رتبه بیست و یکم دانشگاه آزاد شاهرود در بین ۳۰۴ واحد دانشگاهی از دید پایگاه استنادی جهان اسلام

شنبه 5 تیر 1395 - 12:43
کد مطلب: 656328
دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود

بر اساس آخرین رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور در پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC)، دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود رتبه بیست و یکم را در بین ۳۰۴ واحد دانشگاهی کسب کرده است.

به گزارش ایسکانیوز، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود با اعلام این خبر گفت: در آخرین رتبه بندی که از سوی پایگاه معتبر و بین المللی استنادی جهان اسلام (ISC) منتشر شده، دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود توانسته است در رتبه بیست و یکم قرار گیرد که در نوع خود موفقیتی بزرگ محسوب می‌شود.

دکتر سید حسین بدیعی افزود: در این پایگاه، دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی از حیث شاخص‌هایی چون پژوهش، آموزش، وجهه بین المللی، تسهیلات (امکانات) و فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی ارزیابی می‌شوند که در آخرین رتبه بندی این پایگاه که از سال ۹۲ تا تا ۹۳ صورت گرفته، واحد دانشگاهی شاهرود توانسته به این رتبه دست یابد که در استان سمنان و در بین واحدهای دانشگاهی این استان نیز از همه بالا‌تر است.

وی در مورد جزئیات و چگونگی این رتبه بندی نیز بیان کرد: بر اساس آیین نامه‌ای که بر روی پایگاه استنادی جهان اسلام قرار گرفته است در بخش پژوهش شش شاخص کیفیت، کارایی، حجم، نرخ رشد کیفیت، نرخ رشد کارایی و ثبت نامه‌ها ملاک بوده است که هدف از بکارگیری این شاخص‌ها، سنجش میزان موفقیت مؤسسات در تولید دانش به عنوان یکی از دو مأموریت اصلی دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی است. در حوزه آموزش نیز بر اساس این آیین نامه مجموع شاخصهای این معیار میزان دستیابی دانشگا ه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی را به نگهداری و انتشار دانش به عنوان دومین مأموریت مهم دانشگاه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌دهد که شامل اعضای هیأت علمی دارای جایزه، اعضای هیأت علمی پراستناد مبتنی بر استانداردهای ISI و OIC، نسبت اعضای هیأت علمی دارای مدرک Ph. D (دکتری) به کل اعضای هیات علمی، فارغ التحصیلانی که جایزه گرفته‌اند، فارغ التحصیلان پر استناد، نسبت اعضای هیأت علمی به دانشجو، نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان و دانشجویان دارای جایزه در المپیادهای بین المللی است.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان بیان کرد: به همین ترتیب در آیتم وجهه بین المللی نیز شاخص‌هایی چون نسبت اعضای هیأت علمی بین المللی به کل اعضای هیأت علمی، نسبت دانشجویان بین المللی به کل دانشجویان، نسبت اعضای هیأت علمی دارای مدرک Ph. D خارجی (دکتری خارجی) به کل اعضای هیات علمی دارای مدرک دکتری، کنفرانس‌های بین المللی و تعاملات بین المللی مد نظر بوده است.

وی در مورد ارزیابی پایگاه استنادی جهان اسلام در آیتم تسهیلات و امکانات هم افزود: تسهیلات و امکانات شامل کلیه اموری است که سبب تسهیل فرآیند آموزش و پژوهش در مؤسسه علمی مورد نظر است و در واقع امکانات هر دانشگاه یا مؤسسه تحقیقاتی نشان دهنده قدرت و قوت آن و درواقع این شاخص طیف گسترده‌ای از کتابخانه گرفته تا آزمایشگاه و خدمات مختلفی که به دانشجویان ارائه می‌شود را در بر می‌گیرد.

بدیعی با اشاره به ملاک ارزیابی فعالیت اجتماعی – اقتصادی به عنوان آخرین مورد در ارزیابی پایگاه استنادی جهان اسلام گفت: اولین مسئولیت دانشمندان و دانش پژوهان، ارتقای رفاه و آسایش جامعه است و هرچه دانشگاه‌ها در این زمینه فعال‌تر باشند، آنگاه می‌توان ادعا کرد که اعتبار و مقبولیت آن نیز بالا است که دراین بخش شاخصهای مربوط به این معیار مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با تشکر از همه اساتید، کارکنان و دانشجویان که با تلاش خود رتبه این دانشگاه را به سطحی خوب و درخورشان رسانده‌اند از آنان خواست تا با تلاش بیشتر در همه زمینه‌های ممکن جایگاه دانشگاه را به بالا‌ترین سطح خود برسانند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود اظهار کرد: نباید به این رتبه بسنده کنیم چرا که این مجموعه دانشگاهی بزرگ واحد شاهرود قابلیت‌های بیش از این راد داراست که انشاء الله روز به روز شاهد پیشرفت آن باشیم.

20101

12 / 20
کد خبر: 656328 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار