‌چالش‌های زیست‌محیطی خلیج فارس و دریای عمان بررسی شد

یکشنبه 9 خرداد 1395 - 14:25
کد مطلب: 648678
‌چالش‌های زیست‌محیطی خلیج فارس و دریای عمان بررسی شد

متخصصین حوزه دریایی برای طرح مسائل زیست محیطی و پیگیری راهکارهای آن در دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات گردهم آمدند و طی دو روز در نشستی تخصصی با عنوان «چالش‌های زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان با رویکرد مدیریت توسعه پایدار» به مسائل زیست محیطی دریایی پرداختند.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا، دکتر مجید عباسپور، رییس دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در کارگاه چالش‌های زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان با بیان اینکه واحد علوم و تحقیقات در حوزه‌های مختلف زیست محیطی و انرژی‌های پاک فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی و اجرایی دارد، گفت: این روزها بحث انرژی در حوزه خلیج فارس از اهمیت ویژه ای برخوردار است و با توجه به این اهمیت برآن شدیم متخصصین حوزه دریایی را گرد هم آورده تا با طرح چالش‌های موجود نحوه پیگیری و راهکارهای کاربردی و تخصصی را مورد بحث قرار دهند.

او لزوم برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های تخصصی در این زمینه را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: هدف واحد علوم و تحقیقات در حوزه آموزش و پژوهش کاربردی‌تر کردن این فعالیت‌های علمی است و این امر میسر نخواهد شد مگر با برگزاری این نوع نشست‌ها که موجب هم اندیشی اساتید و پژوهشگران می‌شود.

دکتر عباسپور هدف از برگزاری نشست تخصصی چالش‌های زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان را رفع مشکلات زیست محیطی در حوزه دریایی دانست و ادامه داد: در این نشست اهدافی چون فعال کردن شرکت‌های زیست محیطی در این حوزه و استفاده از توانمندی‌های داخلی و همچنین فعالیت بیشتر در حوزه دانش بنیان دنبال می‌شود.

دکتر حسن محمدی، نماینده سازمان راپمی (ROMPE) نیز در این نشست تخصصی، انعکاس اطلاعات مبتنی بر آلوده بودن خلیج فارس را بی اساس ارزیابی کرد و گفت: باید دید منظور از آلودگی چیست و چرا با وجود این همه مراکز علمی تحقیقاتی مرتبط، مقالات تولیدی کشور در حوزه دریایی اندک است.

او با بیان اینکه فعالیت راپمی ROMPE خلاصه‌ای از چارچوب‌های حقوقی در سطح بین‌الملل است، ادامه داد: در حال حاضر 18 دریای منطقه‌ای در جهان وجود دارد که 146 کشور عضو این دریاهای منطقه‌ای هستند و اولین آن خلیج فارس است.

دکتر محمدی گفت: دلیل اولویت داشتن خلیج فارس، وضعیت محیط زیست خلیج فارس، وجود نفت و گاز و مسائل مربوط به نفت و نشت آن در دریاها است. در این زمینه کنوانسیون‌هایی جهت جلوگیری از آلودگی های ایجاد شده در خلیج فارس و مدیریت یکپارچه برای هماهنگی تمام بخش‌ها ایجاد شده است.

دکتر پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست نیز در این نشست گفت: ارتباط بین علم و سیاست سازمان‌های اجرایی در سال‌های اخیر بهتر از گذشته شده است، به همین دلیل تصمیم‌های اخیر موفق‌تر بوده و دانشگاه آزاد در زمینه تولید علم کمک‌های شایانی در بالا بردن سطح علمی کشور داشته است.

او افزود: در حالی که سطح علمی کشور و میزان تخصص علمی بالاست، ولی همکاری‌های فرابخشی در سطح کشور پایین است.

معاون محیط زیست دریایی گفت: با توجه به این که کشور به سمت توسعه مناطق ساحلی پیش می‌رود، در فاصله 5 تا 10 سال آینده برنامه‌های توسعه‌ای کشور بر روی مناطق ساحلی و دریایی متمرکز می‌شود و لازم است این مناطق از لحاظ زیر ساختی اصلاح شوند؛ زیرا رشد جمعیت در مناطق ساحلی کشور منفی است.

دکتر فرشچی ادامه داد: در جنوب کشور هدف تنها استخراج نفت است، حال آنکه در دریاهایی که بیشتر از 600 متر عمق دارند، منابع معدنی دیگری نیز موجود است. پس لازم است از این فرصت‌ها استفاده شود و انتظار ما از این نشست‌ها برقراری ارتباط متقابل و فعال است.

او افزود: دانشگاه‌ها جامعه هوشمند هستند و در این جلسات انتظار می‌رود راهکارهایی ارائه شود تا بتوان مشکلات مربوط به دریاها را رفع کرد.

براساس این گزارش در ادامه روند این نشست تخصصی که با حضور اساتید و پژوهشگران محیط زیست برگزار شد، ارائه پنل‌های تخصصی و جلسه پرسش و پاسخ از سوی فعالان این عرصه صورت گرفت.

20103

94 / 20
کد خبر: 648678 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار