ابتکار: اصلاحیه مصوبه مقابله با ریزگردها بزودی توسط دولت ابلاغ می‌شود

جمعه 18 تیر 1395 - 10:30
کد مطلب: 659973
معصومه ابتکار

معصومه ابتکار در سفر به دو استان ایلام و کرمانشاه که درگیر پدیده ریزگردها هستند، با بیان اینکه دولت موضوع ریزگردها را با جدیت پیگیری می‌کند، به تشریح اقدامات ملی و بین‌المللی انجام شده برای مقابله با ریزگردها پرداخت.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در «نشست مشترک کمیته راهبردی ستاد مقابله با گرد و غبار کشور» که عصر سه شنبه با حضور جمعی از مسئولین کشوری و استانی مرتبط با موضوع گرد و غبار در استانداری کرمانشاه برگزار شد،گفت: با هیاتی که در سطح ملی و بین‌المللی شکل گرفته به کرمانشاه سفر کردیم تا مردم بدانند دولت نسبت به موضوع ریزگردها حساس و به فکر و همراه مردم است.

او با بیان اینکه دولت موضوع ریزگردها را با جدیت پیگیری می‌کند، ادامه داد: ریزگردها ماهیت فرابخشی دارد و دستگاه‌های مختلفی از جمله سازمان محیط زیست، سازمان هواشناسی، وزارت کشور، وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و ... با آن درگیر هستند.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه همه تلاش ما این است که موضوع ریزگردها را در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی پیگیری کنیم، گفت: تا کنون اقدامات خوبی در قالب قطعنامه‌های بین‌المللی انجام شده است.

به گفته معاون رئیس جمهور، در مذاکرات دوجانبه با عراق هم کم کاری صورت نگرفته و حتی در سفری که سال 92 به بغداد و کربلا صورت گرفت مقرر شد با کاشت درخت و سایر اقدامات از وقوع ریزگردها جلوگیری شود که متاسفانه بحران‌هایی رخ داد و کار عملا به نتیجه نرسید.

ابتکار گفت: حتی در سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به عراق هم موضوع ریزگردها یکی از مهمترین مباحث مطرح شده بود و علاوه بر این موارد مذاکراتی هم با سازمان محیط زیست عراق صورت گرفته است.

او از آمادگی عراق برای مقابله با کانون‌های ریزگردها خبر داد و گفت: مشکل آنجا است که بخشی از کانون‌های گرد و غبار در تصرف داعش و محل اصلی درگیری‌هاست و عراق قول داده هر موقع شرایط فراهم شود برای حل مشکل اقدام کند.

رئیس سازمان محیط زیست کشور یادآوری کرد: امیدواریم کارهایی در جنوب عراق و بصره انجام شود. باید از فرصت اربعین در کشور عراق برای کاشت نهال و توسعه فضای سبز برای مقابله با ریزگردها استفاده کنیم.


ابتکار افزود: علاوه بر اقدامات منطقه‌ای و بین‌المللی در داخل کشور هم تدابیری برای کاهش اثرات ریزگردها اندیشیده شده است.

او مهمترین این اقدامات را اصلاح و تقویت مصوبه مقابله با ریزگردها از سوی دولت اعلام کرد که به زودی ابلاغ خواهد شد. مقابله با کانون‌های گرد و غبار، ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای عایق کردن منازل و اماکن عمومی، نظام اطلاع رسانی و واکنش سریع، آزادسازی حق آبه تالاب‌ها، مستند سازی وقایع گرد و غبار، آمادگی وزارت بهداشت، جلوگیری از ایجاد کانون‌های داخلی و ... از موارد این مصوبه است.


او توسعه جنگل‌کاری و حفاظت و توسعه فضای سبز را از دیگر برنامه‌های دولت اعلام کرد و ادامه داد: برای این کار مقابله با آتش‌سوزی‌ها در دستور کار است.


ابتکار همچنین در جمع خبرنگاران از کاهش 40 درصدی مساحت آتش‌سوزی‌های کشور در سال گذشته با اقدامات انجام شده خبر داد و گفت: سال گذشته 18 مانور آمادگی در برابر آتش‌سوزی برگزار کردیم و امسال هم 14 مانور را در نظر گرفتیم.


او از استقرار 42 بالگرد در نقاط مختلف کشور خبر داد تا هر زمان وقوع آتش‌سوزی داشتیم در کمترین زمان اطفاء شود.

وجود 2.8 میلیون هکتار کانون بحران گردوغبار در داخل کشور


ابتکار به دلایل افزایش ریزگردها از بعد شدت و میزان وقوع هم اشاره کرد و کشورهای همسایه خصوصا عراق و عربستان را از مهمترین کانون‌های غبارخیز اعلام کرد.

او گفت: در عراق هشت میلیون هکتار کانون گرد و غبار داریم . خشکسالی، افزایش گرمای زمین، تغییر کاربری‌ها، سدسازی در کشورهای منطقه و خصوصا ترکیه و ... از دلایل افزایش کانون‌های گرد و غبار است.


رئیس سازمان محیط زیست از وجود 2.8 میلیون هکتار کانون بحران گردوغبار در داخل کشور هم خبر داد و گفت: سیاست دولت مقابله با ایجاد کانون‌های جدید است.


ابتکار با بیان اینکه گاهی ارتفاع طوفان‌های گرد و غبار تا هشت کیلومتر هم می‌رسد، گفت: طبیعتا در چنین حالتی با کارهای ساده مانند آب‌پاشی و ... نمی‌توانیم این بحران بزرگ را مهار کنیم.


او با تاکید بر اینکه 18 استان کشور درگیر گرد و غبار هستند، گفت: به هیچ استانی بی توجهی نمی‌شود و ابعاد این بحران زیست محیطی آنقدر فراگیر است که استان‌های مرکزی و شرقی کشور را نیز درگیر می‌کند.


رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه آلودگی هوا فقط مختص به ریزگردها نیست، گفت: تهران هم چند سال بدترین شرایط آلودگی هوا را داشت و حالا دو سال است با اقداماتی که دولت انجام داده شرایط بهتر شده است.

اقدامات ملی و بین‌المللی برای مقابله با ریزگردها از زبان رییس سازمان محیط زیست

ابتکار در سفر به ایلام و با حضور در نشست مشترک کمیته راهبردی ستاد مقابله با گرد و غبار کشور و شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در سخنانی اظهار کرد: این موضوع راه‌حل کوتاه مدت و ضربتی ندارد و تنها با اقدامات و برنامه‌ریزی درازمدت ملی، بین‌المللی و منطقه‌ای این مشکل مرتفع می‌شود.

او با بیان اینکه دولت اقدامات مؤثری انجام داده است گفت: دولت مصوبه‌ای را در خصوص ارائه و انجام راهکارهای مؤثر در ارتباط با نحوه پیشگیری برای کاهش آسیب‌رسانی به مردم و شناسایی کانون‌های ایجاد ریزگرد و انجام عملیات‌های آبخیزداری مصوب کرده است.

ابتکار ادامه داد: در عرصه بین‌المللی و نیز مذاکره دوجانبه با عراق، اقدام‌ها و گام‌هایی برداشته‌ شده است و مقرر شده که عراق کانون‌های تأثیرگذار بر ایران را شناسایی و در زمان امنیت آن‌ها را تثبیت کند و با ترکیه نیز درباره سدهای احداث‌شده در این کشور مذاکره صورت گرفته تا این کشور از آبگیری بیابان‌ها و اراضی عراق جلوگیری نکند.

او گفت: وزارت امور خارجه گزارش‌های مرتبط با وضعیت ریزگردهای کشور را به سازمان ملل ارائه داده است تا با انجام تدابیر ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی گامی مؤثر برای رفع این مشکل که ۱۸ استان را درگیر کرده برداشته شود.

ابتکار همچنین در شبکه استانی سیمای مرکز ایلام حضور خود به اتفاق رییس سازمان مدیریت بحران، رییس سازمان هواشناسی، ریاست مرکز سلامت وزارت بهداشت، معاون امور محیط‌ زیست بین‌الملل وزارت امور خارجه، مدیر ستاد ملی مبارزه با ریزگردها و نماینده مقیم سازمان ملل متحد را نشانه‌ی اهمیت این موضوع دانست و گفت: در سطح ملی و در سطح بین‌الملل اقدامات مناسبی برای این حل این مشکل و تبعات ناشی از آن انجام شده است.

او ادامه داد: در سطح بین‌الملل با صدور چندین قطعنامه، رییس سازمان بین‌الملل را مکلف کرده‌ایم تا در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

رییس سازمان محیط‌ زیست تصریح کرد: ریزگردها دارای منشاء خارجی هستند و از غرب عراق سرچشمه می‌گیرند و اثر مستقیم روی ایلام دارند به همین دلیل در سفری که به بغداد داشتیم مذاکراتی را با مسئولان این کشور انجام دادیم و خوشبختانه اعلام آمادگی کردند و حتی در حوالی کربلا که یکی از مراکز ریزگردها بود درختکاری کردیم اما شرایط امنیتی عراق اجازه این کار را نداد.

ابتکار گفت: علاوه بر مصوبات سال گذشته اخیراً مصوبه‌ای داشته‌ایم که بر اساس آن کانون‌های گرد و غبار شناسایی‌ و یکسری اقدامات مانند مالچ پاشی و آبخیزداری انجام شده است.

او ادامه داد: تلاش اصلی ما کاهش آسیب‌پذیری مردم ناشی از این پدیده است که برای این منظور باید علاوه بر اطلاع‌رسانی ستاد بحران، تدابیری مانند عایق‌بندی ساختمان‌های عمومی و توزیع ماسک‌های استاندارد اندیشیده شود.

او دیدار با وزیر محیط‌ زیست عراق را از دیگر فعالیت‌ها در عرصه‌ی بین‌الملل عنوان کرد و گفت: متأسفانه این کشور یکی از کانون‌های فعال در اختیار داعش است که امیدواریم آزاد شود و عراق بتواند به مسئولیت‌های خود در این زمینه جامه‌ی عمل بپوشاند.

ابتکار گفت‌وگو با سفیر ترکیه؛ کشوری که برخی از فعالیت‌های سدسازی آن روی خشکی عراق تأثیر گذاشته را از دیگر فعالیت‌های سازمان محیط‌ زیست در عرصه‌ی بین‌الملل اعلام کرد و گفت: در این زمینه مستندسازی‌های لازم برای ارائه به سازمان بین‌الملل انجام شده است.

رییس سازمان محیط‌ زیست گفت: دولت در کنار مردم و در حل این مشکل مصمم است.

20103

94 / 20
کد خبر: 659973 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار