درخواست ایران از شورای امنیت برای ثبت بیانیه حل و فصل مسالمت آمیز درگیری های سوریه

یکشنبه 29 اسفند 1395 - 14:12
غلامعلی خوشرو

نماینده دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با ارسال یادداشتی به رئیس دوره ای شورای امنیت خواستار ثبت بیانیه ایران درباره حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه مسلحانه سوریه به عنوان سند شورای امنیت شد.

به گزارشایسکانیوز از کانال تلگرامی معاون عربی-آفریقای وزیر امور خارجه، در یادداشت غلامعلی خوشرو به متیو ریکرافت رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل، بیانیه جمهوری اسلامی ایران به پیوست است.

**متن بیانیه جمهوری اسلامی ایران

جمهوری اسلامی ایران با هدف پایان دادن به بحران جاری در سوریه و در چارچوب سیاست اصولی خویش مبنی بر احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی این کشور، حل سیاسی بحران از طریق گفت و گو های سوری- سوری و مخالفت با استفاده ابزاری از تروریسم جهت تحقق اهداف سیاسی، اقدامات موثری را بنا به درخواست جمهوری عربی سوریه در ابعاد سیاسی، مبارزه با تروریسم و انسانی، از جمله ارسال کمک های بشردوستانه به غیرنظامیان سوری، به عمل آورده است.

در راستای بیانیه سه جانبه وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در مسکو در تاریخ 30 آذر 1395 و همچنین بیانیه نشست بین المللی سوریه در آستانه در تاریخ 5 بهمن 1395، جمهوری اسلامی ایران از حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه مسلحانه در سوریه استقبال و همراه با فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به عنوان کشورهای ضامن از هیچ اقدامی در جهت تضمین رژیم آتش بس توافق شده در سوریه در تاریخ 10 دی 1395 فروگذار نخواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران به جمهوری عربی سوریه کمک خواهد کرد تا نیروهای مسلح آن حکومت و گروه هایی که به درخواست آن، با هدف اعاده نظم در سوریه و مقابله با تروریسم به حکومت سوریه پیوسته اند، از اجرای آتش بس حمایت کنند.

گروه های تروریستی تعیین شده در قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت سازمان ملل شامل داعش، جبهه النصره و سایر گروه های وابسته به آن مشمول رژیم آتش بس نمی شوند.

خبرنگار:علی درخشان/تایید:نقاشی

کد خبر: 741933 1 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار

آرشیو