توسعه روابط فرهنگی و هنری تهران و تفلیس

سه‌شنبه 15 فروردین 1396 - 17:02
کد مطلب: 744665
ابراهیمی ترکمان

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از عزم جدی تهران - تفلیس برای ترسیم دورنمای اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و هنری و تاکید بر گسترش تعاملات این حوزه خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، ابوذر ابراهیمی ترکمان با اشاره به جزئیات سفر کاری و سه روزه به گرجستان، گسترش تعاملات و همکاری های علمی، فرهنگی و هنری، پیگیری اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، توافق و مذاکره درمورد امضای برنامه مبادلات فرهنگی و ملاقات با مقامات عالی و فرهنگی و دانشگاهی را از مهمترین خروجی این سفر اعلام کرد.

او ادامه داد: ایران و گرجستان در میان کشورهای استقلال یافته، دارای اشتراکات فراوان فرهنگی و سابقه طولانی روابط هستند و این کشور در میان کشورهای منطقه دارای جایگاه خاص و بالایی است و باید ظرفیت های موجود در عرصه های مختلف مورد توجه برای گسترش و توسعه ارتباطات فیمابین قرار گیرد لذا با توجه به علاقه کشور گرجستان به توسعه همکاری های فرهنگی و همچنین جمهوری اسلامی ایران به گسترش این همکاری ها به طور رسمی و به دعوت وزیر آموزش و علوم گرجستان به تفلیس سفر کردم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به برخی از دیدارها و ملاقات های خود اشاره کرد و گفت: در دیدارهای جداگانه با وزرای آموش و علوم و همچنین فرهنگ و میراث فرهنگی، در ارتباط با فعالیت های انجام شده و همچنین برنامه های قابل اجرا بحث و تبادل نظر صورت گرفت و در دیدار با آلکساندر ججلاوا وزیر آموزش و علوم این کشور بر ظرفیت های ارزشمند دانشگاهی و امکانات علمی موجود توام با موضوع حمایت از کرسی های ایران شناسی و زبان فارسی در دانشگاه های این کشور، حمایت از برگزاری نشست های علمی مشترک و برگزاری دوره های متنوع دانش افزایی موضوعات مربوطه گفتگو شد و با توجه به سابقه طولانی از فعالیت های ایران شناسی توسط اندیشمندان گرجی در این کشور بر این مهم و حمایت از احیاء و ارتقاء فعالیت های مرتبط با این موضوع تاکید شد.

ترکمان افزود: رایزنی فرهنگی کشورمان در گرجستان فعالیت های مثبت و رو به رشدی را در زمینه های مختلف با همکاری نهادها و بخش های مختلف گرجستانی به اجرا درآورده است و رایزن فرهنگی کشورمان نیز حضور فعال و موثری را در گرجستان پیگیری و برنامه ریزی کرده و برای گسترش این تعاملات تلاش فراوانی داشته است و در دیدار با میخائیل گیور گادزه وزیر فرهنگ و میراث فرهنگی بر توسعه این همکاری ها، اجرای برنامه های متنوع فرهنگی از جمله هفته فرهنگی و هفته فیلم، توسعه گردشگری فرهنگی، ترجمه و انتشار آثار ادیبان بزرگ دو کشور و به ویژه امضای برنامه مبادلات فرهنگی تاکید شد که مورد استقبال قرار گرفت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با رئیس دانشگاه دولتی تفلیس دیدار و درباره همکاری های علمی، دانشگاهی، حمایت از برگزاری دوره های دانش افزایی، حمایت از آموزش زبان فارسی و ایران شناسی و ... به تبادل نظر پرداخت.

او با اشاره به دیدار خود با مشاور نخست وزیر و رئیس شورای دولتی ادیان گرجستان این دیدار را مهم ارزیابی کرد و گفت: در دیدار با 'زازا واشاقما دزه' مشاور نخست وزیر و رییس آژانس دولتی ادیان گرجستان و با عنایت به تجربیات ارزشمند کشورمان در برگزاری گفتگوهای دینی در سراسر جهان که از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پیگیری می شود.

به گفته ترکمان، پیشنهاد برگزاری گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس گرجستان مطرح شد که مورد استقبال قرار گرفت و مقرر شد با برنامه ریزی لازم در اولین زمان ممکن برنامه ریزی و به اجرا در آید و البته در خصوص دیگر موضوعات و همکاری های دینی هم بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه به سفر خود به شهر مارنئولی گرجستان اشاره کرد و گفت: برای بازدید از مسجد امام علی (ع)، امام حسین (ع)، مرکز امام رضا وابسته به جامعه المصطفی العالمیه و امامزاده سید لر و همچنین دیدار با برخی از شخصیت های فرهنگی و مذهبی سفری یک روزه هم به این شهر انجام شد و البته در برنامه دیگری به عنوان عضو هیئت امنای جامعه المصطفی العالمیه در دفتر مرکزی این دانشگاه در تفلیس نیز با رئیس، مدیران و تعدادی از طلاب به طور جداگانه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

او افزود: ظرفیت ها، عزم دو طرف و برنامه ریزی های پیش بینی شده دورنمای روشنی از توسعه روابط فرهنگی دو کشور از یک سو و دیگر جنبه ها که حوزه فرهنگی می تواند قوام بخش آنان نیز شود از سوی دیگر ارائه می کند و در این دیدارها و بازدیدها تلاش شد هر چه بیشتر بر فعال سازی داشته ها و ظرفیت های در اختیار برای رشد روزافزون همکاری ها تلاش شود و در جلسات مختلف با شهیدی سفیر کشورمان در گرجستان، رایزن فرهنگی و دیگر مسئولان ایرانی در این کشور درباره توسعه همکاری ها نیز بحث و تبادل نظر بعمل آمد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ابراز امیدواری کرد؛ هرچه زودتر شاهد ارتقاء هر چه بیشتر همکاری های ایران و گرجستان در همه زمینیه ها به ویژه فرهنگی و هنری باشیم.

منبع: ایرانا

دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی / انتشار دهنده: پارسا فرخوی

204/201

144 / 117
کد خبر: 744665 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار