وزیر بهداشت: در توانبخشی ناتوانیم/ کمبود حداقل 30 هزار تخت توانبخشی در کشور

شنبه 3 مهر 1395 - 15:08
کد مطلب: 680241
وزیر بهداشت

وزیر بهداشت گفت: یکی از حلقه های مفقوده در نظام سلامت، ارائه خدمات توانبخشی به ویژه به جانبازان و ایثارگران است.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر سید حسن هاشمی صبح امروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری فی ما بین وزارت بهداشت و بنیاد شهید و امور ایثارگران در حوزه ساخت مراکز توانبخشی که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: در حوزه توانبخشی در حوزه سلامت، ناتوان هستیم و امیدوار بودم که هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به این حوزه وارد شود و از خود کارنامه درخشانی بجا بگذارد تا رضایتمندی مردم بیشتر شود و در کنار خدمات دیگر، این خدمت ارزشمند نیز کامل شود البته امیدواریم که هلال احمر به این عرصه وارد شود.
وزیر بهداشت ضمن تقدیر از بنیاد شهید و امور ایثارگران به دلیل ورود به حوزه ارائه خدمات توانبخشی، افزود: بنیاد شهید قبل از امضای تفاهم نامه هم عملیات ساخت مراکز توانبخشی را در استانهایی ماند تهران، فارس، همدان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان آغاز کرده بود و امیدوارم که در همه مراکز استانی و دانشگاهی شاهد افزایش همکاری و هم افزایی برای ارائه این خدمات باشیم.
دکتر هاشمی با بیان اینکه اطمینان دارم که برکت این خدمات به مردم می رسد، گفت: جانبازان و خانواده های ایثارگران برای دریافت این خدمات در اولویت هستند اما تعداد زیادی از بیماران مانند بیماران سکته مغزی، نقض عضو و مشکلات مغزی در تصادفات و سوانح هم به این خدمات نیاز دارند.
وزیر بهداشت همچنین در حاشیه این مراسم، از خدمات توانبخشی به عنوان یکی از حلقه های اصلی خدمات درمانی یاد کرد و افزود: ایران در حوزه توانبخشی ضعیف است و با توجه به نیازهای موجود، تعداد مراکز توانبخشی بسیار محدود هستند و تاثیر اعمال جراحی های مغز و اندام برای مردم بدون وجود خدمات توانبخشی، بسیار کاهش می یابد و در بسیاری از موارد اگر توانبخشی در کشور قوی باشد، مردم به بسیاری از اعمال جراحی نیاز پیدا نمی کنند.
دکتر هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت ارائه خدمات توانبخشی در کشور، گفت: متاسفانه این خدمت مغفول مانده و از بنیاد شهید که در حوزه توانبخشی به کمک نظام سلامت آمده است، تشکر می کنم چراکه در همه استانهای کشور در حال ساخت مراکز توانبخشی هستند و 500 تخت بیمارستانی تا پایان امسال و 5 مرکز دیگر در سال آینده تحویل می شود و طی دو سال حدود یک هزار تخت برای ارائه خدمات توانبخشی برای مردم و ایثارگران ایجاد می شود.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت هم از مراکز توانبخشی استفاده آموزشی و پژوهشی خواهد کرد و ترجیح می دهیم که اداره این مراکز توسط بنیاد شهید و موسسه ایثار صورت گیرد و ما علاوه بر صدور مجوز، به آنها کمک های تخصصی کنیم.
دکتر هاشمی با اشاره به اولویت حانبازان و ایثارگران برای دریافت خدمات توانبخشی در مراکز توانبخشی بنیاد شهید، تاکید کرد: مراکز توانبخشی به قدری مجهز و در متراژهای بالا در حال ساخت است که سایر مردم هم می توانند در سراسر کشور از این خدمات بهره مند شوند و امیدوارم که سازمان هلال احمر هم که ذاتا باید به ارائه این خدمات بپردازد، به میدان وارد شود و بخشی از این بار را به دوش بکشد.
وزیر بهداشت با اشاره به کمبود حداقل 30 هزار تخت توانبخشی در کشور گفت: به نسبت تعداد بالای معلولان، مصدومان و بیماری های زیادی مانند سکته های مغزی، سوانح و تصادفات و حوادث محیط کار که منجر به معلولیت می شوند، به حداقل 30 هزار تخت توانبخشی نیاز داریم و در فاز نخست و اورژانسی، حدود دو هزار و 500 تخت ظرف مدت زمان سه سال آینده در قالب این تفاهم نامه در کشور ایجاد می شود.
دکتر هاشمی تعداد تخت های توانبخشی کشور را حدود 100 تخت اعلام کرد و گفت: یک مراکز توانبخشی هم در هلال احمر با 50 تخت توانبخشی به مردم خدمات ارائه می دهد که به هیچ عنوان کافی نیست.
وزیر بهداشت تاکید کرد: کمک های تخصصی در حوزه توانبخشی در وزارت بهداشت توسط دانشگاه علوم بهزیستی و خدمات توانبخشی در قالب تربیت متخصص در رشته های مختلف و سایر دانشگاه های علوم پزشکی انجام می شود اما برای پوشش بیمه ای از این خدمات، بسته ای تعریف شده و به شورای عالی بیمه تحویل داده شده تا مردم با حمایت مالی بیشتری از خدمات توانبخشی بهره مند شوند.

105/106

31 / 20
کد خبر: 680241 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار