تنها ۳۵ درصد زنان تحصیلکرده شاغلند/پیگیر مرخصی ۹ماهه زایمان هستیم

سه‌شنبه 2 آذر 1395 - 11:12
کد مطلب: 706831
معصومه آقاپور

دبیر فراکسیون زنان و خانواده مجلس با اشاره به اشتغال ۳۵ درصدی زنان تحصیلکرده در کشور، گفت: از این میزان تنها ۱۵ درصد در دستگاه‌های دولتی مشغول به کار هستند.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از مهر معصومه آقاپور با اشاره به انتصابات جدید در دولت و به کارگیری زنان تحصیلکرده در مناصب بالای دولتی افزود: زنان تحصیلکرده ایران از قابلیتهای زیادی برخوردارند، این در حالی است که تنها ۳۵ درصد از زنان تحصیلکرده وارد کار می شوند و از این میزان فقط ۱۵ درصد در دستگاههای دولت است.

وی با تاکید بر لزوم حمایت از زنان شاغل و تصویب طرحهایی در پشتیبانی از مادران شاغل ادامه داد: در حال حاضر قانون ۹ ماهه مرخصی زایمان الزامی نیست. اگرچه چندین بار لوایحی در مجلس آمده و مجلس مصوباتی داشته است، اما به دلیل بار مالی تحمیلی برای دولت، شورای نگهبان آن را رد کرده است. در حال حاضر دولت و دستگاهها مکلف به اجرای این قانون نیستند با این حال در برخی دستگاههای دولتی و وزارتخانه‌ها و همچنین سازمانهای نظامی در حال اجراست.

دبیر فراکسیون زنان و خانواده مجلس تاکید کرد: مابه التفاوت مرخصی شش ماهه و ۹ ماهه زایمان باید از سوی دولت پرداخت شود و این بار مالی زیادی را می طلبد. همچنین این رقم در بخش خصوصی باید از سوی کارفرما پرداخت شود و در اینجاست که مشکلات مادران شاغل بیشتر مشاهده می شود.

آقاپور گفت: فراکسیون زنان مجلس به شدت پیگیر این قضیه است تا به نوعی حمایت از مادران شاغل انجام شود.

وی با اشاره به بررسی برنامه ششم توسعه در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه ششم توسعه حمایت از زنان بی سرپرست و بدسرپرست در اولویت قرار گرفته و این موضوعات در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است. امیدواریم با اجرای سرفصل عدالت جنسیتی در طول برنامه ششم، بخشی از مشکلات زنان از اقشار مختلف حل شود و آثار تصمیمات مسئولان در دولت و مجلس برای جامعه زنان کشور ملموس باشد.

700700

20 / 20
کد خبر: 706831 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار