برای اولین بار صورت گرفت :

​دانشجوی واحد علوم و تحقیقات  کرم کاهنده قند خون ساخت

سه‌شنبه 12 بهمن 1395 - 10:05
کد مطلب: 727491
دیابت

برای اولین بار در جهان ، دانشجوی واحد علوم و تحقیقات با استفاده از یکی از گیاهان دارویی بومی ایران موفق به تهیه کرم کاهنده قند خون شد.

به گزارش ایسکانیوز، فرزانه فرزادی دانشجوی شیمی این واحد در رابطه با این طرح تحقیقاتی خود گفت: امروزه دیابت یکی از شایع ترین بیماری های جهان است که حدود نیمی از مردم جهان به آن مبتلا هستند.

وی ادامه داد: با توجه به روی آوردن انسان ها به داروهای گیاهی و استفاده از آن ها، در این پروژه، تحقیقاتی بر روی یکی از گیاهان بومی ایران، با نام علمی Citrullus Colocynthis، صورت گرفت که پس از خالص سازی و شناسایی مواد موثره موجود در این گیاه، اثر آن بر کاهش قند خون به روش تماسی مورد بررسی گرفت.

فرزادی با بیان اینکه این کرم هیچ گونه مشابه داخلی و یا خارجی نداشته و برای اولین بار تهیه شده است ، تصریح کرد: در این پروژه به جای استفاده خوراکی و متداول از این گیاه و کاهش اثرات سوء آن در روش خوراکی، با جداسازی و خالص سازی و تهیه کرم کاهش دهنده دیابت آن به صورت تماسی، آزمایش بر روی موش های نر دیابتی انجام شد، به طوری که حتی پس از در تماس نبودن با کرم، قند خونشان در حد نرمال باقی ماند و پس از مشاهده نتایج، آزمایش ها نشانگر کاهش قابل توجه قند خون به روش تماسی بود.

این دانشجوی واحد علوم و تحقیقات به نتایج این پژوهش اشاره کرد و افزود: نتایج حاکی از آن بود که جهت جلوگیری از عوارض سوء مصرف خوراکی برخی گیاهان دارویی، می توان درمان تماسی آن ها را مورد بررسی قرار داد. درمان به روش تماسی در بازه زمانی کوتاهی تنها پس از سه روز، موفقیت آمیز بوده و منجر به کاهش قند خون موش ها تا حد نرمال شد. همچنین درمان به روش تماسی، هیچگونه حساسیت پوستی به همراه نداشت.

لازم به ذکر است؛ این طرح تحقیقاتی در قالب پایان نامه توسط فرزانه فرزادی و به راهنمایی کامبیز لاریجانی و مشاوره حسام سپاسی طهرانی صورت گرفته است.

205/200

134 / 12
کد خبر: 727491 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار