تخریب سیستم شنوایی؛ عارضه استفاده از مواد منفجره

سه‌شنبه 24 اسفند 1395 - 14:00
شنوایی سنجی

رییس انجمن شنوایی شناسی کشور در آستانه برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال تاکید کرد که ترقه‌ها و سر و صدای شدید می‌تواند سلول‌های گوش داخلی را از رده خارج کرده و باعث از دست رفتن بخشی از سیستم شنوایی شود.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا، دکتر بهرام جلایی با بیان اینکه صدای مواد منفجره در جشن‌های آخر سال، به گوش داخلی آسیب وارد می‌کند، گفت: بخشی از آلودگی‌های صوتی مربوط به صداهایی است که فرد در طولانی مدت در معرض آن قرار می‌گیرد ولی انرژی بالایی ندارد. از طرف دیگر نیز ممکن است انرژی صدا بسیار بالا باشد و در کوتاه مدت سیستم شنوایی فرد را تخریب کند.

وی ادامه داد: در سیستم گوش داخلی دو ردیف سلول حساسه داخل و خارجی وجود دارد. سلول‌های حساسه خارجی صدا را کد گذاری و تبدیل به جریان الکتریکی می‌کنند. ترقه‌ها و سر و صدای شدید باعث می‌شود این سلول‌ها آسیب ببینند و از روی غشایی که قرار دارند، جدا شوند یا اینکه ممکن است ترکیده ‌شوند. حتی ممکن است مژک‌های حساس تبدیل جریان صوتی به الکتریکی نیز آسیب ‌بینند و به همین دلیل دیگر کارکرد خود را ندارند.

جلایی همچنین با تاکید براینکه این آسیب، سلول را از رده خارج می‌کند و بخشی از سیستم شنوایی کار کرد خود ر ا از دست می‌دهد، افزود: در اثر این آسیب ممکن است فرد گفتار را بشنود ولی بخش‌هایی از آن برایش مفهوم نباشد، چون قسمتی از فرکانس‌ها از بین رفته است.

رییس انجمن شنوایی شناسی همچنین اضافه کرد: الیاف‌های عصب گوش نیز در طولانی مدت ممکن است همین آسیب را ببینند. هر ترقه‌ای با صدایی که تولید می‌کند باعث ضربه صوتی می‌شود و روی فرکانس‌های بالا در سیستم شنوایی تاثیر جدی می‌گذارد. صداهای ناگهانی به خصوص بمب‌های دست ساز نیز انرژی صوتی بالایی رها می‌کنند.

دریافت کننده و انتشار دهنده:نیوشا یعقوبی

701701

کد خبر: 741122 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار

آرشیو