تا چند روز آینده 2016 ماما استخدام می شوند/انجام 800 هزار زایمان طبیعی رایگان از شروع طرح تحول سلامت در کشور

پنج‌شنبه 16 اردیبهشت 1395 - 15:15
کد مطلب: 641512
ماما های قدیمی

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به انجام 800 هزار زایمان طبیعی رایگان از شروع طرح تحول سلامت در کشور از استخدام 2160 ماما در وزارت بهداشت طی چند روز آینده و در اواخر اردیبهشت خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از میزان، محمد آقاجانی با بیان این که قبل از اجرای طرح تحول سلامت بدترین شاخص بهداشتی ما در مقایسه با سایر کشورهای جهان ، شاخص سزارین بود، گفت: توصیه سازمان جهانی بهداشت برای سزارین 15 درصد زایمان ها ست در حالی که این میزان در کشور ما 56 درصد بود.

معاون درمان با اشاره به میزان بالای سزارین در کشور و عوارض ناشی از آن گفت: در 15 اردیبهشت 92 طرح تحول سلامت آغاز شد که یکی از محورهای عمده این طرح برنامه ترویج زایمان طبیعی بود.

آقاجانی با بیان این که برنامه ترویج زایمان طبیعی دارای 9 محور بود به تشریح محورهای این برنامه پرداخت و توانمند سازی مادران و دایر کردن کلاسهای آموزشی برای مادران باردار و نیز توانمند سازی ارایه دهنده گان خدمات را از جمله محورهای برنامه ترویج زایمان طبیعی عنوان کرد.

معاون درمان با اشاره به بهینه سازی و گسترش بلوکهای زایمان گفت: 1770 ( واحد اختصاصی زایمان) به منظور کاهش عوارض زایمان و ایجاد حریم خصوصی برای مادران و تشویق آنها برای زایمان طبیعی در نظر گرفته شده است که این اقدانم نوعی هویت بخشی جدی به مامایی محسوب می شود.

او با بیان این که این واحدها در 366 بیمارستان ایجاد شده است، گفت: امسال نیز 856 واحد اختصاصی زایمان را تجهیز خواهیم کرد و امیدواریم تا پایان سال تمام 1770 واحد اختصاصی زایمان را در سراسر کشور تجهیز نماییم.

معاون درمان، اصلاح تعرفه را از دیگر محورهای برنامه ترویج زایمان طبیعی عنوان کرد و گفت: برای اولین بار تعرفه زایمان طبیعی به عنوان یک سیاست محوری در کتاب تعرفه خدمات سلامت تعیین شد.

آقاجانی با اشاره به رایگان کردن زایمان طبیعی در کشور گفت: از شروع طرح تحول سلامت 800 هزار زایمان طبیعی رایگان در کشور انجام شده است و این موضوع برای مردم مناطق محروم بسیار با اهمیت بوده است.

معاون درمان در ادامه استفاده از توان و ظرفیت ماماهای دارای دفتر کار خارج از بیمارستانها و اخذ قرارداد با آنان برای ارایه خدمات در بیمارستانهای دانشگاهی را از دیگر اقدامات در حوزه مامایی در راستای برنامه تحول سلامت و ترویج زایمان طبیعی برشمرد.

آقاجانی با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی عمومی برای گرایش مادران و خانواده ها به زایمان طبیعی گفت: در سال 95 فرهنگسازی عمومی برای ترویج زایمان طبیعی را به صورت پرنگ تری پی گیری خواهیم کرد.

او روند کاهشی آمار سزارین در کشور از 56 درصد قبل از اجرای طرح تحول سلامت به 49.8 در سال 94 را مرهون همت ماماها و حمایت دولت در این زمینه عنوان کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به کمبود نیروهای مامایی و نیاز مادران باردار به خدمات مامایی از استخدام 2160 ماما در وزارت بهداشت طی چند روز آینده و در اواخر اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: این ماماها در بیمارستانهای تحت پوشش وزارت بهداشت استخدام خواهند شد.

آقاجانی استخدام این تعداد از ماماها را بی سابقه دانست و گفت: این اقدام اتفاق مهمی در جذب نیروهای مامایی در بیمارستانهای وزارت بهداشت است.

105105

20 / 20
کد خبر: 641512 1 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار