کولاکوویچ: بازیکن بی نظم از تیم ملی حذف می شود/همیشه می جنگیم تا مدال بگیریم

دوشنبه 23 اسفند 1395 - 15:00
کولاکوویچ

سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: می خواهم نظم در داخل و خارج زمین رعایت شود و هرکسی که این موازین را رعایت نکند قطعا حذف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایسکانیوز، ایگور کولاکوویچ در آغاز نخستین نشست خبری خود به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال اظهار داشت: خوشحالم که این تعداد خبرنگار به والیبال ابراز علاقه می کنند و اینجا حضور دارند. امیدوارم به عنوان شرکای ورزشی در آینده هم ارتباط خوبی با هم داشته باشیم.

وی ادامه داد: خوشحالم که سرمربی تیم ملی ایران هستم زیرا این تیم یکی از قدرت های جهانی است و یکی از تجربیاتم در بالاترین سطح ممکن را پشت سر می گذارم. در یک ماه گذشته تعداد زیادی از مسابقات داخلی ایران را زیر نظر گرفتم و درباره برنامه های آینده تیم ملی جلسات متعددی را برگزار کردیم.

سرمربی تیم ملی گفت: 19 فروردین بازیکنان تیم ملی برای حضور در لیگ جهانی دور هم جمع می شود. در ابتدا بازیکنانی که قرار است تست شوند می آیند و 26 فروردین هم بازیکنان اصلی در تمرینات حضور پیدا می کنند.

وی افزود: برای چند مسابقه تدارکاتی هم برنامه ریزی کرده ایم. ابتدا در مونته نگرو با تیم ملی این کشور بازی می کنیم و سپس با اسلوونی روبرو می شویم که نایب قهرمان اروپا است. پس از آن هم قرار است با لهستان روبرو شویم. انتظار من این است که 31 اردیبهشت یک بازی دوستانه دیگر با لهستان برگزار کنیم تا به این ترتیب دور اول اماده سازی تیم ملی تمام شود و سپس به ایران برمی گردیم و برای لیگ جهانی آماده می شویم.

کولاکوویچ خاطرنشان کرد: باید خود را برای مسابقات قهرمانی آسیا و جام قهرمانان بزرگ جهان نیز آماده کنیم. پس از المپیک ریو هم برنامه ریزی برای شرکت در المپیک توکیو آغاز شده است. برای مسابقات مختلف بازیکنان متفاوتی دعوت می شوند تا برای المپیک توکیو آماده شوند. بدون شک از بازیکنان با تجربه هم استفاده خواهیم کرد تا جوان ترها در کنار آنها عرض اندام کنند.

وی گفت: شاید در مرحله نخست اردو بازیکنانی که سن بالاتری دارند حاضر نباشند، برای رسیدن به هدف خود در مرحله اول از جوان ترها استفاده می کنیم. به کیفیت بازیکنان باتجربه احترام می گذارم اما شاید برای المپیک بعدی نتوانند همین کیفیت را داشته باشند. این حرف ها را از روی تجربه ام می گویم چون در صربستان سه بار تغییر نسل ایجاد کردم.

سرمربی تیم ملی والیبال درباره تعامل با خبرنگاران گفت: سعی می کنم همیشه با رسانه ها روابط حسنه داشته باشم و توقع دارم آنها هم همیشه درست بگویند و واقعیت ها را منعکس کنند. به خبرنگاران بسیار احترام می گذارم و انتظار دارم این احترام متقابل باشد.

وی اظهار داشت: قصد جوانگرایی دارم اما محور اصلی برنامه ما را شایسته ها تشکیل می دهند. ممکن است بازی کمتری به برخی بازیکنان برسد. جوانان قرار است در بخش هایی که کمبود داریم به ما کمک کنند. ما یک خانواده هستیم و وقتی سرپرست می خواهد خانواده را اداره کند در ابتدا باید به فکر شایسته ها باشد اما در کنار آن باید به فکر جوانانی که تازه از راه می رسند هم باشد.

کولاکوویچ در پاسخ به این سوال که چقدر به باشگاه ها و لیگ اهمیت می دهید و سطح لیگ ایران نسبت به سایر لیگ های جهان چگونه است؟ گفت: تمام ملی پوشان قرار است از دل لیگ ایران خارج شوند پس باید به آن احترام گذاشت. دقیقا به همین دلیل یک ماه مسابقات را تماشا کردم و فیلم های زیادی را بررسی کردم. قبلا هم دیدم که رسانه های اروپایی هم لیگ ایران را زیر نظر می گیرند چون آن را در جمع لیگ های معتبر قرار می دهند. لیگ های لهستان و ایتالیا و روسیه جز برترین ها هستند و نمی توان گفت کدام بهتر است. شاید باشگاه های ایران خیلی ثروتمند نباشند، اما شانه به شانه جلو می روند و رقابت نزدیکی با هم دارند.

وی درباره مصدومیت های برخی ملی پوشان گفت: این موضوع فقط مختص ایران نیست. چون تقویم مسابقات فشرده است تمام کشورها با این موضوع درگیر هستند. با تعدادی از بازیکنان صحبت کردم و می دانم که فرصتی برای ریکاوری نداشتند و دائم درگیر مسابقات بودند. انسان مانند ماشین نیست که 24 ساعته کار کند و نیاز به استراحت دارد تا خودش را بازسازی کند. همیشه زمانی را برای استراحت به بازیکنانم دادم و در ایران هم اینگونه کار خواهم کرد. بین 7 تا 8 هفته زمان داریم تا بازیکنان بتوانند استراحت کنند. تلاش می کنیم روی بازیکنانی که فشار زیادی روی آنها بود دقت بیشتری داشته باشیم. گزارشی از پزشک تیم ملی گرفتم و هیچ کدام موضوعاتی نیست که قابل حل نباشد.

سرمربی تیم ملی والیبال درباره پر کردن جای خالی بازیکنانی مانند شهرام محمودی و مهدی مهدوی که از تیم ملی خداحافظی کرده اند، گفت: مهدوی کارش تمام شده اما با محمودی حرف زدم و فهمیدم درگیر مشکلات جسمی و روحی متعدد است. تلاش نکردم حتما به تیم ملی برگردد اما خواستم بیشتر فکر کند چون پست حساسی دارد. مشکلات وی را درک می کنم و امیدوارم بهترین تصمیم را بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که بین جوانگرایی و نتیجه گرایی کدامیک برایتان مهمتر است؟ گفت: خیلی مهم است که نتایج را حفظ کنیم و در حین کار محوریت اصلی تیم ملی را هم حفظ کنیم و هر جا نیاز داشتیم جوانگرایی کنیم. ممکن است در مقطعی با مشکل روبرو شویم اما پس از مدتی درست خواهد شد. برای المپیک 2020 احتمالا تعدادی از بازیکنان کنونی نمی توانند حضور داشته باشند و باید از جوان ترها استفاده کنیم.

کولاکوویچ در پاسخ به این سوال که کدام بازیکن پدیده لیگ امسال بود؟ گفت: تمرینات برخی باشگاه ها و تیم های ملی را هم زیر نظر داشتم و بر همین اساس گفتم ایران پتانسیل بالایی دارد اما از بازیکنی نام نمی برم چون نظر کنونی من برای سن و سال جوانان خطرناک است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد بازیکنی به خاطر بی نظمی، با وجود تکنیک بالا، از تیم ملی کنار گذاشته شود؟ اظهار داشت: حضور در تیم ملی برای هر بازیکنی افتخار است. به این خاطر توقع دارم ملی پوشان فقط سفیر ورزش خود نباشند، بلکه سفیر کشور خود باشند. خواستار برقرارى نظم در داخل و خارج از زمین هستم. هرکسی که نتواند این موازین را رعایت کند قطعا حذف خواهد شد، چون تیم ملی برای ملت ایران است و خصوصی سازی شده برای آنها نیست.

سرمربی تیم ملی والیبال در پاسخ به این سوال که با توجه به اظهار نظر قبلی شما مبنی بر اینکه می خواهید ایران را قهرمان جهان کنید، آیا می توانید تیم ملی ایران را به این هدف برسانید؟ گفت: فکر می کنم اظهار نظر من خوب ترجمه نشده است! پرسیدند هدفت در تیم ملی چیست و من هم گفتم در هر مسابقه باید برنده شویم، اگر در هر مسابقه برنده شویم قهرمان جهان خواهیم شد. اما باید بدانیم غیر از ایران تیم های دیگری هم هستند و تیمی نمی تواند مدعی باشد که قهرمان ثابت جهان است. نمی توانم قول دروغ بدهم. قول دادن همیشه موجب شادی کاذب می شود. تمام توانمان را به کار میگیرم که برنده باشیم و هیچ مسابقه ای از قبل برنده یا بازنده نیستیم.

وی درباره انتخاب بازیکن پشت خط زن تیم ملی با توجه به خداحافظی شهرام محمودی و مصدومیت امیر غفور، گفت: منتظر تصمیم محمودی هستیم. غفور هم سه هفته باید تحت درمان باشد. وقتی این شرایط را بررسی کنیم می توانیم برای تغییر جهت برای ادامه مسیر تصمیم گیری کنیم اما ترجیح می دهم فعلا صبر کنیم و عجله نکنیم.

کولاکوویچ درباره انتخاب اعضای کادر فنی تیم ملی گفت: دستیار اول من قطعا پیمان اکبری خواهد بود. دو نفر دیگر هم قرار است به ما اضافه شوند که از دستیاران سابق من هستند. دستیار اول کنونی تیم ملی صربستان و بدنسازی که قبلا با وی کار کرده ام هم کنار من خواهند بود. من برای مربیان ایرانی احترام می گذارم و خودم درخواست کردم اکبری دستیار من باشد. او دانش خوبی دارد و ارتباط مناسبی با سایر مربیان ایرانی دارد و کمک می کند تا با شرایط بهتر آشنا شوم.

وی در پاسخ به این سوال که چقدر زمان نیاز دارید تا به اهداف خود در تیم ملی ایران برسید؟ گفت: تیم ایران با گام گذاشتن در المپیک موفقیت بزرگی کسب کرد و همیشه انتظار مردم بالاتر از واقعیت است. حداقل 15 تیم ملی دیگر در جهان داریم که با نگرش ما دنبال موفقیت هستند. همیشه می جنگیم تا مدال بگیریم. نمی توانم قولی بدهم و فقط می گویم همیشه مبارزه میکنیم تا برنده باشیم و هیچ کسی حق ندارد در این راه امید را از ما بگیرد.

سرمربی تیم ملی والیبال در پاسخ به این سوال که چرا برنامه ای برای تیم ملی ب وجود ندارد؟ گفت: امسال رقابت های خاصی نداریم که آنها درگیرش باشند. چه دلیلی دارد بازیکنان را بدون انگیزه در اردوها نگه داریم؟ نقش تیم ملی ب را در شرایط کنونی تیم ملی زیر 23 سال ایفا خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است جواد کریمی پاسور تیم های جوانان و زیر 23 سال برای جایگزینی مهدی مهدوی به اردوی تیم ملی بزرگسالان دعوت شود؟ اظهار داشت: کریمی یکی از مستعدترین بازیکنان است و می تواند در چند رده بازی کند. فعلا باید منتظر بمانیم و با اکبری مشورت کنم، پس از آن درمورد لیست تیم ملی صحبت می کنم. در رده زیر 23 سال چندین نفر حضور دارند که مستعد هستند اما باید صبور بود.

وی در پاسه به این سوال که خوان سیچلو نخواست با شما همکاری کند یا تصمیم فدراسیون بود که سرمربی تیم زیر 23 سال شود؟ گفت: احترام خاصی برای سیچلو قائل هستم اما در چارچوب مذاکراتی ما قرار نداشت. به تیم ملی ایران آمده ام تا با نفراتی کار کنم که با هم اشنا هستیم و قبلا با هم کار کرده ایم.

کولاکوویچ درباره احتمال سرمربیگری همسرش در تیم ملی هندبال زنان ایران گفت: با ساندرا از تمرینات این تیم دیدن کردیم اما هنوز صحبت و مذاکره ای درباره این مسئله نشده است.

سرمربی تیم ملی والیبال درباره زمان اتمام لیگ برتر ایران و برنامه ریزی برای تیم ملی براساس تقویم این بازی ها گفت: با توجه به این تقویم پرفشار و فشرده، بازیکنان نیاز به استراحت دارند. باشگاه ها هم ترجیح می دهند که اینگونه و با این تقویم کار کنند. تقویم لیگ ایران خوب است چون ما در این صورت یک دوره استراحت و یک دوره برای فعالیت های ملی داریم اما بازیکنان والیبال بدون دوره استراحت دچار فشار زیادی می شوند و به همین جهت شاهد مصدومیت های سنگین هستیم.

وی در پایان نشست خبری خود گفت: ما یک خانواده هستیم و مسائل باید درون خانواده حل شود. تا زمانی که هر ملی پوش خودش را وقف تیم ملی کند قطعا قابل احترام خواهد بود. درمورد بازیکن سالاری و باند بازی هم نمی خواهم صحبتی کنم. از همه شما تشکر می کنم چون کمک کردید بدانم خط فکری شما چگونه است. خبرنگاران را شرکای ورزشی خود می دانم و باید برای هم احترام قائل باشیم. به زودی تاریخ جدیدی در تقویم شما رقم می خورد و می خواهم برای نخستین بار به زبان فارسی این عید را به شما تبریک بگویم "عید نوروز بر شما ایرانیان مبارک".

خبرنگار: محمدحسین آجورلو منتشرکننده: پورعرب

کد خبر: 740724 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار

آرشیو