رئیس سازمان غذا و دارو در جمع مسئولین بازرسی و حقوقی دانشگاه های علوم پزشکی:

نظارت ها را جدی و مسیر قاچاق را ناامن کنیم/حذف بوروکراسی و سلایق شخصی با تکمیل سامانه های سازمان غذا و دارو

چهارشنبه 11 اسفند 1395 - 11:46
کد مطلب: 737502
دکتر رسول دیناروند

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو  در اولین کارگاه هم اندیشی مقابله با قاچاق و تقلب کالاهای سلامت محور گفت: اطمینان دارم  مسیری که طی کرده ایم و مقدار کمی تا تکمیل شدن فاصله داریم در چند ماه آینده سهم زیادی در مبارزه با قاچاق خواهد داشت یعنی مسیر برای تولید و تجارت قانونی در این حوزه باز و شفاف، بوروکراسی ها حداقل و سلائق حذف می شوند.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر رسول دیناروند، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو صبح دیروز در اولین کارگاه هم اندیشی مقابله با قاچاق و تقلب کالاهای سلامت محور که به میزبانی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران و با حضور معاونین و مدیران غذا و دارو و مسئولین بازرسی و حقوقی دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد با بیان اینکه موضوع قاچاق نه فقط در ایران بلکه در سطح بین الملل حائز اهمیت است، اظهار داشت: سال هاست سازمان جهانی بهداشت در این موضوع وارد شده و پیگیری می کند و جلسات متعددی با حضور کشور های عضو برگزار شده تا راه های مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت را مشخص کنند.

وی افزود: گاهی اوقات علت بروز قاچاق و تقلب ناشی از ضعف دسترسی مردم به کالاهای اصیل و مجاز است و گاهی اوقات ناشی از مسائل مالی و اقتصادی و برای سودجویی است که قاچاقچیان دارند.

دکتر دیناروند اظهار داشت: کمبودهای دارویی که در گذشته و در زمان تحریم ها وجود داشت در آن زمان منشا قاچاق دارو بود. ولی امروزه که این کمبودها جبران شده است و از این بحران ها عبور کرده ایم، دیگر بهانه قاچاق نمی‌تواند جبران کمبود و عدم دسترسی بیماران باشد، بلکه صرفا سودجوجی قاچاق چیان است که عامل قاچاق محسوب میشود.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه متآسفانه قاچاق در کشور ما خیلی جدی و اوضاع وخیم تری نسبت به کشور های پیشرفته که در بازارشان مقررات حاکم است، دارد گفت: کشور ما یک کشور مقتدر، معتبر و شناخته شده در دنیاست و اصلا قابل مقایسه با کشورهایی که مرزها و بازار خود را نمی توانند کنترل کنند نیست و واقعا در شان این کشور نیست که هنوز میلیاردها دلار کالای قاچاق وارد کشور می شود و واقعا جای سوال دارد که چرا قاچاق در کشور ما جولان می کند؟!!!

وی ادامه داد: بر اساس آخرین ارزیابی ستاد مبارزه با قاچاق، میزان قاچاق کالا به کشور حدو 15 میلیارد دلار است.با توجه به بررسی های ستاد مبارزه با قاچاق و همچنین سازمان غذا و دارو،حدود 10 درصد این مبلغ مربوط به قاچاق کالاهای سلامت می باشد؛ به عبارت دیگر 15 درصد بازار حدود 10 میلیارد دلاری کالاهای سلامت به کالاهای قاچاق اختصاص دارد.

دکتر دیناروند اظهار داشت: زیان های قاچاق کالاهای سلامت نسبت به سایر کالاها بیشتر است و زیان در این حوزه فقط اقتصادی نیست بلکه آسیب کالاهای قاچاق در این حوزه که عمدتا تقلبی هم هستند به سلامت مردم از زیانهای اقتصادی آنها کمتر نیست. حوزه آرایشی بهداشتی بیشتر گرفتار قاچاق است و برآورد می‌شود که 50 درصد بازار آرایشی و بهداشتی قاچاق است که عمده اینها تقلبی هستند.

معاون وزیر بهداشت گفت: متأسفانه شبکه های مویرگی توزیع کالاهای قاچاق در کشور وجود دارد که از طریق کشورهای دیگر به طرق مختلف به کشورمان ارسال می شود که باید این مسئله جدی گرفته شود و برخورد شود.

دکتر دیناروند بیان داشت: در برخی استان ها با توجه به فعالیت های خوبی که صورت گرفته کالاهای قاچاق بسیار محدود و به صورت پنهانی است ولی در بسیاری از استانها باید نظارت ها تقویت شود.

وی ادامه داد در سطح عرضه باید جدی تر برخورد کنیم و بشدت با عرضه کالاهای قاچاق مقابله شود. از طرف دیگر باید تقاضا هم محدود شود که البته با فراهم سازی راههای قانونی برای پاسخگویی به نیازها میسر می شود. بایستی با حذف بوروکراسی، زمینه تامین قانونی کالاهای سلامت که تقاضا برای آن وجود دارد و امکان تأمین قانونی آنها وجود دارد را فراهم کنیم. فرآیندهای اداری سختگیرانه باید اصلاح شوند و مسیر قانونی تامین کالاها تسهیل، شفاف و درست شود.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه اظهار داشت: علیرغم مشکلاتی که وجود داشته است، خوشبختانه سازمان غذا و دارو اقدامات موثری را انجام داده است و مسیر قانونی برای تولید و تجارت کالاهای سلامت را شفاف کرده و بوروکراسی را به حداقل رسانده است و در این مسیر پیشرفت های خوبی داشته ایم و سامانه های متعددی راه اندازی شده تا فعالیت ها روند منطقی و قانونی پیدا کنند و انشاء الله در چند ماه باقیمانده در دولت تدبیر و امید سامانه های غذا و دارو را بطور کامل استقرار خواهد یافت. با راه‌اندازی سامانه‌ها انتظار داریم که بسیاری از کارهای سلیقه ای برطرف شود.

وی افزود: اطمینان دارم مسیری که طی کرده ایم و مقدار کمی تا تکمیل شدن آن فاصله داریم در چند ماه آینده گام مهمی در مبارزه با قاچاق برداشته خواهد داشت. یعنی مسیر برای تولید و تجارت قانونی در این حوزه باز و شفاف، بوروکراسی ها حداقل و سلائق حذف می شوند و افرادی هم که می خواهند به صورت قانونی فعالیت نمایند هیچ بهانه ای نخواهند داشت.

دکتر دیناروند ادامه داد: در کنار همه این فعالیت ها و در چارچوب همین سامانه ها برای مردم نیز بستری فراهم شده است تا کالاهای اصیل را از قاچاق تشخیص دهند. سامانه TTACهمین کار را انجام می دهد و با استعلام اصیل و غیر اصیل بودن مشخص میشود.

وی گفت: مسیر قاچاق باید کاملا ناامن شود که بخشی از این اقدام مربوط به ما میشود و باید در سهم خود جدی باشیم و و تحمل کالاهای قاچاق را نکنیم. هر جا و مکانی که کالاهای سلامت عرضه و به فروش می رسد مسئولیت نظارت با ما می باشد و باید جدی گرفته شود.

رئیس سازمان غذا و دارو در پایان گفت: موفقیت در زمینه مبارزه با قاچاق با توجه به اینکه برخی استان ها عملکرد بسیار خوبی داشته اند میسر است و معاونت ها غذا و دارو در این مسیر باید جدی عمل نمایند و تا حدی که می توانیم در این مسیر گام برداریم.

دریافت کننده:نیوشا یعقوبی/انتشار دهنده:زهره حاجیان

700/701

31 / 31
کد خبر: 737502 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار