ترقی: جریان اصولگرایی هر ضربه ای خورده، از احمدی نژاد بوده است

یکشنبه 3 مرداد 1395 - 16:17
کد مطلب: 664563
حمیدرضا ترقی

معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی معتقد است دولت یازدهم تاکنون اقدامات مثبت زیادی انجام داده که شایسته تقدیر است اما باید به موضوع معیشت مردم بیشتر توجه کند. او می گوید اصولگرایان در باره انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هنوز تصمیمی نگرفته اند اما جریان اصولگرایی تاکنون هر ضربه ای خورده، از محمود احمدی نژاد بوده است و این اشتباه را نباید تکرار کند

به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایرنا، در حالی که هنوز یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری سال 96 و شوراهای شهر باقی مانده اما رسانه ها و نیز محافل سیاسی از آغاز برنامه ریزی جناحها و احزاب در این زمینه سخن می گویند.

در چنین شرایطی، حمیدرضا ترقی معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی که از چهره های شاخص اصولگرا و نمایندگان با سابقه مجلس است، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا به نقد عملکرد دولت روحانی، بررسی رفتار اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و جایگاه احمدی نژاد در میان آنها پرداخته است.
ترقی می گوید:« اصول گرایان هنوز تصمیمی در مورد انتخابات 96 نگرفته اند. این بحث ها شایعات و گمانه زنی های رسانه ای است. ما در طول یک سال آینده جلسات همگرایی خود را خواهیم داشت و بهترین تصمیم را با مشورت و نظر همه اصول گرایان خواهیم گرفت. من معتقدم احمدی نژاد در انتخابات شرکت نمی کند و اگر بخواهم نظر شخصی خودم را بگویم معتقدم جریان اصولگرایی هر ضربه ای تا به امروز خورده از آقای احمدی نژاد و تکروی برخی افراد بوده است و طبیعتا نباید این اشتباه را تکرار کند.»
وی می افزاید:« اصولا برگشت به سمت احمدی نژاد در ذهن اصولگرایان خطور هم نمی کند. در میان اصولگرایان نیروهایی که بتوانند مشی احمدی نژاد در دولت نهم را دنبال کنند، کم نیستند تا با تبعیت از رهبر معظم انقلاب به آرمان های اصیل انقلاب نیز پایبند باشند و با دوری از اشرافی گری، پرتلاش و پرقدرت مدیریت داشته باشند. بنابر این، ضرورتی برای رفتن به سمت احمدی نژاد نیست و این بازگشت ها جواب هم نداده است.»

مشروح گفت و گوی خبرنگار ایرنا با حمید رضا ترقی معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی را پیش رو دارید:

**ایرنا: رابطه اصول گرایان با دولت یازدهم در سه سال گذشته چگونه بوده است؟ برخی بر این باورند که اصول گرایان همراهی چندانی با دولت یازدهم نداشته اند؟
ترقی: خیر، اکثریت اصول گرایان و احزاب اصول گرا سعی کرده اند به دولت یازدهم کمک کنند. رابطه اصول گرایان با دولت یازدهم همراهی و همکاری و در عین حال توام با نقد منصفانه است. به هر حال دولت یازدهم اقدامات مثبت زیادی در سه سال گذشته انجام داده است که شایسته تقدیر است اما ما از دولت می خواهیم به مسائل اقتصادی و معیشت جامعه بیش از گذشته توجه داشته باشد. اگر توجه به اقتصاد خرد در کشور مورد توجه قرار نگیرد می تواند به یک بحران اجتماعی تبدیل شود. معتقدیم دولت در کنار بقیه کارها لازم است به معیشت مردم هم بپردازد. اشکالی که در حال حاضر بر مسائل اقتصادی وارد است این است که دولت اقتصاد بازار مازاد و سیاست های دولت سازندگی را دنبال می کند و در این نوع نگاه اقتصاد کلان بیشتر و توجه به بنگاه های اقتصادی بزرگ مورد توجه است و نگاه به اقتصاد خرد و کارگاه های زودبازده و حل مشکلات فقرا و نیازمندان جامعه اولویت اول نیست.

** ایرنا: اما دولت معتقد است تلاش بسیاری برای خروج از رکود انجام داده است و در این زمینه برنامه هایی انجام داده است. برخی معتقدند نقدهای برخی رسانه ها بیشتر تبلیغاتی است.
ترقی: به هر حال ما منکر زحمات دولتمردان و تلاش های دولت ها نیستیم. ما می دانیم که کشور با کمبود بودجه و اعتبارات روبرو است اما معتقدم تنها راه حل فوری برای حل مشکلات مردم توجه به اقتصاد خرد است. ما از دولت می خواهیم به اقتصاد داخلی و توان داخلی توجه بیشتری داشته باشد. اقتصاد مقاومتی رویکرد آن توجه به ظرفیت های داخلی است که اهداف ویژه ای دارد که در بحث معیشت به همه این مسائل پرداخته شده هم تقویت ظرفیت داخل، تقویت تولید، خروج از رکود و کاهش تورم که به آن توجه شده است. در حال حاضر به ظرفیت داخلی توجه نمی شود و این اشکال اگر در ساختار تصمیم گیری دولت حل نشود توجه به اقتصاد مقاومتی در کشور نخواهد بود و مجلس باید با تشکیل اتاق فرمان اقتصاد مقاومتی مصرّانه دنبال ایجاد این سیاست ها در کشور باشد.

** ایرنا: آیا رویکردهای اقتصادی دولت در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تاثیر گذار است؟
ترقی: بله، اما هنوز برای قضاوت در مورد نتیجه انتخابات سال 96 زودهنگام است. معتقدم اگر دولت روحانی بتواند به وعده های اقتصادی اش عمل کند جایگاه بهتری در جامعه خواهد داشت. عملکرد دولت به طور طبیعی چون خیلی نمود خاصی برای آحاد جامعه نداشت و مردم خیلی احساس نمی کنند که این عملکرد مشکلی را از زندگی آنها حل کرده است.

** ایرنا: حرف و حدیثها در باره انتخابات 96 بالا گرفته و حتی برخی معتقدند احمدی نژاد کاندیدای اصولگرایان در این انتخابات خواهد بود.
ترقی: اصولگرایان هنوز تصمیمی در مورد انتخابات 96 نگرفته اند. این بحث ها شایعات و گمانه زنی های رسانه ای است. ما در طول یک سال آینده جلسات همگرایی خود را خواهیم داشت و بهترین تصمیم را با مشورت و نظر همه اصولگرایان خواهیم گرفت. سعی می کنیم ساختار به وجود آمده در انتخابات مجلس را همچنان ادامه دهیم و ایرادات آن را تا انتخابات سال آینده شورای شهر بر طرف کنیم. معتقدم احمدی نژاد در انتخابات شرکت نمی کند. آنچه مطرح است گمانه زنی رسانه ای است. اگر هم شرکت کند اصول گرایان هنوز اجماعی و یا تصمیمی روی شخص خاصی نداشته اند. اگر بخواهم نظر شخصی خودم را بگویم معتقدم جریان اصولگرایی هر ضربه ای تا به امروزخورده از آقای احمدی نژاد بوده است و طبیعا نباید این اشتباه را تکرار کند.

**ایرنا: چرا نگاه اصولگرایان به احمدی نژاد نسبت به گذشته تغییر کرده است؟
ترقی: مجموع عملکرد احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری اش نقاط مثبت و منفی زیادی داشت اما برخی اصول گرایان در یک دوره ای فقط روی نقاط منفی دولت وی تاکید کردند تاکید آنها بر روی نقاط منفی، عملکرد اصول گرایان را هم زیر سئوال برد. هر چند من منکر اشتباهات، بی تدبیری ها و نقاط منفی دولت احمدی نژاد نیستم. برخی دیگر از اصول گرایان هم فقط نقاط مثبت را دیدند و اجازه ندادند عملکرد احمدی نژاد به درستی نقد شود. با این تفاسیر اصولا برگشت به سمت احمدی نژاد در ذهن اصولگرایان خطور هم نمی کند. در میان اصولگرایان نیروهایی که بتوانند مشی احمدی نژاد در دولت نهم را دنبال کنند، کم نیستند تا با تبعیت از رهبر معظم انقلاب به آرمان های اصیل انقلاب نیز پایبند باشند و با دوری از اشرافی گری، پرتلاش و پرقدرت مدیریت داشته باشند، بنابر این ضرورتی برای رفتن سمت احمدی نژاد نیست و این بازگشت ها جواب هم نداده است. یه هر حال برخی اصول گرایان از عملکرد آقای احمدی نژاد شدیدا ناراحت هستند چون آنها معتقدند برخی عملکردهای ایشان به اصولگرایی ضربه زده بود و با ترجیح حاشیه پردازی بر پرداختن به مسائل اصلی کشور، مردم را نسبت به اصولگرایان بدبین کرده بود. به هر حال این نظر برخی از اصول گرایان است اما تصمیم جمعی آنها هنوز در مورد انتخابات ریاست جمهوری گرفته نشده است.

** ایرنا: آیا نتیجه انتخابات مجلس بر رفتار اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر تاثیر خواهد گذاشت؟
ترقی: اصولگرایان می توانند از نسخه اتحاد در انتخابات مجلس بهره ببرند و حتی اتحاد خود را بیشتر کنند. در مورد انتخابات شورای شهر سال آینده اظهار نظر زود است چرا که هنوز مشخص نیست که آرای سیاسی به چه شکل پیش خواهد رفت. اما پیروزی جریان اصولگرایی در عرصه انتخاباتی عمدتا مستلزم وحدت فراگیر بین اصولگرایان است و هرگونه انشقاق و تک روی می تواند میزان موفقیت آن ها را در عرصه سیاسی کاهش دهد. در حال حاضر همه گروه های اصولگرا خواهان اتحاد و وحدت در مجموعه جریان اصول گرایی هستند. ما طبیعتا از هر آنچه که باعث ایجاد شکاف در اصول گرایان شود دوری می کنیم.

202/201

86 / 29
کد خبر: 664563 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

سید یاسر طباطیبایی یکشنبه 3 مرداد 1395 - 17:38
  • 0
  • 0
سال 76 هم از احمدی نژاد خوردید ، 80 چطور ، شماها هر ضربه ای میخورید از ضعف آگاهی و بینش و تقوای خودتونه و جالب اینه که هیچوقت هم به خودتون نمی آیید .

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار