افزایش ۱۰.۴ درصدی اجاره خانه در نیمه اول امسال

دوشنبه 12 بهمن 1394 - 22:51
کد مطلب: 587154
خرید خانه

مرکز آمار ایران از افزایش ۱۰.۴ درصدی اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در نقاط شهری کشور در نیمه‌ اول سال ۹۴ نسبت به نیمه‌ اول سال ۹۳ خبرداد.

به گزارش ایسکانیوز، مرکز آمار ایران جزئیات گزارش قیمت مسکن و اجاره مسکن در نقاط شهری در نیمه اول ۹۴ را منتشر کرد.

براساس سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور که با هدف شفاف‌سازی اطلاعات معاملات املاک و مستغلات کشور در راستای ساماندهی امور مسکن پیاده‌سازی گردیده است، بنگاه‌های معاملات ملکی موظف هستند مشخصات کلیه معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در این سامانه ثبت نمایند.

با توجه به اینکه کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (متوسط وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

در نیمه اول امسال متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ۱۱۷۴۴ هزار ریال بوده که نسبت به دوره قبل ۷ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱.۵ درصد افزایش داشته است.

همچنین تعداد معاملات فروش زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور در نیمه اول امسال نسبت به دوره قبل ۲۱ درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۶ درصد کاهش داشته است.

متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ۱۴۷۵۸ هزار ریال بوده که نسبت به دوره قبل ۱.۲ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳ درصد افزایش داشته است، همچنین تعداد معاملات فروش زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور نسبت به دوره قبل ۱۵.۱ درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۴.۴ درصد، کاهش داشته است.

متوسط اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ۷۴۶۵۳ ریال بوده که نسبت به دوره قبل ۷.۷ درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۰.۴ درصد افزایش داشته است، همچنین تعداد معاملات اجاره زیربنای مسکونی از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور نسبت به دوره قبل ۲۱.۴ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹ درصد کاهش داشته است.

102/601

46 / 14
کد خبر: 587154 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار