شرمندگی دبیر جشنواره سبز برای تاخیر در اهدای جوایز

سه‌شنبه 5 مرداد 1395 - 11:00
کد مطلب: 665027
فرهاد توحیدی

فرهاد توحیدی دبیر پنجمین جشنواره فیلم سبز توضیحاتی را درباره به تعویق افتادن جوایز برگزیدگان این جشنواره ارائه داد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم سبز، متن توضیحات فرهاد توحیدی به شرح زیر است:

پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز اردیبهشت ماه گذشته بعد از 10 سال وقفه برگزار شد و کوشش کرد تا از طریق سینما توجه مخاطبان را نسبت به مشکلات مختلف محیط زیستی جلب کند و با استفاده از ابزارهنر و سینما ، مسئولیت شهروندی را متذکر شود. زیرا علی رغم اینکه دولت ها برنامه هایی برای حفظ محیط زیست دارند اگر مردم احساس مسئولیت نکنند آنها به تنهایی کاری از پیش نخواهند برد.

با توجه به این که ایران با مشکلات محیط زیستی زیادی دست و پنجه نرم می کند جای جشنواره فیلم سبز در میان جشنواره ها در کشور خالی بود.

از آنجا که تقریبا همه ی ایران درگیر بحران کم آبی است مضمون جشنواره نیزبحران آب انتخاب شد و جشنواره کوشش کرد تا علاوه بر نمایش فیلم هایی که با این مضمون ساخته شده بودند با برگزاری کارگاه های تخصصی، افکار عمومی را نسبت به این موضوع حساس کنند.

جشنواره فیلم سبز با دریافت 1500 فیلم از ایران و 41 فیلم از کشورهای دیگر به شکل آبرومندی برگزار شد .به ویژه استقبال خوب و گرم فیلمسازان ایرانی در بخشهای مستند، انیمیشن و فیلم کوتاه بر رونق جشنواره افزود.

ستاد اجرایی همواره بر این نکته تاءکید داشت که جشنواره بی شک مرهون سینماگران عزیزی است که فیلم هایشان را به این جشنواره ارسال کردند .زیرا برگزاری جشنواره فیلم سبز بدون آثار دوستان سینماگر امکان ناپذیر بود.

برای برگزارکنندگان جشنواره بعد از 2 ماه شرمندگی بزرگی باقی مانده است زیرا علی رغم قولی که جشنواره برای پرداخت جوایز به برندگان داده شد تا به امروز نتوانسته اند به تعهدات خود عمل کنند.

برخلاف تصور رایج جشنواره فقط از کمکهای معنوی سازمان حفاظت محیط زیست بهره مند بود،و ریالی از این سازمان برای برگزاری جشنواره هزینه نشد.سوگمندانه باید گفت سازمان حفاظت محیط زیست علیرغم شعارهایی که داده می شود برای اجرای وظایف سنگین خود نیز با کمبود منابع مالی روبروست،و مظلومانه بار انتقادات را به جان می خرد.

در حالی که دولت خود را دولت محیط زیستی می خواند،مراکز صنعتی دولتی یا نیمه دولتی،بنگاه های اقتصادی دولتی ،موءسسات مالی و به طریق اولی بخش خصوصی یا حاضر نیستند دیناری برای گسترش فرهنگ زیست محیطی هزینه کنند،یا توقع دارند که سازمان حفاظت محیط زیست در قبال کمک به جشنواره سازمان از تخلفات آنها چشم پوشی کند.طبیعی ترین نتیجه ی چنین رویکردی بروز مشکلات مالی برای جشنواره است.

پرداخت جوایز برگزیدگان جشنواره هم علی رغم تفاهماتی که با دستگاه های دیگر داشتیم مشمول این قاعده شدو تا امروز با تاخیر مواجهه شده است.

برگزار کنندگان جشنواره فیلم سبز خود را وامدار برگزیدگان و متعهد به پرداخت جوایز می دانند. تمام تلاش ها معطوف بر این است تا منابع مالی را از طریق حامیان مالی تامین کنند و تعهدات خود را اجرا کنند.این مهم قطعا به زودی انجام خواهد شد.

در این زمینه تفاهمات خوبی در روزهای اخیر انجام شده و امیدواریم تا در آینده بسیار نزدیک این تفاهمات به نتیجه رسیده و با برگزاری مراسم کوچکی جوایز برگزیدگان جشنواره در حوزه سینما و تجسمی اهدا شود.امیدواریم دوستان بر ما ببخشایند ،وهمچنان که تا امروز با سعه ی صدر ،کوتاهی ما را تحمل کردند، با شکیبایی در روزهای آینده با برگزار کنندگان جشنواره برای برداشتن گام آخرهمراهی فرمایند.

فرهاد توحیدی دبیر پنجمین جشنواره فیلم سبز
503502

25 / 33
کد خبر: 665027 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار