مأموریت اصلی فهرست امید در مجلس دهم از زبان عارف

یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 - 09:42
کد مطلب: 627657
محمدرضا عارف

منتخب اول مردم تهران در انتخابات مجلس دهم با ذکر این که بعد از انتخابات٩٢ آرایش سیاسی در کشور رنگ امید و آرامش و عقلانیت به خود گرفته است گفت: این هدفی بود که ما در سال ٩٢ دنبال کردیم و نتیجه گرفتیم. به همین دلیل عنوان شعارمان را در کنار رونق اقتصادی، امید و آرامش گذاشتیم.

به گزارش ایسکانیوز روزنامه شرق نوشت: محمدرضا عارف، منتخب اول مردم تهران در انتخابات مجلس دهم، از مأموریت فهرست امید در مجلس دهم که نقاط اشتراک و حساسیت‌های جناح مقابل را می‌شناسد، سخن می‌گوید و اینکه این فراکسیون تلاش می‌کند با تعامل با رقیب به تفاهم برسد. هویت اجتماعی و اقتصادی مجلس دهم، ریاست مجلس، میثاق‌نامه حامیان دولت و ریاست مجلس دهم از جمله سؤال‌هایی است که پاسخ عارف به آنها شنیدنی است. او جمعه هفته گذشته در قالب برنامه انتخاباتی «گام دوم» با همفکرانش و با استقبال و همراهی جلال جلالی‌زاده، سیدهاشم هدایتی و سیدمعروف صمدی از چهره‌های اصلاح‌طلب کردستان به سنندج سفر کرد و سالار مرادی از حوزه انتخابیه سنندج و امید کریمان در حوزه مریوان و سروآباد را دو کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان و اعتدالیون (فهرست امید) در مرحله دوم انتخابات در کردستان معرفی کرد. با او در حاشیه این برنامه انتخاباتی گفت‌وگویی کوتاه کردیم.
‌بعد از انتخابات، آرایش سیاسی کشور دچار چه تحولاتی شده است؟
به‌طورکلی بعد از انتخابات٩٢ آرایش سیاسی در کشور رنگ امید و آرامش و عقلانیت به خود گرفته است. این هدفی بود که ما در سال ٩٢ دنبال کردیم و نتیجه گرفتیم. ما این مسیر را دنبال کردیم و تلاش کردیم در انتخابات ٩٤ به نتیجه برسیم. به همین دلیل عنوان شعارمان را در کنار رونق اقتصادی، امید و آرامش گذاشتیم. در نهایت ائتلافی به نام «امید» شکل گرفت با این نیت که برای جامعه پیام داشته باشد؛ توجه به مطالبات و خواسته مردم، ان‌شاءالله این روند و این پروسه را در فعالیت‌های سیاسی‌مان دنبال می‌کنیم.
مأموریت فهرست امید در مجلس دهم چیست؟ همفکران شما به‌طورکلی در مجلس چه اهدافی و اولویت‌هایی را دنبال می‌کنند؟
ما برنامه‌هایمان را اعلام کرده‌ایم. در جریان تبلیغات انتخاباتی، در قالب ١٢٨ بند برنامه‌هایمان را به مردم اعلام کردیم و نظر ما اجرای همان برنامه‌هاست. مأموریت اصلی ما ارتقای جایگاه مجلس و توجه به مطالبات مردم است؛ این مهم‌ترین جهت‌گیری همفکران ماست. مجلس باید در جایگاه واقعی خودش قرار بگیرد و چنانکه امام فرمودند در رأس امور باشد. راهبرد ما هم این است که با فراکسیون‌های مختلف حداکثر تعامل را داشته باشیم. به همین دلیل اولویت را به برنامه‌های مشترک دادیم. به‌‌ویژه در زمینه برنامه‌های اقتصادی، اختلافی بین جریان‌های مختلف نمی‌بینم. در مرحله بعد اولویت‌های اجتماعی را در برنامه قرار داد‌ه‌ایم. به‌طورکلی در برنامه ١٢٨ ماده‌ای، مبارزه با فقر، فساد و تبعیض را در رأس دیده‌ایم. اگر فراکسیون امید اکثریت را به دست بیاورد و البته امیدواریم با همکاری دیگر فراکسیون‌های مجلس بتوانیم این مسیر را ادامه بدهیم.
‌می‌دانید که در مجلس ششم با اینکه اصلاح‌طلبان از اکثریت مطلق برخوردار بودند، اما نتوانستند برنامه‌های خود را پیش ببرند. شما که چنین اکثریتی ندارید.
ما اولویت‌هایی را سرلوحه برنامه‌هایمان قرار داده‌ایم که به نظرم حتی از ناحیه رقیب با هیچ مشکلی مواجه نخواهیم بود. احساس من این است با همدلی و همفکری‌ای که در مجلس دهم خواهیم داشت، پیرامون اولویت‌های مشترک می‌توانیم به اهدافمان برسیم. اعتقاد ما این است که باید حداکثر تعامل را با رقیب داشته باشیم و در سایه این تعامل‌ها به تفاهم برسیم.
‌به‌هرحال جدای از تعارفات سیاسی، برخی اختلاف‌نظرها جدی‌تر از آن است که بتوان انتظار حمایت مخالفان را داشت. همین الان برخی طیف‌های رقیب، تضعیف دولت و اختلاف میان حامیان دولت را نشانه گرفته‌اند.
اختلاف نظر و عقیده ماهیتا بد نیست؛ تفاوت اندیشه می‌تواند باعث رشد و حرکت شود. ما باید ابتدا نگاه تعاملی داشته باشیم و در مرحله دوم نظر اکثریت را بپذیریم. مجلس دهم مجلسی خواهد بود که مبنای آن حرکت براساس قانون و پذیرش تنوع و البته رأی اکثریت است و اکثریت هر تصمیمی گرفت همه باید تمکین کنند.
تعامل شما با دولت چگونه خواهد بود؟
مجلس همسو، می‌تواند به پیشبرد اهداف دولت کمک کند.
‌در این صورت فکر می‌کنید رقبای شما چه برنامه‌هایی را دنبال می‌کنند و چه واکنشی خواند داشت؟
این را باید خودشان پاسخ دهند، از آنها بپرسید؛ ما برنامه‌های خودمان را داریم.
‌در سفرهای شما به مناطقی مانند کردستان با مطالبات خاص این مناطق از جمله با تقاضای مشارکت سیاسی در مدیریت کلان کشور مواجه می‌شوید. برای طرح و پیگیری این مطالبات و از جمله پیگیری بیانیه شماره ٣ دکتر روحانی چه رویکردی دارید؟
مبنای کار ما این است که ان‌شاءالله فصل سوم قانون اساسی و اصولی که در این فصل آمده- با توجه به شرایط کشور- عملیاتی شود؛ بندهایی هم که عملیاتی شده، جدی‌تر دنبال شود و برخی بندها را هم که به هر دلیلی ساکت و راکد شده، اجرائی کنیم.
‌از هم‌اکنون و حتی در روزهای نخست بعد از پیروزی فهرست امید در تهران نام شما و آقای لاریجانی برای ریاست مجلس دهم در افکار عمومی مطرح است. راجع به این موضوع هنوز نمی‌خواهید موضع شفافی داشته باشید؟
بعد از اینکه مجلس تشکیل شد، ان‌شاءالله با تفاهم و قاعدتا با پذیرش نظر اکثریت، رئیس و ترکیب هیأت‌رئیسه مشخص خواهد شد.
‌آیا ممکن است در وزن‌کشی‌ها و رأی‌گیری‌های مجلس، بازیگران ورق‌ها را با اهدافی دیگر به کار نگیرند و سرنوشت انتخاب شهردار تهران تکرار شود؟
نه این‌گونه نیست؛ همه اعتقاد دارند و البته همه دوستان ما میثاق‌نامه را امضا کرده‌اند. همه به این تعهدنامه مقید هستیم.
‌‌یعنی از فهرست مطمئن هستید؟
درون انسان با خداست؛ اما در آنچه ما در ظاهر دیدیم و به حیطه فعالیت انسانی مربوط می‌شود، به تفاهم رسیدیم، بله، مطمئن هستم، چون همه با اعتقاد راسخ به این مسیر در فهرست امید قرار گرفته‌اند.

202/201

86 / 29
کد خبر: 627657 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار