خطر استفاده از قطره های چشمی تاریخ گذشته/ چشم عضوی است که جذب دارو در آن به سرعت انجام می شود

دوشنبه 14 فروردین 1396 - 15:03
کد مطلب: 744216
قطره چشمی

اگر قطره چشمی، بعد از مدت زمان مشخص از باز شدن آن دور انداخته نشود، در این صورت قطره به انواع میکروب ها آلوده می شود و عفونت های مختلف چشمی را ایجاد می کند.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر نوشین محمدحسینی، داروساز در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت درباره مصرف منطقی دارو قطره های چشمی در پاسخ به این پرسش که آیا قطره های دارویی به لحاظ شیوه نگهداری و مصرف منطقی، نسبت به سایر داروها، اهمیت کم تری دارد؟، گفت: خیر؛ دارو به هر شکلی که باشد، چه تزریق- خوراکی- فرو پوستی یا شیاف هیچ تفاوتی نمی کند چرا که اگر دارو درست نگهداری نشود؛ ‌ممکن است مواد میکروبی در داخل آن رشد بکند و یا تغییر فرمت شیمیایی که در دارو ایجاد می شود، ضمن کم شدن اثر دارو، ممکن است به ترکیب سمی تبدیل شود که باعث آسیب بر بدن شود. در مورد برخی اشکال دارویی احتیاطات بیشتری باید داشته باشیم از جمله قطره های به خصوص قطره های استریل چشمی.
وی با بیان اینکه نمی توان قطره چشمی که پزشک برای ما تجویز کرده است را برای دیگران نیز توصیه کنیم، افزود: چون ممکن است علائم ما دو نفر مشابه باشد. اما علت بیماری مادو نفر مشابه نباشد. هم چنین چشم از ارگان های بسیار بسیار حساس است و ارگان های مختلفی از چشم ما نگه داری می کنند. هم خود چشم و هم غدد دیگر بدن سلامت چشم را حفظ می کنند.
این داروساز در ادامه بیان کرد: چشم از محل هایی است که جذب دارو در آن خیلی به سرعت انجام می شود. اگرچه مقدار بسیار بسیار کمی دارو در آن جای می گیرد به اندازه یک قطره چشم ما گنجایش دارد؛ اما همان یک قطره، اثرات زیادی بر چشم می گذارد و اگر یک قطره دارو را به اشتباه داخل چشم بریزیم اثرات زیادی بر چشم می گذارد و می تواند در چشم بیماری جدی ایجاد کند. بخصوص در مورد ریختن قطره های کورتیکوانزوئیدی در چشم باید دقت کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که اضافه کردن مواد نگه دارنده هنگام تولید دارود به قطره های چشمی چه تاثیری دارد؟، تاکید کرد: ماده نگه دارنده ؛ از رشد میکروب جلوگیری می کند وقتی سر قطره باز می شود، قطره در معرض میکروب ها قرار می گیرد و ممکن است به پلک یا مژه بخورد . قطره باعث انتقال آلودگی از چشم یک فرد، به چشم فرد دیگری می شود، پس نباید افراد از قطره ها چشمی هم دیگر استفاد کنند.
ممدحسینی درباره شیوه ریختن قطره در داخل چشم بیان کرد: اول باید دست را آب و صابون شستشو داد. دوم اینکه سرقطره یا مژه و پلک تماس پیدا نکند. بعد سطح بیرونی چشم که به سمت بینی نیست را به صورت یک قاشق درآورد و به سمت پایین بکشیم. یک قطره داخل آن بچکانیم بعد چشم را ببندیم و با چشم بسته مردمک چشم را بچرخانیم. همزمان دست را به آرامی روی قسمت داخلی چشم نزدیک بینی نگه داریم تا از خروج قطره از طریق مجرای اشکی جلوگیری شود و قطره مدت بیشتری در داخل چشم بماند.
وی در ادامه تصریح کرد: وقتی شما قطره را روی قسمت داخلی می ریزید، قطره به سرعت خارج می شود. اگر شما فرصت گردش قطره را در داخل چشم ندهید، قطره در یک جا متمرکز می شود و همه ی چشم با قطره تماس پیدا نمیکند به خصوص افرادی که از اشک چشم استفاده یم کنند باید مدت بیشتری چشم را بگردانند تا چشم ها با اشک تماس پیدا کند.
این داروساز در پایان در پاسخ به این سوال که آیا استفاده مداوم از قطره اشک چشم یک بار مصرف که پزشک تجویز کرده، اشکال دارد؟، گفت: خیر- به خصوص از نوعی که یک بار مصرف است. ما دو نوع اشک مصنوعی داریم- یک نوع یک بار مصرف است. قطره چشمی بسته بندی شده و بعد از استفاده از قطره آن را دور می اندازید. این نوع قطره اشکی نگه دارنده ندارد و در نتیجه مشکل هم ایجاد نمی کند. اما قطره های چشمی معمولی را نباید طولانی مدت مصرف کرد. اگر مقداری از دارو باقی بماند ، باید آن را دور انداخت. چون طول مدت ماندگاری این نوع قطره ها ، بسته به شرکت سازنده، 14 روز یا یک ماه می باشد. وقتی اثر ماده نگه دارنده تمام می شود باید داور دور انداخته شود.

دریافت کننده:نیوشا یعقوبی/انتشار دهنده:زهره حاجیان

700/701

31 / 20
کد خبر: 744216 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار