌ها به دهان کودک را انتقال به صورت افقی عنوان کرد و گفت: در این نوع انتقال باکتری‌ها از سایر افرادی که با کودک در تماس هستند یا به عنوان مثال از طریق وسایلی که به کودک غذا می‌دهند، منتقل می‌شود.

این متخصص دندان پزشکی کودکان، از دیگر راه‌های انتقال باکتری‌ها به دهان کودکان را در کنار هم قراردادن مسواک‌ها عنوان کرد و گفت: عادت کرده‌ایم مسواک‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهیم. این درحالیست که اگر مسواک کودک در کنار مسواک بزرگترها قرار داده شود، باکتری مسواک بزرگترها به مسواک کودکان منتقل می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه دندان سالم شیری باعث تغذیه خوب کودک، حرف زدن خوب و افزایش اعتماد به نفس در کودک می‌شود، افزود: مصرف شیرینی‌ها، باکتری‌هایی که در دهان کودک وجود دارد و عدم رعایت بهداشت از دلایل پوسیده شدن دندان‌های شیری کودکان است.

پوراسلامی ادمه داد: شیوع بیشتر پوسیدگی‌های دندان‌های شیری در طبقات پایین جامعه بیشتر است و مطالعات نشان داده است در کودکانی که به صورت سزارین به دنیا می‌آیند، باکتری پوسیدگی دندان قابل انتقال است.

او که یکی از راه‌های جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های شیری را راه‌اندازی خانه سلامت دندان عنوان کرد، گفت: در این خانه‌ها رابطه مداومی بین دندانپزشک و افراد جامعه ایجاد می‌شود و مراقبت از دندان‌های شیری از ابتدای تولد در این خانه‌ها صورت می‌گیرد.

20106

31 / 27
کد خبر: 567733 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار