جلوگیری از مهاجرت متخصصان با اجرای طرح آمایش آموزش عالی

یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 - 15:12
کد مطلب: 627899
جلوگیری از مهاجرت متخصصان با اجرای طرح آمایش آموزش عالی

معاون سابق آموزشی وزارت علوم گفت: با آمایش آموزش عالی از ورود افراد متخصص یک شهر به شهرهای دیگر جلوگیری می شود و احساس کمبود در خیلی از رشته ها دیگر وجود نخواهد داشت.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از مهر، دکتر حسین نادری منش در برنامه «گفت‌وگوی علمی» رادیو گفت‌وگو که با حضور دکتر ابوالفضل حسنی استاد دانشگاه و دبیر سابق شورای گسترش و دکتر محمد علی زلفی گل رئیس سابق دانشگاه بوعلی و استاد شیمی در رابطه با مزیت های آمایش آموزش عالی گفت: با آمایش آموزش عالی از ورود افراد متخصص یک شهر به شهرهای دیگر جلوگیری می شود و احساس کمبود در خیلی از رشته ها دیگر وجود نخواهد داشت.

طرح مسئله مهاجرت در مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی

او مسئله مهاجرت را یکی از مسائل مهم در این حوزه دانست و عنوان کرد: این موضوع حتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی نیز مطرح شد و دائما گفته می شد که بسیاری از افراد مستعد ما به خارج از کشور می روند. در آسیب شناسی های این بحث، این موضوع مطرح می شد که وقتی فرآیند به گونه ای طراحی شود که تمام افراد مستعد کشور در تهران جمع شوند، تهران نیز قادر به جذب این افراد نیست، بنابراین حرکت بعدی این افراد رفتن به خارج از کشور است.

باید جلوی مهاجرت را از سرچشمه گرفت

استاد گروه بیوفیزیک دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر اینکه باید جلوی مهاجرت را از سرچشمه گرفت، بیان داشت: در واقع فرآیند تحصیل و رشته را به گونه ای طراحی کنیم که مستعدان آن استان در آن استان بمانند و این باعث تقویت نیروهای تصمیم گیر و نخبه در استان خواهد شد.

تقسیم کشور به ۱۰ منطقه آموزش عالی

نادری منش گفت: بحثی که در این خصوص مطرح شد این است که با توجه به اینکه تعداد استان ها زیاد است، کشور را به ده منطقه تقسیم کنیم و به هر منطقه در بحث آموزش عالی، اختیارات بیشتری دهیم که شورای گسترش خود را در آن منطقه ایجاد کنند.

در ادامه دکتر زلفی گل در خصوص پذیرش دانشجو و نوع نگاه به آموزش عالی گفت: در این زمینه دو نگاه وجود دارد؛ یک نگاه این است که دانشگاه های دولتی که از بودجه بیت المال ارتزاق می کنند دقیقا باید بر اساس نیاز محوری باشند و رشته هایی در آنها وجود داشته باشد که بر اساس آینده نگری و نیاز محوری طراحی شده باشد. این مسئله کاملاً طبیعی است زیرا بودجه بیت المال دارد هزینه می شود و باید این بودجه برای مواردی هزینه شود که نتایج آن به جامعه برگردد.

او گفت: دیدگاه دوم که گسترده تر است دانشگاه های خصوصی و غیر انتفاعی را شامل می شود. مردم علاقه مند هستند در هر رشته ای درس بخوانند، چه آن رشته مورد نیاز جامعه باشد و چه مورد نیاز جامعه نباشد. فرد به این رشته علاقه مند است و هزینه تحصیل خودش را هم پرداخت می کند و به دانشگاه آزاد و یا غیرانتفاعی می رود.

هدف برنامه آمایش آموزش عالی بهره وری سیستم آموزش عالی

رئیس سابق دانشگاه بوعلی با اشاره به طرح آمایش آموزش عالی گفت: هدف این طرح این است که بهره وری آموزش عالی را افزایش دهد و از پتانسیل های موجود بهترین دستاوردها را داشته باشد. علت نیز این است که وقتی آمایش آموزش عالی در یک استانی انجام می شود و بر اساس آن گسترش آموزش عالی را داریم، شرایط برای دانشجو بعد از فارغ التحصیلی نیز بهتر مهیا خواهد شد.

این استاد شیمی درباره مزیت نبود رشته های تکراری در یک استان توضیح داد و گفت: داوطلبین تحصیل در یک استان به دلیل اینکه رشته مورد علاقه شان در آنجا نیست، مجبور نباشند به استان های دیگر بروند و تا آنجایی که امکان دارد تنوع سلایق و رشته ها در یک استان وجود داشته باشد و از موازی کاری و کارهای تکراری و هزینه کردن های تکراری جلوگیری شود.

او گفت: برنامه آمایش آموزش عالی بهره وری سیستم را افزایش می دهد و پاسخگوی تنوع سلایق در کشور، استان و منطقه است و از طرفی از کارهای موازی و تکراری جلوگیری می کند.

20104

16 / 27

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار