قائم‌مقام وزیر بهداشت:

افتخار می‌کنیم و پرداختی از جیب مردم را کاهش و دسترسی آن‌ها به خدمات را افزایش داده‌ایم

چهارشنبه 23 فروردین 1396 - 09:20
ایرج حریرچی

قائم‌مقام و سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افتخار می‌کنیم که اولین کشوری هستیم که در یک سال بیش از 10 درصد هزینه‌های خانواده‌ها در حوزه سلامت را کاهش داده‌ایم.

اخبار مرتبط

طرح تحول سلامت؛ حفاظت مالی از بیمار و ارتقای کیفیت خدمات نظام سلامت را به همراه دارد

پوشش 11 میلیون حاشیه‌نشین با اجرای طرح تحول سلامت

لزوم تقویت ورزش همگانی در کشور / طرح تحول نظام سلامت باید استمرار داشته باشد

۷۰ درصد مردم از اجرای طرح تحول سلامت راضی هستند

فعالیت‌های لازم برای حفظ نظم و امنیت انتخابات انجام شده است

 مهمترین عامل سرطان  افزایش سن جوامع است/ باید زیر ساخت های لازم در زمینه پزشک خانواده فراهم شود

در یک سال و نیم گذشته 6500 پروژه سلامت در کشور آغاز شده است

تشکر وزیر بهداشت از رئیس جمهور به دلیل انجام ندادن کارهای بدی که دیگران کردند

وزیر بهداشت: سنقر و کلیایی در زمینه بهداشت و درمان وضعیت مناسبی دارد

وزیر بهداشت: ارائه ۷۵ درصد خدمات دندانپزشکی در مناطق روستایی توسط دولت

 تربیت 2.5 میلیون سفیر سلامت خانوار

آخرین اظهارات معاون وزیر بهداشت درباره پرونده عباس کیارستمی

بیماری های ریوی هفتمین عامل مرگ و میر در کشور

آخرین جزئیات رسیدگی پرونده کیارستمی/ 43 درصد پزشکان دوشغله هستند/ از عملکرد طب سنتی ناراضی هستیم

کاهش پرداختی از جیب مردم با اجرای طرح تحول سلامت، در دنیا بی سابقه است

سازمان تامین اجتماعی 30 هزار میلیارد ریال بدهی خود را طی دو هفته آتی پرداخت می‌کند

آمادگی وزارت بهداشت برای اجرای عملیاتی نظام ارجاع پس از انتقال "بیمه سلامت"

به گزارش ایسکانیوز، دکتر حریرچی در برنامه مناظره شبکه یک سیما، گفت: طرح تحول سلامت با سه هدف ارائه خدمات باکیفیت در حوزه بهداشت و درمان، کاهش پرداختی از جیب مردم و مراقبت مالی از آن‌ها و همچنین افزایش رضایتمندی مردم از حوزه سلامت اجراء شد و در حال حاضر تمام بسته‌های طرح تحول سلامت بدون سر سوزنی کاستی با وجود مشکلات ایجاد شده، به مردم ارائه می‌شود و افتخار می‌کنیم که اولین کشوری هستیم که در یک سال بیش از 10 درصد هزینه‌های خانواده‌ها در حوزه سلامت را کاهش داده‌ایم.

وی ادامه داد: بنا بر تایید سازمان‌های بین‌المللی، ایران یکی از کشورهای موفق در بیمه کردن مردم بوده، زیرا بیش از 10 میلیون نفر بیمه شده‌اند و این در حالی است که حتی در آمریکا هم در دو دوره، این تعداد، بیمه نشده‌اند. ما افتخار می‌کنیم که خدمات بهداشت را به حاشیه شهرها برده‌ایم.

دکتر حریرچی در ادامه گفت: در سال 91 و 8 سال منتهی به دولت یازدهم، پرداختی از جیب مردم، 50 تا 58 درصد بود اما به 40 درصد کاهش یافته است. رقم پرداختی از جیب مردم به صورت خالص علی‌رغم تورم، کاهش یافته است و تعداد خانوارهایی که با هزینه‌های کمرشکن سلامت روبه‌رو بودند، از 2.9 به 1.4 درصد کاهش یافت.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: رقم خالص پرداختی مردم در بیمارستان‌های دولتی از 37 به 8 درصد کاهش یافته است. در حالی‌که مردم در دولت گذشته 7 تا 10 هزار میلیارد تومان زیرمیزی پرداخت می‌کردند، اما این پرداخت‌ها، در شهرستان‌ها به‌طور کامل حذف و در تهران نیز کمتر از یک درصد است.

دکتر حریرچی خطاب به دکتر طریقت در برنامه مناظره شبکه یک سیما، گفت: فهم شما از مفاهیم حوزه سلامت با کارشناسان متفاوت است. در سال 91 که طرح تحول سلامت اجراء نمی‌شد، گفته بودید که کل هزینه‌های سلامت 40 هزار میلیارد تومان است که با 22 هزار میلیارد تومان هم می‌توان آن را اداره کرد و نصف هزینه‌ها، زائد است.

قائم‌مقام وزیر بهداشت دولت یازدهم گفت: در دولت گذشته، در شهرهای بزرگ حدود 17 درصد از مردم گرفتار هزینه‌های کمرشکن سلامت بودند. کدام کشور در طول 30 سال گذشته توانسته 2 درصد از کل هزینه‌های سلامت را کاهش دهد که شما ادعای کاهش 50 درصدی را داشتید؟

دکتر حریرچی خطاب به دکتر طریقت گفت: در زمان مسئولیت شما، پرداختی از جیب مردم چند درصد بود؟ در بیمارستان‌های دولتی پرداختی از جیب مردم 37 درصد بود که این پرداختی علاوه بر هزینه‌هایی بود که مردم از جیب بابت دارو، آزمایشگاه و رادیولوژی در خارج بیمارستان پرداخت می‌کردند. چه اقدامی در جهت بهره‌وری از منابع انجام دادید؟ در حدود 6 ماه مسئولیت شما، تعداد زیادی مجوز دانشکده در سراسر کشور صادر شد. این تعداد مجوز بر چه مبنایی بود؟ آیا این معنای بهره‌وری است؟!

وی تصریح کرد: افتخار می‌کنیم که هزینه‌های حوزه سلامت را ثابت نگه داشته‌ایم و پرداختی از جیب مردم را کاهش و دسترسی آن‌ها به خدمات را افزایش داده‌ایم.

حریرچی خطاب به دکتر طریقت گفت: وقتی داشتید با وزارت خداحافظی می‌کردید، چند ماه تاخیر در پرداخت حقوق پرسنل وجود داشت؟ مشکلات واکسن و دارو چگونه بود؟ پرداختی مردم در بیمارستان‌های دولتی قبل از اجرای طرح تحول سلامت 37 درصد بود اما در دولت یازدهم نه تنها درصد پرداختی آن‌ها کاهش یافت بلکه بسیاری از خدمات مانند دارو، آزمایشگاه و خدمات تصویربرداری را به داخل بیمارستان‌ها با تعرفه دولتی بردیم.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مقام معظم رهبری تاکید داشتند که رقم خالص پرداختی مردم در حوزه سلامت نباید افزایش یابد که این دستور با کاهش پرداختی مردم در شهرها از ده درصد به شش درصد و در روستاها از شش درصد به سه درصد تحقق پیدا کرد.

دکتر حریرچی خطاب به دکتر طریقت در برنامه مناظره شبکه یک سیما، گفت: در ابتدا و آخر سال مسئولیت شما در وزارت بهداشت دلار چه قیمتی داشت؟ قیمت دلار از 1000 به 3300 تومان در پایان دولت دهم افزایش یافت و 40 درصد ارزش ریالی داروی مصرفی در کشور، وارداتی بود و 60 درصد دیگر وابستگی ارزی به مواد اولیه داشت. در کشوری که دلار آن از 1000 به 3300 تومان افزایش می‌یابد و مجلس فرهیخته آن برای پوشش مابه‌التفاوت آن، فقط 1900 میلیارد تومان را در نظر می‌گیرد و 36 درصد تورم دارد، می‌توان انتظار داشت که قیمت دارو ثابت بماند؟

وی ادامه داد: افتخار می‌کنیم که علی‌رغم افزایش مصرف مناسب دارو در کشور، توانسته‌ایم ارزش ریالی واردات دارو را در یک‌سال و نیم 30 درصد کاهش دهیم و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، واردات دارو به کشور در طول سه سال، یک میلیارد دلار کمتر شده است.

دکتر حریرچی گفت: 98.7 درصد از مصرف دارو، مربوط به تولیدات داخل است و سود آن هم به تولیدکننده داخلی رسیده است و در سال‌های 90 و 91 پرداختی از جیب مردم برای دارو و خرده‌فروشی پزشکی 22 درصد بود اما در سال‌های 93 و 94 به 13 و 16 درصد رسید. بر اساس حساب‌های ملی سلامت، در دولت یازدهم، پرداختی از جیب مردم در حوزه دارو کاهش پیدا کرده زیرا قیمت داروی داخلی کنترل و داروی خارجی و تجهیزات و مواد مصرفی پزشکی به ترتیب 30 و 42 درصد کاهش یافته است.

قائم‌مقام وزیر بهداشت گفت: یکی از دستاوردهای مهم دولت یازدهم این بود که بودجه حوزه بهداشت از کل بودجه سلامت در سال اول اجرای طرح تحول از محل صرفه‌جویی در دارو و ملزومات مصرفی پزشکی، به 9 درصد رسید در حالی که در 20 سال منتهی به اجرای طرح تحول، حدود 4 تا 4.5 درصد از اعتبارات سلامت به حوزه بهداشت می‌رسید.

وی ادامه داد: در دوران گذشته در هر دولت به‌طور متوسط حدود 1700 تخت بیمارستانی جدید ساخته می‌شد اما تا پایان دولت یازدهم، 21 هزار تخت را تحویل می‌دهیم اگرچه امیدواریم که بتوانیم آن را به 26 هزار تخت برسانیم تا مشکلات مردم کم شود. 45 هزار تخت فرسوده در دولت یازدهم به طور کامل نوسازی شدند و افتخار می‌کنیم که ۲۵۴۷ تخت icu و ۱۸۰۰ واحد اختصاصی زایمان و 1000 تخت روانپزشکی اضافه کردیم.

دکتر حریرچی خطاب به دکتر طریقت، گفت: شما و رییس وقت دولت، حوزه سلامت را ظرفی می‌دانید که ته ندارد یا آن را چاه ویل می‌دانید که این نگاه درستی نیست. هر سال 102 میلیون ویزیت در بخش سرپایی به خدمات ارائه شده در طرح تحول سلامت با تعرفه ناچیز سه هزار تومان اضافه شده است و مراقبت اصلی ما از مردم در هزینه‌های سرپایی بوده است. بخش قابل توجهی از هزینه‌های درمان سرپایی در این دولت کاهش پیدا کرد و انصاف هم داریم که از دستاوردهای دولت‌های گذشته حمایت کنیم.

دریافت کننده:نیوشا یعقوبی/انتشار دهنده:زهره حاجیان

700/701

کد خبر: 747109 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار

آرشیو