محمد حسن شهسواری: زمانی که آموزش داستان نویسی را آغاز کردم تنها دو کتاب منتشر کرده بودم

جمعه 29 بهمن 1395 - 09:00
حسن شهسواری

محمد حسن شهسواری گفت: تعداد کتاب یک استاد ملاک عمل برتری آموزش او نسبت به استاد دیگر نیست و من زمانی که آموزش داستان نویسی را آغاز کردم تنها دو کتاب منتشر کرده بودم.

محمد حسن شهسواری نویسنده در گفت وگو با ایسکانیوز گفت: کتاب "حرکت در مه" تا دو سه هفته دیگر منتشر می شود و ماحصل تجربیات بیش از یک دهه من در داستان نویسی است.

وی افزود: در طول یک دهه فعالیت کارگاهی و داستان نویسی، بیش از 70 رمان توسط هنرجویانم به چاپ رسیده و البته همه افرادی که در کلاس های داستان نویسی شرکت می کنند حتما موفق نیستند.

شهسواری در ادامه گفت: برای نگارش کتاب حرکت در مه از مطالعه بسیاری از کتاب های ایرانی و خارجی و تجربیات دیگران استفاده کردم و نکات تازه ای از باب رمان نویسی در این کتاب گنجانده شده است.

این نویسنده بیان کرد: کتاب "حرکت در مه" شامل یک فرم 7 مرحله ای است و در قالب یک رمان از ایده اولیه نگارش آغاز و به یک خلاصه سه هزار کلمه ای منتهی می شود. این کتاب در قالب آموزش کارگاهی و براساس یک رمان فرضی در 7 مرحله پیاده سازی شده و مطالعه این کتاب به نوآموزان داستان نویسی، کمک می کند.

شهسواری در مورد تعدد کلاس های داستانی نویسی در ایران و نتایج آن گفت: بازدهی کلاس ها از نظر کمی و کیفی بایستی مورد ارزیابی قرار گیرد. کلاس های داستانی نویسی به لحاظ کمی و انتشار کتاب تاثیر بسزایی در نشر دارند ولی به لحاظ کیفی نیاز به بررسی های کارشناسانه دارد ولی به نظرم این کلاس ها بازدهی خوبی دارد. البته در مورد تمامی کلاس های داستان نویسی نمی توانم نظر بدهم زیرا کتاب همه افراد را مطالعه نکرده ام و بازدهی کلاس های به افراد شرکت کننده در این کلاس ها و میزان تلاششان بستگی دارد.

وی اظهار داشت: تعداد کتاب یک استاد ملاک عمل برتری آموزش او نسبت به استاد دیگر نیست و من زمانی که آموزش داستان نویسی را آغاز کردم تنها دو کتاب منتشر کرده بودم.

نویسنده رمان" پاگرد" در مورد نسل جدید داستان نویسی ابراز داشت: افراد علاقمند به داستان نویسی به امید کسب تجربه و من به امید پرورش افراد توانمند در زمینه داستان نویسی در کلاس ها شرکت می کنم. محبوریم امیدوار باشیم که نسل جدید داستان نویسی جوان بهتر هستند. البته در مسیر رو به جلو همیشه اتفاقات بهتری رخ می دهد و برای نسل جدید داستان نویسی توصیه سخت کوشی در امر نوشتن و خواندن و بخصوص زندگی کردن را دارم.


502500

خبرنگار: بخشی پور/ تائید کننده: سلیمی

کد خبر: 730963 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

نظرسنجی

به نظر شما سریال های صدا و سیما در ماه رمضان امسال چه میزان در جذب مخاطب موفق هستند؟


اخبار پر بازدید

آخرین اخبار

آرشیو