معظمی: اگر برجام نبود و تحریم ها باقی بود، ادامه و اتمام پروژه های پارس جنوبی ممکن نبود

یکشنبه 29 اسفند 1395 - 14:08
منصور معظمی

منصور معظمی استاد دانشگاه وکارشناس حوزه نفت در برنامه ۱۸۰ درجه شبکه افق با تاکید بر این مطلب که نفت یک کالای استراتژیک سیاسی است، گفت: نفت صرفاً تابع قانون عرضه و تقاضا نیست و مولفه های بسیاری بر آن موثر است.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر معظمی با اشاره به عواقب تحریم نفت اظهار داشت : با وجود کاهش منابع مالی و عدم دسترسی به تجهیزات نفتی امکان اتمام فازهای پارس جنوبی و بهره برداری از انها ناممکن بود.

این استاد دانشگاه با رد ادعای رستم قاسمی وزیر سابق نفت که با ادامه تحریم ها پارس جنوبی را به اتمام می رساندند ، گفت : با این موضوع مخالفم و تصمیم مناسب دولت جدید در فاز بندی و اولویت بندی آن سبب شد که با رفع تحریم ، به سرانجام خوبی برسد.

وی تاکید کرد : اگر برجام به کمک نمی آمد توسعه در صنعت نفت کلا متوقف می گردید .

وی افزود: امروز شرکت های بزرگ نفتی آماده اند در کشور سرمایه گذاری کنند ما باید در قالب قراردادها و الگوهای صحیح و استفاده از توان داخلی اقدام کنیم و این شدنی است چرا که بعد از برجام در صنعت خودرو این اتفاق افتاد و سرمایه گذاری هایی بعمل آمد.

رئیس سازمان گسترش صنعت با اشاره به اینکه عدم قدرت ریسک مدیران جدید ترین مسئله کشور است گفت : منابع مالی و تجهزات را می شود تامین کرد اما چون جسارت تصمیم گیری از مدیران گرفته شده، از فرصت برجام در صنعت نفت کمتر استفاده می شود .

وی افزود : نهادهای نظارتی زیاد شده اند اما بیشتر به دنبال مچ گیری هستند و خود را وارد حوزه اجرا می کنند.

این استاد دانشگاه همچنین در این گفت‌وگو با بیان اینکه نفت قرار است برای ما نعمت باشد نه نغمت گفت: مقام معظم رهبری در چند سال اخیر بارها موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کرده اند و توجه به این موضوع راهگشاست.

خبرنگار:علی درخشان/تایید:نقاشی

کد خبر: 741924 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار

آرشیو