کمالوندی: مشکل اقتصادی را با دیپلماسی رفع می‌کنیم/وارد تجارت هسته‌ای شده‌ایم

سه‌شنبه 22 دی 1394 - 15:45
کد مطلب: 571996
بهروز کمالوندی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران با 1 + 5 را یک مبارزه جانانه سیاسی توصیف کرد و با اشاره به ورود 220 تن کیک زرد از روسیه به ایران گفت، با این اقدام وارد تجارت هسته ای شده ایم.

به گزارش ایسکانیوز، بهروز کمالوندی روز سه شنبه در جلسه آگاه سازی سیاسی و در حضور فرماندهان و مسئولان دانشگاه هوایی شهید ستاری ضمن اشاره به مذاکرات حساس و نفس گیر جمهوری اسلامی ایران با شش قدرت جهانی گفت: جنگ های امروزی فقط در بعد نظامی و سخت افزاری نیست بلکه جنگ های نرم، دیپلماتیک و سیاسی شکل های جدید مبارزه در جهان است.
کمالوندی افزود: جمهوری اسلامی ایران در ابعاد ژئوپلتیک و به لحاظ منابع و نیروی انسانی، یک قدرت متوسط محسوب می شود، اما از نظر قدرت ایدئولوژیک ایران می تواند عامل تغییرات مهمی در صحنه سیاست جهانی باشد. بنابراین اگر عامل ایدئولوژی را از جمهوری اسلامی ایران حذف کنید نقش آن در حوزه منطقه ای و جهانی بسیار کمرنگ می شود.

ایران یک کشور قدرتمند در سطح جهان است
وی افزود: ایران با تلفیق قدرت نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده، منابع غنی و منابع مربوط به اقتدار به قدرت ایدئولوژی، یک کشور قدرتمند در سطح جهان است.
معاون سازمان انرژی اتمی با اشاره به قدرت ذاتی و درونی کشور و فرصت بیست و چند ساله برای بهره برداری از نیروی جوان خود گفت: می توانیم با یک مدیریت مناسب از این فرصت برای جهش در اقتصاد و صنعت و سایر موارد بهره ببریم و جایگاه خود را در جهان تثبیت کنیم.
وی با اشاره به تقابل دائمی ایران و آمریکا گفت: مادامی که آمریکا اصرار به ظلم دارد و ما اصرار به مبارزه با ظالم، این تقابل اجتناب ناپذیر است، معتقد هستیم که حق پیروز و درون باطل خالی و محکوم به شکست است.

مشکل اقتصادی را با دیپلماسی رفع می کنیم
کمالوندی با بیان اینکه اوج قدرت برای کشور ما افزایش قدرت دیپلماسی خود در کنار سایر قدرت ها است، افزود: امروز ایران جزء 10 کشور برتر با اقتصاد کلان با بیش از هزار میلیارد دلار قرار دارد، اما مشکل این اقتصاد، عدم رشد و رکود است، که باید این مشکل را با دیپلماسی رفع کنیم.

برنامه هسته ای ایران همچنان ادامه می یابد
معاون سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مذاکرات هسته ای یک مبارزه جانانه سیاسی بود، تصریح کرد: در ارتباط با مسائل هسته ای می توانیم بگوییم که ایران هیچ ظرفیتی را از دست نداده است و برنامه هسته ای ایران همچنان ادامه خواهد داشت و این همان چیزی است که رییس جمهوری آمریکا به آن اذعان کرد و در مصاحبه خود اعلام کرد که باید ایران هسته ای را بپذیریم و اگر من می توانستم، تک تک پیچ و مهره های برنامه هسته ای ایران را بر می چیدم اما باید حق غنی سازی ایران را به رسمیت بشناسیم.
وی با اشاره به بومی سازی فناوری هسته ای در ایران گفت: خروج 10 تن اورانیوم در مقایسه با آنچه که گرفته ایم اهمیت خاصی ندارد زیرا با این 10 تن فقط می توان چهار بمب هسته ای ساخت و همانطور که می دانید ساخت بمب هسته ای بسیار آسان تر از ساخت سوخت هسته ای است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری و مراجع مبنی بر حرام بودن ساخت و استفاده از بمب هسته ای، دلیلی ندارد که هزینه کاری را که انجام نداده ایم بدهیم، مهم برای ما این است که بتوانیم سوخت هسته ای تولید کنیم و در تجارت هسته ای شرکت داشته باشیم که این مهم برای ما محفوظ است و با ورود 220 تن کیک زرد از روسیه عملاً ایران وارد تجارت هسته ای شد.

بدون خونریزی از قطعنامه فصل هفت خارج شدیم
کمالوندی توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران با این توافق علاوه بر حفظ حق غنی سازی و حضور در طرح های پژوهشی و تحقیقاتی، توانست از زیر قطعنامه فصل هفت بدون خون ریزی و جنگ خارج شود و تمام قطعنامه هایی که به ناحق علیه ایران وضع شده بود لغو خواهد شد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: به همه ملت ایران اطمینان خاطر می دهم که پیروز این مذاکرات بدون تردید ایران است و کشور بدون هیچ توقفی به راه خود ادامه خواهد داد. جمهوری اسلامی ایران امروز با وجود جوانان شایسته و با ایمانی همچون شما دانشجویان دانشگاه هوایی به قدرت برتر منطق تبدیل شده و با وجود شما هرگز دست از پیشرفت و توسعه دست بر نخواهد داشت.

201/201

29 / 29
کد خبر: 571996 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار