تاخیر در ازدواج و مصائب و چالش های روبرو/بارداری‌تان را به تعویق نیندازید

یکشنبه 2 اسفند 1394 - 13:32
کد مطلب: 601988
تاخیر در ازدواج

ازدواج خواست و نیاز طبیعی انسان است که همه مکاتب به ویژه مکاتب آسمانی پیروان خود را به انجام آن تشویق و ترغیب می‌کنند. در جوامع سنتی، فرد به محض احساس نیاز، اقدام به تشکیل خانواده می‌کرد ولی به تدریج با پیشرفت علم و صنعت، سن ازدواج افزایش یافت و باعث بروز مشکلات فراوانی در این حیطه شد.

به گزارش ایسکانیو زو به نقل از آرمان متاسفانه گرایش جوانان به تشکیل خانواده به نحو چشمگیری نسبت به قبل کمتر شده است. تاخیر در ازدواج به دلیل یافتن شغل، ادامه تحصیل و... از یک سو منجر به انجام ازدواج در سنین بالا می‌شود که خود آثار سوء فراوانی برای فرد و جامعه خواهد داشت و از سوی دیگر، موجب تضعیف بنیان‌های خانواده می‌شود. سن ازدواج یکی از شاخصه‌های مهم برای ارزیابی میزان سلامت و بهداشت جسمی و روانی افراد یک جامعه محسوب می‌شود.

شواهد نشان می‌دهد که سن ازدواج دختران و پسران در کل کشور نسبت به سابق روند صعودی و افزایشی داشته است، به‌طوری که براساس منابع اعلامی، سن ازدواج دختران به 28 سال و پسران به 29 سال رسیده است. همچنین در ماه های قبل معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اذعان کرد: سن ازدواج پسران در کلان‌شهرها به بالای ۳۰ سال و دختران به مرز ۳۰ سال رسیده است.

بارداری‌تان را به تعویق نیندازید

در سال‌های اخیر، سن ازدواج برای خانم‌ها و آقایان بالا رفته و در نتیجه سن فرزندآوری نیز به همان نسبت افزایش یافته است. در واقع ورود زنان به دنیای کار و تحصیل از یک طرف و شرایط سخت ازدواج برای مردان از سوی دیگر باعث شده که سن ازدواج افزایش پیدا کند و این مساله همراه با تمایل نداشتن زن و شوهر به بچه‌دار شدن تا فراهم شدن شرایط مناسب، باعث می‌شود که بارداری در سن بالا، برخلاف گذشته اتفاق عجیب و غریبی نباشد. امروزه بارداری بعد از 35 سالگی را به عنوان بارداری پرخطر درنظر می‌گیرند، چون 35 سالگی، سنی است که بعد از آن خطرات و عوارض بارداری، ناهنجاری‌های جنین، مرگ و میر مادر و جنین در آن افزایش پیدا می‌کند. پس سن بالای پدر و مادر از لحاظ پزشکی خطرات و عوارضی را برای فرزندان به دنبال خواهد داشت. با وجود این بسیاری از خانواده‌ها برای ایجاد شرایط زندگی بهتر قبل از تولد نخستین فرزندشان، بارداری را به تعویق می‌اندازند. به تعویق انداختن بارداری تا سنین 30 سالگی، دوران بارداری را با دشواری‌ها و مخاطرات زیادی همراه می‌سازد؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین نکاتی که زنان باید قبل از مادر شدن به آن توجه کنند، سن مناسب بارداری است که در پی آن سلامت مادر و نوزاد تامین می‌شود. یک متخصص زنان و زایمان درباره عوارض بارداری در سن بالا می‌گوید: این عوارض بیشتر به اختلالات رشد جنین درباره بیماری‌های مزمن مادر یا بارداری‌های چندقلویی مربوط می‌شود؛ چون بارداری چندقلویی در بارداری‌های خود به خود درسن بالا به دلیل شرایط خاص هورمونی شایع‌تر است. از سوی دیگر خیلی از بارداری‌ها در این سنین ناشی از روش‌های کمک باروری صورت می‌گیرد که احتمال بارداری چندقلویی را بالاتر می‌برد. لاهوتی می‌افزاید: ناهنجاری‌های کروموزومی جنین نیز یکی دیگراز این عوارض ناخوشایند و مهم است و یکی از انواع این ناهنجاری‌ها که برای خانواده‌ها آشناتر است، سندرم داون یا همان منگولیسم است. عارضه بعدی بارداری در سنین بالا، بارداری‌های حاصل از کاربرد فناوری‌های کمک باروری و درنتیجه عوارض ناشی از این روش‌هاست.

افزایش احتمال سزارین

گرچه طی سال‌های اخیر، بیشتر مادران به بهانه تحمل نکردن درد زایمان طبیعی به انجام سزارین تمایل پیدا کرده‌اند، اما متخصصان زنان نیز سزارین را به عنوان مناسب‌ترین انتخاب به مادرانی که در سن بالا باردار می‌شوند، پیشنهاد می‌کنند؛ اما چرا چنین پیشنهادی به ‌واسطه بالارفتن سن به مادران ارائه می‌شود؟ لاهوتی در پاسخ می‌گوید: این یک واقعیت است که از عوارض بارداری در سنین بالا، افزایش احتمال زایمان سزارین است که هم به دلیل این است که بافت‌های مادر توانایی و قابلیت ارتجاعی لازم را برای انجام زایمان طبیعی بدون عارضه ندارد و هم اینکه شانس بارداری بدون عارضه بعدی به دلیل سن بالای مادر کم است و در نتیجه پزشک متخصص و مادر ترجیح می‌دهند عمل سزارین را انتخاب کنند. به گفته او جدا شدن زودرس جفت و جفت سر راهی یعنی جفتی که در دهانه رحم قرار گرفته و وضعی خطرناک برای مادر و جنین به شمار می‌آید، از عوارضی است که سلامت بارداری زنان مسن‌تر را تهدید می‌کند و معمولا این موارد به دلیل بیماری‌های مزمن مادر اتفاق می‌افتد حتی افزایش احتمال سقط خود به خود در مادران مسن، معمولا به بیماری‌های زمینه‌ای مادر مثل دیابت یا ناهنجاری‌های ژنتیک خود جنین نسبت داده می‌شود.

افزایش خطر بروز سندرم داون

یکی دیگر از عوارض بارداری درسن بالای ۳۵ سال، ناهنجاری‌های ژنتیک است که به ویژه بعد از 35 سالگی افزایش زیادی پیدا می‌کند به‌طوری که اگر مادر 35 ساله باشد، از هر ۱۳۲ تولد ممکن است یک نوزاد مبتلا به سندرم داون به دنیا بیاید. لاهوتی بااشاره به این مطلب تاکید می‌کند: در 36 سالگی این میزان به یک مورد از هر ۱۰۵ تولد می‌رسد و این روند همان‌طور ادامه دارد به‌طوری که برای مثال در 40 سالگی ما در یک مورد از هر ۴۰ تولد، شاهد سندرم داون هستیم که آمار بالایی از این بیماری است. درباره سایر ناهنجاری‌های کروموزومی هم تقریبا چنین آماری صدق می‌کند.

نخستین بارداری در سنین بالا نباشد

لاهوتی درباره اینکه چرا نباید نخستین بارداری در سنین قبل از 35 سالگی صورت بگیرد، می‌گوید: ‌این‌طور نیست که همه عوارض بارداری در زنان مسنی که نخستین بارداری خود را تجربه می‌کنند بیشتر از زنان مسن چند زا باشد، اما زنی که قبلا چند مورد بارداری و زایمان را پشت سرگذاشته است به احتمال بیشتری از سلامت جسمی برخوردار است و بارداری مجدد، در سن بالا برای این دسته افراد، کمتر نگران‌کننده است، حتی احتمال بروز یکی از عوارض بارداری به نام مسمومیت بارداری که درآن فشارخون مادر بالارفته و دفع پروتئین از کلیه‌ها و ورم مادر وجود دارد در صورتی که نخستین بارداری در سن بالا باشد، بیشتر است.

کم‌کردن خطرات بارداری در سن بالا

در بسیاری از تحقیقات ثابت شده که در زنان مسنی که اندام فیزیکی مناسب و بدون مشکلات طبی دارند، میزان عوارض بارداری کمتر است و گفته شده گرچه مرگ و میر مادران در سنین بالای ۳۵ سال افزایش پیدا می‌کند، اما بهبود مراقبت‌های طبی و بهداشتی باعث کاهش چنین خطراتی می‌شود. به گفته او کلید اصلی کم‌کردن خطرات ناشی از سن بالای بارداری داشتن یک شیوه زندگی سالم یعنی رژیم غذایی مناسب، تمرینات ورزشی منظم، استعمال نکردن دخانیات، استراحت مرتب و خواب شبانه منظم است. به گزارش جام جم آنلاین، این متخصص زنان تاکید می‌کند: بر این اساس براهمیت ورزش‌های کششی هم تاکید شده، زیرا تمرینات ورزشی کششی، خون‌رسانی لگن را بهبود می‌بخشد. همه افراد در سنین باروری باید روزانه مکمل اسیدفولیک مصرف کنند و این توصیه برای زنان جوان و مسن‌تر صدق می‌کند، حتی اگر زنانی این دارو را به صورت روزانه مصرف نمی‌کنند، حداقل از زمانی که تصمیم به بارداری گرفتند باید در مصرف روزانه‌شان حداقل خوردن یک میلی‌گرم اسیدفولیک را شروع کنند، چون اسیدفولیک، مانع ایجاد برخی اختلالات دستگاه عصبی و مغز می‌شود که ناهنجاری‌های مهمی محسوب می‌شود. پس از زایمان و در دوران شیردهی نیز این مادران باید تحت کنترل باشند، مکمل‌های تغذیه‌ای و لبنیات به اندازه لازم مصرف کنند و از وضع سلامت عمومی خود غافل نباشند.

105105

20 / 20
کد خبر: 601988 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار