آیت الله خاتمی: صیانت از نظام جمهوری اسلامی نیازمند آمادگی سیاسی و اقتصادی است

جمعه 11 فروردین 1396 - 13:51
احمد خاتمی

امام جمعه موقت تهران گفت: حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان حکومتی دینی که بعداز دوران پنج ساله حکومت حضرت علی(ع) تاکنون نظیری برای آن نیست، نیازمند آمادگی سیاسی، اقتصادی، نظامی و مقابله با جنگ فرهنگی است.

به گزارش ایسکانیوز، آیت الله سید احمد خاتمی امروز در خطبه های نماز عبادی- سیاسی جمعه این هفته تهران که در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد، افزود: امروز نیازمند حفظ آمادگی سیاسی در آحاد جامعه و تقویت آن برای حفظ حکومت دینی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستیم که با نثار خون های مطهر شهدا شکل گرفته است و در این راستا، حضور در همه عرصه های سیاسی از جمله در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای اسلامی که در اردیبهشت ماه آینده برگزار می شود، خود به معنای آمادگی سیاسی است.
وی با تاکید بر لزوم حفظ آمادگی اقتصادی به دلیل استفاده دشمنان از حربه اقتصاد برای ضربه زدن به جامعه اسلامی، یادآور شد: اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا در تبلیغات انتخاباتی خود از تحمیل بی نظیرترین تحریم های 100 سال اخیر به ایران سخن به میان آورد و بر این اساس باید برای مقابله با چنین جنگ های اقتصادی همواره از آمادگی لازم برخوردار باشیم.
آیت الله خاتمی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان چشم بیدار ملت، چندین سال است که بر این موضوع توصیه و تاکید دارند و نامگذاری چند سال بر مبنای «اقتصاد مقاومتی» حاکی از همین تاکید است.
وی با قرائت آیه 71 سوره مبارکه «نساء» که «مومنان باید به هنگام بسیج در مقابل دشمن به صورت گروهی یورش برده و آمادگی داشته باشند»، تصریح کرد: آمادگی نظامی و آمادگی برای مقابله با جنگ فرهنگی، دو بُعد دیگر آمادگی دائم جامعه اسلامی برای مقابله با تهاجم دشمنان است.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران همچنین به برگزاری رزمایش های مختلف نظامی کشوراشاره کرد و گفت: برپایی آنها که در راستای دفاع از کشور و نه تهاجم است، ایران اسلامی از ابتدای انقلاب تاکنون به هیچ کشوری حمله نکرده، نمی کند و نخواهد کرد؛ اما به هر کشوری که بخواهد کمترین تعرض به نظام اسلامی داشته باشد «تو دهنی» زده و «تودهنی محکم تری خواهد زد».
آیت الله خاتمی با بیان این که جنگ فرهنگی که سخت تر از جنگ نظامی بوده و از درون افراد و جامعه را پوک و متلاشی می کند، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب از سال 70 تاکنون با عناوینی نظیر تهاجم فرهنگی، نانوی فرهنگی و شبیخون فرهنگی به این خطر اشاره داشته اند و امروز باید احساس خطر کرد.
وی ادامه داد: امروز باید جوانان کشور که بیشتر از سایر اقشار با اینترنت، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سرو کار دارند، خطر را احساس کنند؛ زیرا به منزله «آتش تهیه ای» است که دین، اخلاق و استقلال جامعه را هدف قرار داده است.
وی تاکید کرد:مسئولان فرهنگی جامعه از حوزه های علمیه، وزارتخانه های فرهنگی، سازمان های تبلیغاتی و ... امروز باید به میدان بیایند و خودشان را قرارگاه مبارزه با تهاجم فرهنگی ببینند.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: مسئولان فرهنگی باید عنایت داشته باشند که فقط دین است که می تواند در برابر این تهاجم ها مقاومت کند و بر این اساس باید تنور دین را گرم کرد، باید بر عرصه دین دمید که در خود شادی، غم، حزن و ... دارد و نماد اداره یک انسان است.

آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران به برگزاری اجلاس سران کشورهای عربی اشاره و تصریح کرد:سران عرب در این اجلاس سعی کردند به آنچه می خواهند برسند که این کار اتفاق نیفتاد و نتوانستند بیانیه شدیدی علیه ایران صادر کنند اما افتضاحاتی نیز داشت.
وی خاطرنشان کرد: افتضاح اول، حرکت به سمت به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی بود و افتضاح دیگر تکرار ادعای تملک بر جزایر سه گانه ایران بود که باید بدانند این جزایر همواره ایرانی بوده، هست و خواهد بود و هرکسی که بخواهد به آن دست درازی کند تو دهنی محکمی خواهد خورد.
امام جمعه موقت تهران همچنین با یادآوری ارایه طرح تحریم سپاه پاسداران در مجلس سنای آمریکا تصریح کرد: دولت عربستان و اردن بیانیه ای دروغین صادر کرده و ایران را متهم به دخالت در امور دیگر کشورها می کنند اما آنها به دنبال ایران هراسی هستند.
آیت الله خاتمی ادامه داد: آنها از حاکمیت اسلام ناب محمدی (ص)، اسلام عدالت و ضد ظلم نگرانند و اگر این اسلام به صحنه بیاید جای آنها دیگر نخواهد بود.
وی به غارت ایران توسط غربی ها و بیرون کردن آنها توسط مردم در انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: آنها به دنبال باز کردن راه برای غارت دوباره ایران هستند ولی می گویم این آرزو را برای همیشه به گور خواهند برد.
وی همچنین درمورد درمورد مناسبات ایران با روسیه اظهارداشت: براساس قانون اساسی روابط با دول غیرمحارب مجاز است و روسیه شامل این اصل قانون اساسی می شود، در عین حال با این کشور درباره مسایل خارجی همگرایی داریم.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: درهای سیاست خارجی ایران بر روی رژیم غاصب صهیونیستی بسته است چون غاصب است و ما غاصبان را به رسمیت نمی شناسیم همچنین با دولت محارب آمریکا نیز سرسازگاری نداریم و سفر مسئولان ایرانی به روسیه در زمینه روابط متقابل، عادلانه تحلیل می شود.
امام جمعه موقت تهران همچنین با یادآوری دومین سال حمله عربستان به یمن گفت: دوسال از تهاجم به یمن گذشته است و در طول این مدت 32 هزار و 749 نفر شهید و زخمی، 2هزار و 646 کودک شهید، 2هزار 463 کودک زخمی،هزار922 زن شهید و دو هزار و 74 زن زخمی شدند، ویرانی 402 هزار خانه و 270 بیمارستان نیز بخشی از آمارهای فاجعه بار در این کشور است.
آیت الله خاتمی بر مقاومت مردم یمن آفرین گفت و تاکید کرد: این جنایات یک مباشر دارد و آن دولت سفاک سعودی است و دولت دیگر که آن را تحریک می کند، دولت آمریکا است و یک مشوق دارد و مشوقش سکوت سازمان های بین المللی است.
وی دولت سعودی را نصیحت کرد که پرونده خود را بیش از این سیاه نکنند و آسیب به جهان اسلام نزنند، زیرا با این راه به جایی نمی برند و فقط پرونده آنها را سیاه تر می کند و اگر خیر خود را می خواهند دست از وحشی گیری ها بردارند و گرنه روز به روز منفورتر می شوند.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران همچنین به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی در ماه آینده اشاره کرد و ادامه داد: تبلیغات انتخاباتی چه در شوراها و ریاست جمهوری از سوی هواداران و نامزدها باید در شان مردم ایران باشد و نباید تخریب توهین، تهمت و بی انصافی وجود داشته بشد بلکه باید اخلاص، صداقت و قانونمنداری را سرلوحه قرار دهند.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: اگر این مسیر مد نظر قرار گیرد هر کسی که رای نیاورد هم پیروز است.
آیت الله خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با قرائت خطبه 120 حضرت علی (ع) در نهج البلاغه همه نمازگزاران و مومنین را به تقوی دعوت کرد و افزود: روز گذشته ولادت حضرت امام باقر (ع) بود و ایشان تامین کننده استقلال فرهنگی کتب ما است.
وی همچنین حلول ماه رجب را تبریک گفت و اظهارداشت: ماه رجب مدخل ورودی ماه های شعبان و رمضان است و باید فرصت های مغتنم را قدر دانست و از آن برای نزدیک شدن به خدا استفاده کرد.
عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری با یادآوری سالروز شهادت امام هادی (ع) تصریح کرد: باید حریم این امامان را با تکریم و بزرگداشت نگاه داشت.
آیت الله خاتمی با بیان این که سلیقه ایرانیان بسیار خوب است، چون اول سال را سال نو نامیده اند، افزود: این نوروز با تبریک منافقانه نوروز اوباما و ترامپ به ایرانیان فرق دارد چون با همان حال تبریک علیه مردم خوب ایران توطئه می کنند.
وی گفت: تا امروز ایام خوشی برای مردم ایران بوده است ولی ابراز تاسف می کنم برای از بین رفتن مردم در حوادث و از مسئولان برای خدمت به مردم تشکر می کنم.
امام جمعه موقت تهران به نامگذاری سال 96 از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال اشاره کرد و اظهار داشت: این نامگذاری ها مشخص کننده نیاز و تعیین کننده سمت سوی مسئولان و مردم در این سال است.
وی با تاکید بر هفت الزام در تولید و اشتغال گفت: باید مدیران متدین و انقلابی و جهادی در عرضه های اقتصادی وارد شوند. امنیت سرمایه باید در کشور تامین شود و قوه قضاییه و مجلس مقرراتی را تضمین کند که سرمایه گذاران امنیت داشته باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر صادرات محصولات خاطرنشان کرد: باید از واردات بی رویه و قاچاق از مبادی ورودی جلوگیری کرد، همچنین باید تولید فاخر با کیفیت که با تولید خارجی رقابت کند، داشته باشیم و مردم نیز مسئله تولید داخل را به عنوان فرهنگ بر تولید خارجی ترجیح دهند.
امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به 12 فروردین، روز جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: این روز جشن بزرگ است و زمانی جمهوری اسلامی شکل گرفت که دو تز کمونیستی شرق و دموکراسی غرب در جهان حاکم بود اما مردم ایران تز سومی با نام مردم سالاری دینی را مطرح کردند.
وی ادامه داد: در 38 سال گذشته هر توطئه ای که توانستند علیه ایران اجرا کردند و 17 هزار شهید ترور، 8 سال جنگ تحمیلی و 6 کودتا در ایران انجام شد که با کمک خدا این تهدیدات از سر جمهوری اسلامی گذشت.
آیت الله خاتمی با اشاره به سخنان امام (ره) درباره جمهوری اسلامی که آن را نه یک کلمه کم و نه زیاد می دانستند، گفت: نظام ما اگر می خواهد هویت خود را حفظ کند این جمله تمامی هویت است، یعنی نمی توان مردم را از اسلامیت و اسلامیت را از مردم جدا کرد.

تنظیم کننده: فراهانی/ تاییدکننده: سرلک

کد خبر: 743634 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار

آرشیو